banner22

Yunan Cumhurbaşkanı: "Türkiye deniz hukukunu ihlal etti"

Yunan Cumhurbaşkanı: "Türkiye deniz hukukunu ihlal etti"
banner32

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos, Türkiye'nin Güney Kıbrıs'ın "Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki" sondaj girişimlerinin uluslararası hukukun doğrudan ve ciddi bir ihlali olduğunu söyledi.

Amerikan Helen Enstitüsü’nden bir heyetle görüşen Pavlopoulos, “Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın MEB’indeki yasadışı faaliyetlerinin, 1982’de Montego Körfezi Sözleşmesi’nde yazılı cğini” belirtti.

Pavlopoulos, Montego Körfezi Sözleşmesi’ni imzalamasa da Türkiye için yasal olarak bağlayıcı bir metin olduğuna işaret etti.

“Montego Körfezi Sözleşmesi’ni çok sayıda ülkenin imzaladığını ve buradaki gibi genel olarak herkesi bağlayan uluslararası hukuk kurallarının tanınması olduğunu” kaydetti.

Avrupa Birliği ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’nin davranışlarıyla ilgili olarak yaptıkları açıklamaları memnuniyetle karşılayan Yunanistan Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin uluslararası toplumun ve Avrupa Birliği’nin tepkilerini alması gerektiğini, çünkü Güney Kıbrıs’ın uluslararası toplumun ve Avrupa Birliği’nin ayrılmaz bir şekilde bağlı ve Avro Bölgesi’nin bir parçası olduğunu vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER