Episkopi Muhtarı: “Türkleri ve İngilizleri bize yorum yapmaları için besliyoruz"

Episkopi Muhtarı: “Türkleri ve İngilizleri bize yorum yapmaları için besliyoruz"
banner83
banner80

Limsol’a bağlı “Episkopi” (Piskobu-Yalova) köyünde bulunan camiye yönelik saldırı, tatil dolayısıyla dün yayımlanmayan Rum gazetelerinde bugün yer aldı.

Alithia gazetesi ilgili haberi “Erdoğan’a Kadar Açıklamalar” başlığıyla vererek, cami duvarlarına yazılan sloganlar konusunda  TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kadar tepki gösterildiğini yazdı.

Gazete TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konu hakkındaki açıklamasına da yer verdi.

Rum Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios’un açıklamasının yanı sıra siyasi partilerin açıklamalarına da yer veren gazete, olayın polis tarafından araştırıldığını ve fail ya da failleri bulmak için de kamera kayıtlarının incelendiğini belirtti.

PARTİLER

Habere göre AKEL yaptığı açıklamada, Limasol’a bağlı “Episkopi”(Piskobu-Yalova) köyündeki camiye yönelik vandallığın, ülkeyi utandıran tartışmasız bir şekilde kınanması gereken bir eylemi teşkil ettiğini ifade etti.

AKEL, dini ibadet yerlerine yönelik bu tür vandallıkların, failler kararlı bir şekilde durdurulmaksızın  yakın geçmişte de yaşandığını belirtti.

DİKO, Limasol bölgesindeki cami gibi dini yerlere yönelik kötü niyetli faaliyetlerin kınanması gereken ve kabul edilmesi mümkün olmayan hareketler olduğunu ifade etti.

DİKO, bu tür hareketlerin, herkesin insan haklarına saygı duyan helen kültürünün geliştirdiklerine ters olduğunu, buna eş zamanlı olarak, başkalarına hakaret etmeden  ileri sürdükleri “Türk işgaline” karşı direnişin ifade edilmesine yönelik başka yolların bulunduğunu belirtti.

EDEK açıklamasında olayı kınayarak, gerek dini gerekse etnik farklılığa saygı göstermenin temel kültürleri olduğunu savundu.

Rum Ekologlar ve Vatandaşlar İşbirliği ile Vatandaşlar İttifakı açıklamalarında,  “Episkopi” bölgesindeki camiye saldırıyı kınarken faillerin bir an önce bulunması ve cezalandırılması için yetkililere çağrıda bulundular.

Gazete bu olayın, sosyal medya paylaşımıyla Rum Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharus  tarafından gündeme getirildiğini yazdı.

Politis gazetesi ilgili haberi “Camiye Tehlikeli Vandallık”, Haravgi gazetesi ise “Milliyetçilik Faaliyetleri Bölünmüşlüğün Değirmenine Su Taşımak” başlığıyla aktardı.

“EPİSKOPİ”(PİSKOBU-YALOVA) MUHTARI

Öte yandan Fileleftheros gazetesine göre, “Episkopi” Muhtarı Lefkios Prodromu, gazeteye yaptığı açıklamada, cami duvarlarına sloganlar yazılması olayını kabul edilemez ve kınanması gereken bir olay olarak nitelendirdi.

Prodromu açıklamasında  “Türkleri ve İngilizleri bize yorum yapmaları için besliyoruz, tek kazandığımız şey kaybetmektir” şeklinde ifade kullandı.

Aynı sahnenin, 28 Ekim ve yıl sonunda da yaşandığını söyleyen Prodromu, her milli yıl dönümde aynı şeyleri yaşadıklarını söyledi.

Prodromu, EOKA’nın kuruluş yıldönümü olan 1 Nisan ışığında polisin, köyde devriye gezmesini istedi.

Bu kabul edilemez faaliyetleri yapanların bilindiğini söyleyen Prodromu, köydeki polis karakoluna ek personel alınması gerektiğini de belirtti.

Prodromu açıklamasında ayırca cami duvarına yazılan yazıların, Rum Eski Eserler Dairesi tarafından kullanılan özel ilaçlarla ortadan kaldırıldığını söyledi. 

Fileleftheros gazetesi Prodromu’nun açıklamalarını “Minareye Her Yıl Küfür” başlığı altında yansıttı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER