banner22

Venezuela'da darbe girişimi

Venezuela'da darbe girişimi
banner32

Venezuela hükümeti, muhalefetle bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını ve girişimin bastırılmaya çalışıldığını açıkladı.

Venezuela İletişim, Kültür ve Turizmden Sorumlu Devlet Başkanı Yardımcısı Jorge Rodriguez, Twitter hesabında, "sağ görüşlü muhaliflerle çalışan vatan haini" askerlerin küçük bir darbe girişiminin bastırılmaya çalışıldığı paylaşımını yaptı.

Rodriguez, sosyal medya hesabından, "Ordu içindeki hain bir grubun darbe girişimiyle mücadele ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Muhalif lider Juan Guaido ise başkent Karakas'ta, Lacarloda hava kuvvetleri üssünden açıklamalarda bulundu.

Etrafında bir grup askerle görülen Guaido'nın yanında, ev hapsi cezası bulunan başka bir muhalif lider Leopold Lopez'in de olması dikkat çekti.

Guaido'nun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Silahlı kuvvetler doğru kararı aldı ve Venezuela halkına güveniyor." ifadeleri kullanıldı.

Guido, Maduro iktidarını sona erdirme yolunda son aşamaya geldiklerini iddia etti ve orduya kendisini destekleme çağrısında bulundu. 

Devlet Başkanı Maduro'yu savunmak için halka çağrı

Venezuela Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello, halkı, Devlet Başkanı Maduro'yu savunmak için başkanlık sarayında toplanmaya çağırdı.

Cabello, muhalefetin hava üssünü devralmadığını söyledi.

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Lopez ise "Hain darbe girişimi karşısında teyakkuzdayız. Askeri birliklerde olağan dışı bir durum yok." dedi. 

İspanya'dan barışçıl seçim çağrısı

İspanya Hükümet Sözcüsü Isabel Celaa bir basın toplantısı düzenleyerek Venezuela'daki olayların kan dökülmeden barışçıl seçim yoluyla çözülmesini temenni ettiklerini, darbeyi desteklemediklerini ve Başbakan Pedro Sanchez'in de olayları yakından takip ettiğini açıkladı.

Venezuela'da neler oluyor? 

Venezuela'da çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Guaido, kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmış, son olarak Avrupa Parlamentosu da aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelerken, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump da gelişmeler üzerine Venezuela'ya asker göndermeyi seçeneklerden biri olarak göstermişti.

Kaynak: TRT Haber, Reuters

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER