İngiliz üs bölgelerinin askerî olmayan inkişaf anlaşması devreye giriyor

İngiliz üs bölgelerinin askerî olmayan inkişaf anlaşması devreye giriyor
banner83
banner80

Rum Yönetimi ile İngiltere arasında 15 Ocak 2014’te imzalanan, Kıbrıs’taki İngiliz egemen askeri üs bölgelerinin, askerî olmayan inkişaf anlaşmasının 16 Mayıs itibarıyla yürürlüğe gireceğinin yarın açıklanacağı bildirildi.
Fileleftheros, Rum Başkanlık Basın Sözcüsü Andreas Yosif imzasıyla dün yayımlanan açıklamaya dayanarak, ilgili anlaşmanın yürürlüğe girişinin yarın (9 Mayıs) Rum Başkanlık Sarayı’nda düzenlenecek özel bir seremoni ile ilan edileceğini yazdı.
Habere göre açıklamada, İngiliz üs bölgesi sınırları içerisinde kalan köy ve belediyelerinin ekonomik, turistik, ticari v.b inkişafı için önemli perspektifler açılacağına işaret edildi.
Haftalık Kathimerini yürürlüğe girecek anlaşma ile üs bölgeleri içerisindeki askerî noktalar dışında kalan 200-250 kilometrekarelik alanın etkileneceğini yazdı.
Habere göre, 4 belediye ve 23 köydeki her türlü inşaat ve yatırım çalışması için gerekli izinler artık Rum yönetimi makamlarınca verilecek, üs makamları sadece diğer bölgelerin askerî maksatlı kullanımından kaynaklı güvenlik konularına tabi meselelerde standart şerh düşecek.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER