Ay’a gidip gitmediklerinin kontrol edilmesi teklifi

Ay’a gidip gitmediklerinin kontrol edilmesi teklifi
banner83
banner80

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Dmitriy Rogozin, Moldova Devlet Başkanı İgor Dodon ile birlikte ‘Rus Uzay Sistemleri’ şirketini ziyaretleri sırasında yaptığı açıklamada, Amerikalıların Ay’a gidip gitmediklerinin kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

ABD'nin 1969 yılındaki Apollo 12 misyonunda görev yapan ve Ay'da yürüyen 4. insan olan ABD'li astronot Alan Bean hayatını kaybetti.

Rusların yarısından fazlası, ABD'nin Ay’a indiğine inanmıyor

Rogozin, Amerikalıların Ay’a gerçekten gidip gitmedikleriyle ilgili soruyu “Böyle bir hedef belirledik, gidip kontrol etmek: Onlar gitti mi gitmedi mi. Onlar gittiklerini söylüyor, kontrol edip göreceğiz” şeklinde yanıtladı.

Rogozin ayrıca, dünyadaki hiç bir ülkenin Ay programını şu anda tek başına uygulayamayacağını ve bu nedenle dünyanın dopal uydusunun incelenmesinde ABD’yle işbirliği yapabileceklerini söyledi.

Roskosmos daha önce, Rusya’nın 2020’lerde Ay’a göndereceği otomatik istasyonların görevleri, yeni bir uzay gemisinin yapılması ve radyasyon güvenliği sorunlarının çözümünün de yer aldığı Ay’ın keşfiyle ilgili yeni bir devlet programının yakında hazır olacağını bildirmişti. İnsanlı uzay araçları genel tasarımcısı Evgeniy Mikrin de, Rus kozmonotlarının Ay'a ilk inişinin 2030'dan önce gerçekleşmeyeceğini söylemişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER