BM'DEN DAVOS'TAKİ LİDERLERE ÇAĞRI

   Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü Genel Direktörü William LacySwing, Dünya Ekonomik...

BM'DEN DAVOS'TAKİ LİDERLERE ÇAĞRI
banner80

 

 

 

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü Genel Direktörü William LacySwing, Dünya Ekonomik Forumu'na katılan liderlere Akdeniz'deki göçmen ve sığınmacı krizi ile ölümleri sona erdirmek için gerekli önlemleri alma çağrısında bulundu.

 

banner69
İsviçre'nin Davos kasabasındaki Dünya Ekonomik Forumu'na katılan Swing, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Akdeniz'deki trajedi devam ediyor. Yılın ilk ayında yüzlerce göçmen Akdeniz'de hayatını kaybetti." ifadelerini kullandı.

Davos'ta göçmen krizinin ayrıntılı bir biçimde tartışıldığını belirten Swing, Davos'a katılan siyasi liderlerin 6 farklı toplantıda göçmen krizini ele aldığını söyledi.

Swing, Davos'a katılan siyasi liderlere göçmen krizini ortadan kaldırma çağrısında bulunarak "Göç sorunu konusunda gerekenler yapılana kadar Akdeniz'deki göçmen ölümleri devam edecek gibi gözüküyor." diye konuştu.

Özel sektörden Dünya Ekonomik Forumu'na katılanlara da çağrı yapan Swing, göçmenlere daha fazla iş imkanı oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapmasını takdir ettiğini dile getiren Swing, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de 3 milyondan fazla sığınmacı var. Türkiye ile çok yakın temas halinde çalışıyoruz. Dünyadaki en büyük faaliyet alanlarımızdan biri Türkiye'de bulunuyor ve operasyonlarımızı farklı şehirlerde sürdürüyoruz. Bu nedenle de Türkiye'yi çok takdir ediyoruz."

Myanmar'daki zulümden kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların yaşadıklarına da değinen Swing, Bangladeş'te yaklaşık 850 bin Arakanlı sığınmacı bulunduğunu belirterek "Bangladeş'teki Arakanlı sığınmacıların evlerine dönüşleri başlamalı." dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER