Güneydeki testler iyimserlik havasını dondurdu

Güneydeki testler iyimserlik havasını dondurdu
banner78

Güney Kıbrıs’taki koronavirüs vakalarına ilişkin haberler bugün de Rum basınında geniş bir şekilde yer almaya devam etti. 
Fileleftheros gazetesi, Güney Kıbrıs’ta çalışanlara yönelik başlatılan testler kapsamında, şehirlerin merkezi süpermarketlerde, fırınlarda ve diğer hizmet sektöründe tespit edilen vakalarla birlikte kaydedilen olguların,  iyimserlik mesajlarını “dondurduğunu” yazdı.
Güney Kıbrıs’ta son iki günde kaydedilen rakamların, Rum Sağlık Bakanlığı’nın, bu tür yerlerdeki sıkı tedbirlerin alınması düşüncesine ittiğini yazan gazete, gıda ve temel ihtiyaçlara ilişkin iki tanınmış mağazanın ve bunun şubelerinin, faaliyetlerini geçici olarak durdurması yönünde talimat aldığına dikkati çekti.
Gazete, Güney Kıbrıs’taki vaka sayısı konusunda açıklama yapan uzmanların “evimizde bile güvende değiliz” mesajını verdiğini belirtti.
Habere göre, uzmanlar, günlük bilgilendirme çerçevesinde dün yaptıkları açıklamada, dün Güney Kıbrıs’ta 29 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiğini ifade ederken, bunlardan 12’sinin aynı iş yerinden (gıda hazırlama sektörü)olduğuna  dikkati çekti.
29 vakadan 19’unun, yapılan 418 testin sonucunda belirlendiğini yazan gazete, bu vakalar arasında sağlık çalışanı ve Larnaka Hastanesi’nde yatan bir hastanın da bulunduğunu belirtti. 
Gazete, rastgele yapılan toplam 20 bin test sonucunda gıda sektöründeki mağazalar zincirinde çalışan 10 kişide koronavirüs tespit edilmesinin ardından bu iş yerine yapılan diğer testler sonucunda da 2 kişide daha koronavirüs belirlendiğini, böylelikle aynı iş yerinden 12 kişinin testinin pozitif çıktığını yazdı.
Gazete alınan ve kontrol edilen ilk 621 örnekten, 11 çalışanda koronavirüs tespit edildiğini ancak bunların semptom göstermediğine dikkati çekti.
Habere göre Güney Kıbrıs’taki koronavirüs toplam vaka sayısı 662’ye çıkarken ölenlerin sayısı ise 17’ye yükseldi.
Gazete gerek Güney Kıbrıs, gerekse KKTC’de toplam vaka sayısının 762, ölenlerin ise 21 olduğunu belirtti. 
Gazete aynı haberinin içerisinde Baf Genel Hastanesi Müdürü SpirosYeorgiu’nun da koronavirüs testinin pozitif çıktığına dikkati çekti.
ÖLÜ SAYISI 17 
Fileleftheros gazetesi, Güney Kıbrıs’ta koronavirüs vakalarından 17 kişinin hayatını kaybettiğini, bunlardan 12’sinin virüs nedeniyle, diğer 5 kişinin ise koronavirüs vakalarının sahip olduğu kronik hastalıklara bağlı olduğunu yazdı.
Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak hayatını kaybedenlerin yüzde 69’nun nihai ölüm nedeninin virüs, yüzde 31’nin ise kronik hastalıklar olduğunu belirtti.
Habere göre hayatını kaybedenlerin, 69 yaş ortalamasıyla 8’i erkek, 4’ü ise kadın. 
Gazete yine elde ettiği verilere dayanarak ölenlerden yüzde 37’sinin  75-79 yaş (4 kişi); yüzde 18’sinin 65-69 yaş (2 kişi), diğer yüzde 18’nin 60-64 yaş (2 kişi), yüzde 9’nun 45-49 yaş (1 kişi); yüzde 9’nun (1 kişi) 55-59 yaş ve yine yüzde 9’nun (1 kişi) 80-84 yaşlarında olduğunu belirtti.
Habere göre, Rum Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlık Hizmetleri Birimi Müdürü Marios Loizu dün yaptığı açıklamada, “Mağusa” Hastanesi’nde toplam 23 kişinin tedavi gördüğünü, bunlardan 2’sinin ileri gözetim ünitesinde bulunduğunu, 3 kişinin ise taburcu olduğunu ifade etti. 

banner69
Loizu, entübe olan hasta sayısının toplam 9 olduğunu, bunlardan 7’sinin Limasol Hastanesi’nde, 2’sinin ise Lefkoşa Genel Hastanesi’nde bulunduğunu belirtirken yoğun bakımda olan ancak solunum cihazına bağlı olmayan hasta sayısının ise 4 olduğunu söyledi. 
Loizu, tüm vakaların klinik durumlarının ise kritik ancak stabil olduğunu belirtti. 
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK TESTLER 
Fileleftheros gazetesi, devlet hastanelerinde çalışanlara yönelik yapılmaya başlanan testlerin dün de devam ettiğini yazdı.
Gazete dün itibarıyla, 120’si Limasol Hastanesi, 78’i Makarios Hastanesi, 74’ü Larnaka Hastanesi olmak üzere toplam 272 örneğin alındığını belirtti. 
Sağlık çalışanlara test yapılması sürecinin geçtiğimiz Pazar günü başladığını anımsatan gazete geçtiğimiz gün ise toplam 249 örneğin alındığını yazdı.
COVİD-19 NEDENİYLE DÜN BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ 
Öte yandan Alithia gazetesi, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenler listesine dün 79 yaşındaki bir erkek hastanın da eklendiğini belirtti. 
Alithia gazetesi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden toplam vaka sayısını 12 olarak verdi. 
ABD’DE HAYATINI KAYDEN KIBRISLI SAYISI 
Alithia gazetesi bir başka haberinde ABD’de yaşamını sürdüren ve koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 2’ye ulaştığını belirtti.
Gazete New Jersey’de ikamet eden 68 yaşındaki Kıbrıslı Rum PetrosAntoniu’nun, 10 Nisan tarihinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini yazdı. 
UZMANLARIN “PASKALYADA YALNIZIZ” MESAJI 
Alithia gazetesi, Güney Kıbrıs’ta, Paskalya yortusunun kutlandığı haftaya girilmesiyle birlikte uzmanların, tedbirlerin paskalya yortusu nedeniyle elden bırakılmaması uyarısında bulunduklarını yazdı.
Habere göre uzmanlar, Paskalya yortusu nedeniyle, insanların bu günü yakınlarıyla birlikte geçirmek için toplanmaya çalışacakları yönünde endişe taşırken “bu Paskalya yalnızız” şeklinde mesaj gönderdi. 
VETERİNER DAİRESİNDEN ANTİKOR TANISI İÇİN TEST 
Öte yandan Fileleftheros gazetesi, Rum Veteriner Dairesi’nin, koronavirüs antikorlarının tanısı için test yapabileceğini yazdı.
Rum Veteriner Dairesi’nin laboratuvar analizleri için sahip oldukları cihazlar konusunda da devletin ilgili birimlerine bilgi verdiğini yazan gazete, Veteriner Dairesi’nin, 2 adet “LightCycler 96 InstrumentRoche”, 1 adet “QiagenRotorgene” cihazlarına ve de DNA/RNA için de gerekli donanıma  sahip olduğunu belirtti.

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER