Güney’de yüksek faiz nedeniyle kredi erişimi zorlaşıyor

Güney’de yüksek faiz nedeniyle kredi erişimi zorlaşıyor
banner78

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, Rum Merkez Bankası’nın konuyla ilgili araştırma sonuçlarına yer verdi.

Gazete, Rum Merkez Bankası’nın araştırmasının, ilk üç ayda bankaların işletmelere yönelik uyguladığı kredi verilmesi kriterlerinin aynı katı düzeyde kaldığını ortaya koyduğunu yazdı.

Gazete, hane haklarına yönelik verilen (ev, tüketici kredileri v.b)  kredilere ilişkin kriterlerin de katı olduğunu belirtti.

DAYANIKLILIK PLANI

Alithia gazetesi bir başka haberinde, Rum Bakanlar Kurulu’nun, geçtiğimiz pazartesi günü gerçekleştirilen toplantı kapsamında Güney Kıbrıs ile Avrupa Komisyonu arasındaki “Toparlama ve Dayanıklılık Planı”  ile ilgili anlaşmaları onayladığını yazdı.

banner69
Habere göre, Avrupa Koordinasyon ve Programı Genel Müdürü Theodosis Tsiolas konu hakkında yaptığı açıklamada, Maliye Bakanı Konstantinos Petridis’in resmi belgeyi imzaladığını ve bunun akabinde ise Avrupa Komisyonu tarafından imzalanması için de Brüksel’e  göndereceğini söyledi.

TİCARİ AÇIK

Fileleftheros ekonomi eki, Güney Kıbrıs’ın, bu yılın ilk beş ayında, ticari açığın arttığını yazdı.

Gazete, Rum İstatistik Birimi’nin verilerine dayanarak, Ocak-Mayıs 2021 döneminde, AB üyesi ve üçüncü ülkelerden toplam 3 milyon 256 bin 90 Euro değerinde ithalat gerçekleştirdiğini, 2020 yılının aynı döneminde ise bu rakamın 2 milyon 956 bin 50 Euro olduğunu yazdı. 

Habere göre, Ocak-Mayıs 2021’de AB üyesi ve üçüncü ülkelere yönelik ihracat ise 2020 yılının aynı dönemine oranla yüzde 19.2 oranında düşüşle, 1 milyon 22 bin 80 Euro olarak gerçekleşti.

2020’de ise bu rakam 1 milyon 265 bin 80 olarak kaydedildi.

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER