Güney Kıbrıs ABD’nin önerileri üzerine limanlarını Rus gemilerine kapatmayı reddetti

Güney Kıbrıs ABD’nin önerileri üzerine limanlarını Rus gemilerine kapatmayı reddetti
banner83
banner80

Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis, ABD’nin ‘2019 Doğu Akdeniz’de Güvenlik ve Enerji İşbirliği’ yasa tasarısında kabul ettiği revizyonlara rağmen Kıbrıs’ın limanlarını ve altyapısını Rusya’nın ve diğer ülkelerin gemilerinin kullanımına sunmaya devam edeceğini belirtti.

ABD Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin ‘2019 Doğu Akdeniz’de Güvenlik ve Enerji İşbirliği’ adlı yasa tasarısını, bölge ülkelerine Rus gemilerine liman hizmetleri sağlamama çağrısı da içeren revizyonlarla birlikte onaylaması üzerine CYBC radyosuna konuşan Angelidis, hiçbir ülkenin Kıbrıs’ı Rusya’nın ya da başka ülkelerin gemilerine liman hizmetleri vermemesi için zorlayamayacağını kaydetti.

Sputnik'in haberine göre, şu anda Kıbrıs’a bu yönde herhangi bir talebin ulaşmadığını, ancak ikilem durumunda Lefkoşa’nın kendi kararlarını alacağını söyleyen Angelidis, Kıbrıs’ın diğer ülkelere genelde insani yardım amacıyla hizmet sağladığını vurguladı.

Kriz durumunda yardım etmek zorunda olduklarına dikkat çeken Rum bakan, Kıbrıs’ın askeri operasyon çerçevesinde hiçbir ülkeyle asla işbirliği yapmadığını da sözlerine ekledi.

Angelidis, Lefkoşa’nın ABD ile ilişkilerini derinleştirme çabalarına devam edeceğine, ancak Kıbrıs’ın bölgedeki istikrar açısından rolüne saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2019, 19:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER