Korona aşısında gönüllü olmak nasıl bir his? Denekler, ne düşündüklerini anlattı

Korona aşısında gönüllü olmak nasıl bir his? Denekler, ne düşündüklerini anlattı
banner32
banner78

Koronavirüs aşısını bulmak, salgının önüne geçmek için en umut verici adım olacak. Aşıyı bulabilmek için farklı ülkelerde çalışmalar devam ederken, konuya bir de bu deneylere gönüllü olarak katılan insanların gözünden bakmak gerekiyor. Dünyanın farklı yerlerinden birçok insan, toplum ve insanlığa faydalı bir şey yapmak için bu yola girdiğini söylüyor. Öyle ki, aşının hayvanlar üzerinde test edilmeden kendileri üzerinde denenmesini de kabul ediyorlar.

''AŞI ARAYIŞINDA ROLÜM OLMASINI İSTEDİM''

İngiltere'de yaşayan Lydia Guthrie, birkaç hafta önce Twitter'da Oxford'un aşı deneyi için reklamını gördüğünü söyleyerek gönüllüğünü şu sözlerle anlattı:''Kriterlere baktım ve deneye katılabileceğimi gördüm. Bir aşı bulma arayışında küçük de olsa bir rolüm olmasını çok istiyordum. Öte yandan endişeliyim, aksi çılgınlık olurdu. Doktorlar formları imzalatırken çok açık konuştular, bilgi verdiler, video izlettiler. Küçük de olsa bir risk var. Aşı ihtiyacının aciliyetinden ötürü bazı hayvan testlerini atladılar. Her aşı deneyinde aşıya reaksiyon olabiliyor. Ayrıca anladığım kadarıyla koronavirüse yakalanmam durumunda semptomlarım daha ciddi olabilecek. Ama bunu yapmanın başka bir yolu yok. Deneye 500 kişi katılacak ve böylesi bir ekip çalışmasının parçası olmak çok güzel bir his. Virüs toplumdaki herkesi etkiliyor, ebeveynlerimi de etkiliyor. O yüzden bu özgeci bir tutum değil. Bir toplumun parçasıyım ve aşı bulunursa hepimiz faydasını göreceğiz. Bu küçük ve dikkatlice hesaplanmış bir risk, o yüzden bu riski alabiliyorum.''

''ÇEVREMDEN 'DELİRDİN Mİ' DİYENLER OLDU''

Hükümetin açıklamasını gördükten sonra formu doldurduğunu ifade eden Londra'daki Tom Gatson ise süreçle ilgili, ''Formu doldurduktan sonraki gün benimle iletişime geçtiler. Bu kadar kısa süre içinde cevap vermelerine şaşırdım. Belli ki çok acil bir şekilde deneklere ihtiyaçları vardı. Bir de aradıkları tüm şartları yerine getirmemin etkisi olabilir: Covid-19 semptomları göstermedim, 31 yaşındayım, sağlıklıyım. Çevremden "Ne yapıyorsun delirdin mi" diyenler oldu. Babam bir cerrah, o deneyi inceledi ve büyük ihtimalle bir sorunla karşılaşmayacağımı söyledi. Buradaki aşıyı hayvanlarda denemişlerdi. SARS ve MERS tedavisinde başarıya ulaşan aşıya benziyor. Bugünlerde ilk üç kişiye aşı yapılacak. Onlarda kötü bir belirti görülmezse Mayıs başında da aşı yapılacak. Bir kısmımıza koronavirüs aşısı, diğerlerimize de menenjit aşısı verilecek. Bir miktar risk var, insanların bu aşıya nasıl tepki vereceği bilinmiyor. Birkaç gün hafif semptom görülebilirmiş. Bir diğer risk de SARS aşısını olanlar, bir yıldan sonra SARS'a yakalandıklarında hastalığı daha ağır geçirmişler. Bizim de ilerde koronavirüse yakalanmamız durumunda daha ağır geçirme ihtimalimiz var ama kesin değil.'' dedi.

banner69
''RİSK DÜŞÜK, HAYAT KURTARMA POTANSİYELİ BÜYÜK''

46 yaşındaki Neil Browning, ABD'nin Washington eyaletinde yaşıyor. Sürece katılmasını ise şu sözlerle anlatıyor: ''Aşı çalışmalarını duyunca bunun bir parçası olmak istedim. Washington'daki aşı merkezinin evime yakın olduğunu öğrendim. Biraz araştırdım aşının nasıl olduğunu, hemşire olan nişanlımla konuştuk ve riskin çok düşük, bunun karşılığında hayat kurtarma potansiyelinin çok büyük olduğuna karar verdik. Burada denenen aşı yeni bir teknoloji, yapan da 10 yıllık bir şirket. Aşıda ne virüs ne de güçsüzleştirilmiş bir virüs var. Virüsü aşıdan kapmam mümkün değil. Aşının içinde RNA var. Enjekte ettikleri RNA, hücrelere koronavirüsün üzerindekilere benzer protein taçları üretme talimatı taşıyor. Hücreler bunu üretince bağışıklık sistemim buna yanıt vererek tacı aşmayı öğrenecek ve böylece koronavirüsle karşılaştığında onun savunma mekanizmasını aşmayı biliyor olacak.''

HAYVAN DENEYİ ATLANAN AŞI, İLK KEZ İNSAN ÜZERİNDE DENENECEK

Browning ayrıca, ''İşleri hızlandırmak için hayvan deneyini atladılar. Biz aşının denendiği ilk hayvanlarız. Aşının ardından iyi hissediyorum, bir semptom çıkmadı, sadece her aşıda olduğu gibi kolum biraz ağrıdı o kadar. Testlerde antikor üretip üretemediğime bakıyorlar. Bir de bu antikorların bedende ne kadar kaldığına bakacaklar. Hedef bir yıl kalması. 10 yıldan uzun süredir sosyal medyadayım, oranın ne kadar toksik bir yer olduğunu, insanların ne kadar kötü yorumlar yapıldığını biliyorum. Ama deneye katıldığımı yazdıktan sonra ilk defa bu sefer hep iyi yorumlar aldım. Hem de çok sayıda ülkeden insandan.'' dedi.

''İNSANLARA YARDIMCI OLMAK İÇİN GÜZEL BİR FIRSAT''

36 yaşındaki John Jukes, İngiltere'deki aşı çalışmalarına gönüllü olarak katıldı. Yaptığının kahramanca olduğunu düşünmediğini söyleyen Jukes, ''Çok sayıda insana yardımcı olmak için güzel bir fırsat bu. Koronavirüsten ve hayatımıza etkilerinden kimse kaçamayacak. Kimse aşı çalışmalarına yardım etmezse aşı bulunamayabilir. Deney risksiz değil ama değerli olan her şey bir miktar risk içerir. Pazartesi aşımı oldum ve sonrasında işime geri döndüm. Bu deneyi yapanlar alanlarında en iyilerden. Bu normal bir hayata dönmemizi sağlayacak en büyük gelişme olabilir o yüzden ben de gerçekten yardımcı olmak istiyorum.'' sözlerine yer verdi.

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER