FACEBOOK SKANDALI BÜYÜYOR

 ZUCKERBERG HATASINI KABUL ETTİFacebook'un kurucusu Zuckerberg, milyonlarca Facebook kullanıcısının hesaplarından izinsiz toplanan kişisel verilerin...

FACEBOOK SKANDALI BÜYÜYOR
banner94
banner90

banner91
 

ZUCKERBERG HATASINI KABUL ETTİ

Facebook'un kurucusu Zuckerberg, milyonlarca Facebook kullanıcısının hesaplarından izinsiz toplanan kişisel verilerin ABD ve İngiltere'de siyasi seçimleri etkilemek için usulsüz kullanıldığına yönelik iddiaların ardından ilk kez konuştu. Yazılı bir açıklama yaparak sessizliğini bozan Zuckerberg, daha sonra CNN kanalına da mülakat verdi.

Kişisel verilerin usulsüz kullanımıyla ilgili Facebook skandalı giderek büyüyor.  Facebook hesaplarının kişisel bilgilerini izinsiz kullandığı öne sürülen İngiltere merkezli Cambridge Analytica'nın CEO'su Alexander Nix'in görevinden uzaklaştırılmasının ardından Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg ilk kez konuştu. Zuckerberg, Cambridge Analytica olayında Facebook'un hatalı olduğunu kabul etti. Genç CEO, skandalla ilgili şirket içi araştırmanın sürdüğünü ve bilgileri izinsiz kullananların kurum tarafından engelleneceğini vurguladı. Milyonlarca Facebook kullanıcısının hesaplarından izinsiz toplanan kişisel verilerin ABD ve İngiltere'de siyasi seçimleri etkilemek için usulsüz kullanıldığına yönelik iddialara karşı yazılı bir açıklama yaparak sessizliğini bozan Zuckerberg, daha sonra CNN kanalına verdiği mülakatta soruları yanıtladı. Zuckerberg, Rusya'nın 2016'da ABD başkanlık seçimlerine karışması iddiasına ilişkin, şirketin seçimler sırasında sorunlara yeterince hakim olmadığını söyledi. Zuckerberg, 2016 seçimlerinin ardından Rusya'nın müdahalesi iddiası hakkında "çılgın bir fikir" yorumunu yaparken, ABD'de kasım ayında yapılacak ara seçimlere dış müdahale çabasının bulunduğundan emin olduğunu söyledi. Facebook'un veri sızıntısı durumunu ilk olarak 2015'te öğrendiğini kaydeden Zuckerberg, bunun ardından şirketin Cambridge Analytica'ya resmi bir talepte bulunarak elde ettiği verileri silmesi gerektiğini ilettiği bilgisini paylaştı. Cambridge Analytica'nın bu verileri sildiğini bildirdiğini ve bunun için resmi belge gösterdiğini vurgulayan Zuckerberg, “bu olduğu için gerçekten çok üzgünüm. İnsanların verilerini korumak için sorumluluğumuz var" dedi. Zuckerberg, veri skandalı hakkında ABD Kongresinde ifade verebileceğini de belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER