3’üncü Protokolün havada kalacak

3’üncü Protokolün havada kalacak
banner32
banner78

 İngiltere Parlamentosu’nun, İngiltere’nin AB’den çıkmasına ilişkin anlaşmayı büyük çoğunlukla ret etmesi, İngiltere ve Güney Kıbrıs arasında İngiliz Üsleri konusunda varılan anlaşma ile Güney Kıbrıs’ın AB’ye katılım anlaşmasına eşlik eden 3’üncü Protokolün havada kalacağı tartışmalarına neden oldu.

Fileleftheros gazetesi konuyla ilgili “Kıbrıs Kuyruğuyla Brexit-Londra ve Lefkoşa Anlaşması İle 3’üncü Protokol Geçerli Olmayacak” başlıklı haberinde, düzensiz bir Brexit durumunda Rum Yönetimi ile İngiltere arasında İngiliz Üslerine ilişkin yaşanabilecek sorunlara yer verdi. 

İngiliz Parlamentosu’nun, İngiltere’nin AB’den çıkmasına ilişkin anlaşmayı büyük çoğunlukla ret etmesinin ardından koşulların değişeceğini yazan gazete, bu konuda son saatlerde yaşananlara karşın, başka olası senaryoların incelendiğini de belirtti. 

Gazete, düzensiz Brexit durumunda, Kıbrıs’a ilişkin konuların daha da karmaşıklaşacağını kaydetti. İngiltere’nin, AB’dan anlaşma olmadan çıkması durumunda, İngiliz Üslerinde, 2004 yılından itibaren geçerli olan AB müktesebatının uygulanmasının devamını amaçlayan Brexit ile ilgili müzakerelere çerçevesinde üzerinde anlaşmaya varılan protokolün, yürürlüğe giremeyeceğini yazan gazete bu protokolün, İngiltere’nin AB’den çıkması Anlaşması’nın birbirinden ayrılmaz bölümünü teşkil ettiğini yazdı.

banner69
Haberde ayrıca, İngiltere tarafından ayrılma anlaşmasının onaylanmaması durumunda, İngiliz Üslerine ilişkin protokolün de yürürlüğe girmeyeceğini, bununla birlikte Güney Kıbrıs’ın AB’ye katılım anlaşmasına eşlik eden 3’üncü protokolün de 30 Mart tarihinden itibaren sona ereceğini yazdı.

Güney Kıbrıs’ın, tüm olguları ve İngiltere’nin pozisyonunu değerlendirerek, İngiliz Üsleri toprağını, Rum Yönetimi’nin etkin kontrolü altına alınmasını doğrudan talep etmesi, ayrıca AB müktesebatının uygulanması ve denetimine sahip olması gerektiğini belirtti. 

DİKO’DAN TALEP 

Gazete, aynı haberinin içerisinde, DİKO’nun İngiltere’nin AB’dan çıkmasının ardından İngiliz Üslerinin statüsü konusunun Meclis’te ivedilikle ele alınmasını talep eden mektubu, Rum Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’e gönderdiğini yazdı. 

Habere göre, DİKO, Avam Kamarası’nın önceki gün aldığı kararın ardından, bu konuyu oldukça kritik olarak addediyor.

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER