Anastasiadis, Çavuşoğlu’na yanıt verdi

Anastasiadis, Çavuşoğlu’na yanıt verdi
banner83
banner80

Politis gazetesinin haberine göre, bir gazetecinin “Kıbrıs sorununda kaygı verici bir sakinlik hüküm sürdüğüne” dair ifadesi üzerine ise Anastasiadis “sakinliğin olumsuz bir şey olduğu anlamına gelmediğini” dile getirdi.

Anastasiadis, Türkiye’nin BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’la ilgili atadığı geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’a görüşme tarihi vermediği konusundaki bir soruyu yanıtında, bu konu hakkında bir fikri olmadığını ifade etti. Anastasiadis, Lute’tan, referans çerçevesinin belirlenmesine ilişkin yoğun bir diyalog gerçekleşmesi için, geri gelmesine fırsat verecek hareketler beklediklerini ifade etti.

“İŞLEVSEL OLMAYAN BİR ÇÖZÜMÜ KABUL ETMEYECEĞİM”

Fileleftheros gazetesinde yer alan bir habere göre ise Anastasiadis, işlevsel olmayan bir çözümü kabul etmeyeceği gibi, bunu halka da sunmayacağına dair taahhüdünü yeniden vurguladı.

Bir etkinlikte konuşan Anastasiadis “Kıbrıs Hellenizminin işlevsel olmayan bir çözümü onaylayıp onaylamayacağı konusunda duyduğu şüpheyi ifade ederek, halkın emriyle bulunduğu bu konumda kaldığı sürece, böyle bir şeyi kabul etmeyeceğini ve halka da sunmayacağını” yineledi.

Anastasiadis açıklamasında ayrıca, bazı kişilerin Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Crans Montana konferansının başarısız olmasının akabinde gönderdiği mesajlara, aynı zamanda “kısa zaman önce garantilerin kaldırılması ve Türk Ordusunun çekilmesini hayal edenlerin rüyadan uyanmaya çağırdığı” açıklamalarına sağır olduklarını da söyledi.

“Kıbrıs Rum toplumu bir planı anlaşmayı onaylamaya veya reddetmeye çağrıldığı zaman, ertesi gün ne olacağı endişesi veya kaygısı taşımaması için, Kıbrıs sorununa onurlu, işlevsel ve kalıcı bir çözüm bulunması amacıyla diyaloğa başlamaya hazır olduğunu” ifade eden Anastasiadis, bazı kişilerin dinlemek istemediklerini ve bazı kişilerin de olayları takip etmediklerini söyledi.

Sözlerinin devamında “Kim çözüm istemiyor? Kim mevcut durumun kabul edilemez olduğuna ve her geçen günün daha kötü oldu bittiler meydana getirdiğine itiraz ediyor?” sorularını soran Anastasiadis, Kıbrıslı Rumlar tarafından kabul görmeyecek olan bir çözüme ulaşılması durumunda, daha kötü sonuçlara ulaşılacağını ve sorumluluğun herkese ait olacağını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER