Bugün Afiyet Olsun

Günlük hayatımızın belki de rutini haline gelen, özellikle çalışan kesimin yemek yapmaya çok vakit bulamaması kaynaklı, yapılan yemeklerin ertesi güne bırakılmasıdır; fakat bu durum tüm yiyecekler için tamamen masum değil!

Pişirdiğiniz tavuklu bir yemek ertesi güne kaldığında protein oranını ciddi ölçüde kaybetmekle kalmayıp, tekrar ısıtılmasıyla besin zehirlenmesine de davetiye çıkarmaktadır; çünkü et içeren gıdalar Salmonella ve E.coli gibi besin zehirlenmesi etkenlerine karşı daha hassastırlar ve kolayca bozulabilmektedir. Aynı şekilde ertesi güne bırakılan ıspanak yemeğinde de içeriğindeki nitrat ve nitrit oranı arttığı için mide bulantısı, kusma ve hatta ishal gibi durumlar yaratabilmektedir. Pişmiş yumurta (omlet vs.), balık, pasta ve sütlü tatlılar da ertesi gün tüketildiğinde bir takım sağlık sorunları yaratabilecek gıdalar arasındadır. Onun haricinde zeytinyağlıları 1-2 gün buzdolabında saklamak koşulu ile tüketilebileceğini uzmanlar savunmaktadır.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken diğer bir konuda ise pişen yemeklerin ne zaman buzdolabına konulacağıdır. Hemen servis edilmeyecek ise en geç 2 saat içinde ve ancak soğuduğunda buzdolabında saklanması gerekmektedir. Sıcakken buzdolabına konulan yemeklerde nem artışına bağlı olarak zararlı bakteri sayısında artış olmaktadır. Burada püf nokta ise, yemekler ne kadar erken soğutulup buzdolabına koyulursa (erken soğutma için soğuk su dolu kapta bekletmek soğutma için geçen zamanı kısaltacaktır), tüketilme süresi de o ölçüde uzun olmaktadır.

Sonuç olarak, tek seferde tüketeceğimiz kadarını pişirmek, ertesi güne bırakmamak sizin ve aile bireyleriniz için en sağlıklısı olacaktır.

Sağlıkla kalın…

YORUM EKLE