Almanya'da sert önlemler

Almanya'da sert önlemler
banner94
banner90

Almanya'da alınan tedbirlere göre, hastaneye yatışların yoğun olduğu bölgelerde aşı olmayanların kültürel etkinliklere ve spor faaliyetlerine katılmasına, restoran ve kafelere girmesine izin verilmeyecek.   

Koronavirüs vaka sayılarının tırmanışa geçtiği Almanya'da, Başbakan Angela Merkel ve Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz ile bir araya gelen eyalet başbakanları salgınla mücadele için yeni önlemler konusunda uzlaşmaya vardı. Yeni önlemler, aşı olmayanlara daha sık test zorunluluğu ve salgının durumuna göre bazı kısıtlamalar öngörüyor.

Görevini devretmeye hazırlanan Başbakan Merkel toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Almanya'da artan vaka sayılarına işaret ederek, hastanelerde durumun kaygı verici olduğunu vurguladı. Pandeminin başından beri sıkı tedbirlerden yana bir tutum izleyen Merkel, bu toplantı sonrasında da federal düzeyde ve eyaletler düzeyinde önlemlerin daha önce artırılmasını istediğinin altını çizdi.

AŞI İMKÂNLARI ARTIRILACAK

Başbakan Merkel ile eyalet yönetimlerinin toplantısında aşı olmak isteyenlere sunulan imkânların da artırılmasına karar verildi. Buna göre, gezici aşı ekipleri, aşı merkezleri, hastaneler, doktor muayenehaneleri ve iş yeri doktorları tarafından aşı yapılacak.

TOPLU ULAŞIM VE İŞ YERİNDE ÖNLEMLER

banner91
Toplantıda, dün Alman meclisinde onaylanan yeni yasal düzenlemede öngörülen toplu ulaşım ve iş yeri için planlanan "3G" kuralı da kabul edildi. "3G" kuralında, aşılanmış veya hastalığı atlatmış olmak veya negatif test sonucu ibraz etmek gerekiyor.

Aşı olmayanlar veya hastalığı geçirmemiş olanlardan, otobüs, tren gibi toplu ulaşım araçlarında negatif test sonucu istenecek.

Bu kişilerin iş yerlerinde de her gün test yaptırması gerekecek. 3G kuralını reddeden çalışanların maaşların kesinti yapılması ve hatta işten çıkartılması bile mümkün olabilecek.

Alman meclisinde dün onaylanan yeni enfeksiyon koruma yasası, eyaletlere de alacakları önlemler için yasal zemin sunuyor. Ancak sosyal temas kısıtlaması gibi önlemlerin alınması için eyalet parlamentolarının onayı gerekecek. Yeni yasa ile genel olarak mağaza ve dükkanların veya okulların kapatılması, kültürel faaliyetlerin yasaklanması ise mümkün olmayacak. Fakat örneğin Noel panayırı gibi belirli bir etkinlik iptal edilebilecek.

EYALET TEMSİLCİLERİ MECLİSİ'NDE ONAYLANDI

Almanya'da koalisyon görüşmelerini sürdüren Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) tarafından hazırlanan tasarı, dün Federal Meclis'te onaylanmasının ardından bugün de Eyalet Temsilcileri Meclisi (Bundesrat) tarafından onaylandı.

Yeni kurulacak hükümetin göreve başlaması ile muhalefet partisi durumuna düşecek Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin iktidarda olduğu eyaletlerin başbakanları yeni enfeksiyon yasasını eleştirmelerine rağmen onay verdi. Saksonya-Anhalt Başbakanı Reiner Haseloff ve Kuzey Ren-Vestfalya Başbakanı Hendrik Wüst, eyalet yönetimlerinin salgınla mücadelede yasal zeminden mahrum kalmamaları için bu yasayı onayladıklarını ifade etti.

Böylelikle yeni yasanın yürürlüğe girmenin önünde engel kalmadı. Salgınla mücadele için mevcut yasal düzenlemenin süresi 25 Kasım'da sona eriyordu.

banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER