ASTRONOTLAR MARS'TA DIŞKI YİYECEKLER

 Mars’ta kurulacak koloniye yerleşme fikri taşıyan gönüllüler kararlarını yeniden gözden geçirmek zorunda kalabilirler...

ASTRONOTLAR MARS'TA DIŞKI YİYECEKLER
banner83
banner80

 

Mars’ta kurulacak koloniye yerleşme fikri taşıyan gönüllüler kararlarını yeniden gözden geçirmek zorunda kalabilirler zira Mars’a gidecek insanların besin ihtiyacını karşılamak için insan dışkısını değerlendirme fikri ağırlık kazanıyor.

Bilim insanları şimdi geliştirdikleri bir teknikle, insan dışkısına uygulanan yöntemle üreyen yeni bir mikrop keşfettiler ve bu mikrop sayesinde insan dışkısını yeniden değerlendirilebilir bir besin maddesine dönüştürmeyi hedefliyorlar zira dışkı içinde hala besin değeri olan maddeler yer alıyor.

banner69
ABD’de konu hakkında araştırma yapan profesör Christopher House’ın açıklamalarına göre, astronotlar normal besinlerle beslenmeye devam edecekler ancak dışkıları biriktirilerek özel bir mikrop vasıtasıyla yeniden yenilebilir bir biokütle oluşması sağlanacak ve bu biokütle acil durumlarda besin maddesi olarak değerlendirilecek.

Elon Musk kısa süre önce yaptığı bir açıklamayla, Mars'a gönderecekleri test roketine bir Tesla Roadster yükleyeceklerini ve spor otomobili Mars'ın yörüngesine bırakacaklarını duyurmuştu. Şimdi ise ünlü girişimci, Mars'a gönderilecek Roadster'i Instagram'da tanıttı. ...

Bu da dünyadan gönderilecek erzak takviyelerinin kazaya uğraması gibi durumlarda astronotlarla hayatta kalmak için fazladan haftalarca süre sağlayacak. Bu fazladan süre zarfında ise yeni erzak gemisinin Mars’a ulaşması mümkün olacak.

Aynı teknoloji uzak gezegenlere yapılacak insanlı uzay yolculuklarında da beslenme konusunda büyük avantaj sağlayacak yeni çözümler üretmek için kullanılabilecek.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER