Hidrokarbon fonuyla ilgili değişiklik önerilerine 55 kez hayır

Hidrokarbon fonuyla ilgili değişiklik önerilerine 55 kez hayır
banner83
banner80

Kıbrıs Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı, hidrokarbon fonuyla ilgili değişiklik önerilerine 55 kez hayır dedi.

Kıbrıs Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı’nın, Hidrokarbon Fonu Yasası’yla ilgili değişiklik önlerine 55 kez hayır dediği ve yalnızca beş değişiklik önerisine evet dediği haber verildi.

Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin Norveç tipi fonda ısrar ettiğini yazan Fileleftheros, Kıbrıs Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı’nın, Hidrokarbon Fonu olarak da bilinen “Ulusal Yatırım Fonu” kurulmasıyla ilgili yasa konusunda, siyasi partilerin ortaya koyduğu 60 değişiklik önerisinden yalnızca 5’ini kabul ettiğini bildirdi.

Maliye Bakanlığı’nın kabul ettiği değişiklik önerilerinin anlamsız olduğunu ve yalnızca bazı ifadelerin değişmesiyle alakalı olduğunu belirten gazete, bakanlığın, fonla ilgili tasarı ve düzenlemelerin Maliye Komitesi’nde son bir kez daha tartışılacağı ve akabinde onaylanması için meclis genel kuruluna gönderileceğini umarak, görüşlerini meclise gönderdiğini ifade etti.

Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin, Norveç modeli temeline sahip olan yasaların oylanmasını istediğini, çünkü Türk ve Kıbrıs Türk tarafına da benzer mesajlar gönderileceğini iddia eden gazete, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in birçok kez fonun kurulmasının Kıbrıs halkının tamamının çıkarlarını yasal olarak da güvenceye alacak bir önlem olduğunu söylediğini anımsattı.

Gazete konuyla ilgili yasaların Kıbrıs Cumhuriyeti Meclisi’nde ele alındığı son seferde; “gerek yürütme gerekse yasama gücünün, Kıbrıslı Türkler, Kıbrıslı Rumlar, Maronitler ve Latinler olmak üzere Kıbrıs halkının tamamının hidrokarbonlardan elde edilecek gelirlerden faydalanacakları konusunda güvence verdiğini” de ekledi.

(TAK)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER