Güney Kıbrıs'ta Covid 19 ile ilgili gelişmeler

Güney Kıbrıs'ta Covid 19 ile ilgili gelişmeler
banner32

Güney Kıbrıs’ta dün 7 yeni koronavirüs vakası daha belirlendi. 
Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, Rum Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ilgili açıklamaya dayanarak Güney Kıbrıs’ta, dün 7 yeni koronavirüs vakasının daha belirlendiğini toplam vaka sayısının 850’ye ulaştığını yazdılar.
7 vakanın, yapılan toplam 2 bin 454 test sonucu belirlendiğini yazan gazete, vakalardan 4’nün, daha önce teyit edilmiş hastaların temas zincirinin takip edilmesi, 1 kişinin yurt dışından dönen kişilere yapılan testlerden, 1 diğer kişinin kendi isteği sonucu yaptığı testten belirlendiğini, 1diğer kişinin ise sağlık çalışanı olduğunu belirtti. 
Gazete, Rum Sağlık Bakanlığı’nın planladığı 20 bin testten, 11 Nisan’dan düne kadar 17 bin 907’sinin tamamlandığını yazdı,
Habere göre, Güney Kıbrıs’taki Kıbrıs Üniversitesi Moleküler Viroloji Bölümü Öğretim Görevlisi ve Bilim Kurulu Üyesi Dr.Leontios Kostrikis dün yaptığı açıklama çerçevesinde, rakamların, epidemiyolojik görüntünün olumlu devam etmesine olanak tanıdığını söyledi. 
Kostrikis, Pazartesi gününden itibaren yeni bir döneme girileceğini belirtirken bu dönemin, dikkatli olunması gereken bir süreç olacağına da dikkati çekti. 
Rum Sağlık Hizmetleri Birimi Müdürü Marios Loizu ise açıklamasında “Mağusa Hastanesi”nde dün saat 15:00’e kadar 14 kişinin tedavi görmekte olduğunu, bunlardan 1’nin ileri gözlem ünitesinde tedavi gördüğünü ifade etti. 
Loizu, 1 kişinin taburcu olduğunu, tüm hastaların genel durumunun da stabil olduğunu belirtti. 
Loiziu solunum cihazına bağlı olan hasta sayınının 4 olduğunu, 1 kişinin Limasol Genel Hastanesi’nde, 3 kişinin ise Lefkoşa Rum Genel Hastanesi’nde tedavi gördüğünü de söyledi. 
EN ÇOK VAKA LARNAKA’NIN ARDINDAN GÜNEY LEFKOŞA’DA 
Alithia gazetesi, Güney Kıbrıs’ta 28 Nisan tarihine kadar 836 Covid-19 vakası belirlendiğini, yüzde 2.4’lük oranla ise 20 kişinin hayatını kaybettiğini yazdı.
Habere göre Rum Epidemiyoloji Gözetim Birimi üyesi öğretim görevlisi Yeorgios Nikolopulos dün bir açıklama yaparak, Covid-19 vakalarıyla ilgili istatistik bilgileri kamu oyuyla paylaştı.
Nikolopulos, vakalardan yüzde 21.5’nin sağlık sektöründen olduğunu, bunların yüzde 4.5’nin doktor, yüzde 10.8’nin hemşire-hasta bakıcı, yüzde 1.4’nün sağlık sektöründen, yüzde 4.8’nin ise yardımcı personel olduğunu belirtti. 
Yerel bulaşma olaylarının 579 (epidemiyolojik geçmişi bilinen 695 vakadan yüzde 83.3’ü) olduğunu yazan gazete, bunlardan 80’inin (yüzde 13.8) Aradip’te kaydedildiğini, 56’sının (yüzde 9.7)Baf Hastanesi’yle alakalı olduğunu belirtti. 
Covid-19 vakalarının yüzde 19.6’sının(164 kişi) tedavi aldığını, bunlardan 116’sının (yüzde 70.7’si) taburcu olduğunu yazan gazete, 6 kişinin yoğun bakım ünitesinde tedavi gördüğünü belirtti. 
Gazete vakalardan, yüzde 35.4’e denk gelen  296 kişinin iyileştiğini yazdı.
Vakaların bölgelere göre dağılımına ilişkin olarak gazete, vakalardan 317 kişinin (yüzde 37.9) Güney Lefkoşa’da, 218’inin (yüzde 26.1) Larnaka, 153’ünün (yüzde 18.3) Baf, 91’inin (yüzde 10.9)Limasol, 40’ının (yüzde 4.8) “Mağusa bölgesinde” ikamet ettiğini, 14’ünün ise İngiliz Üsleriyle alakalı olduğunu belirtti. 
Habere göre Güney Kıbrıs’ta 28 Nisan tarihine kadar Covid-19 ile ilgili 20 ölüm kaydedildi. 
Ölüm oranı, nüfusun her 100 bini için yüzde 2.4 oranına denk gelmektedir. Hayatını kaybedenlerden 16’sı erkek, 4’ü ise kadındır.
Ölenlerin 6’sı Larnaka bölgesinden, 6’sı Baf, 3’ü Güney Lefkoşa, 3’ü “Mağusa bölgesi” ve 2’si ise Limasol bölgesindendir.
Hayatını kaybedenlerden 15’inin ölüm nedeni Covid-19 olarak kayıtlara geçti. 
YENİ NESİL TESTLER 
Öte yandan Politis gazetesi Güney Kıbrıs’ın,  koronavirüs vakalarının belirlenmesinde kullanılacak olan yeni nesil antikor testlerine Haziran ayında sahip olacağını yazdı.
Bahse konu testlerin, kısa sürede sonuç verdiğinden söz eden gazete, bunun,  daha fazla hassasiyet ve uzmanlık vaat eden koronavirüsün belirlenmesi bağlamındaki  hızlı bir tanı kiti olduğunu belirtti. 
MASKE TALEBİNDE ARTIŞ 
Politis gazetesi bir başka haberinde ise, Güney Kıbrıs’ta kısıtlayıcı tedbirlerin gevşetilmesine ilişkin kararın ardından vatandaşların, iş yerlerine gitmeden önce maske ve antiseptik ürünler almak için eczanelere koştuğunu yazdı.
Habere göre, eczacılar ve diğer tedarikçiler, son günlerde maske ve antiseptik ürün satışında artış gözlemlendiğinden söz etti. 
Eczacılar ayrıca tüketicilerin gereksinimi karşılamak için yeteri kadar maskenin de bulunduğunu açıkladı.
“İNGİLTERE’DE HAYATINI KAYBEDEN KIBRISLI SAYISI 287”
Öte yandan Alithia gazetesi Birleşik Krallık’ta koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Kıbrıslı sayısının 287 olduğunu yazdı.
Gazete İngiltere’de yayımlanan “Parikiaki” gazetesinde yer alan habere atıfta bulunarak, 150 Kıbrıslı Rum, 90 Kıbrıslı Türk ve 1 Maronitin Londra’da, geriye kalanların ise İngiltere’nin diğer şehirlerinde hayatını kaybettiğini yazdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER