"Kayıp kzıları çıkmazda" iddiası

"Kayıp kzıları çıkmazda" iddiası
banner32

Kayıp Şahıslar Komitesi Rum üyesi Nestoras Nestoros, adadaki iki toplum arasındaki güven eksikliği ile şüphenin; özellikle de Türkiye’nin “kışkırtıcı kayıtsızlığının”, komitenin çalışmalarını çıkmaza sürüklediğini savundu.
Fileleftheros gazetesinin haberine göre Nestoros, yeni yılın, komitenin bilgi eksikliği nedeniyle hedefine ulaşmakta güçlük yaşaması ve çalışmalarına son verme tehlikesinin artık gözle görülür hale gelmesi nedeniyle, komite için dönüm noktası olacağını kaydetti.

banner69
Habere göre Nestoros, “birbirlerini kandırdıklarını” ifade ederken, Türkiye’ye de bu konuda önemli iş düştüğünü ve Türkiye’nin, özellikle askerin arşivlerinin açılması çerçevesinde önemli rol oynayabileceği ifade etti.
Nestoros, komitenin çalışmalarına da değinerek, 2018 yılında 14 kayba ulaştıklarını ve bunlardan üçünün, arkeolojik kalıntı olduğunu belirtti.
Habere göre Nestoros, 2018’de 88 kayıpla ilgili de kimlik tespit çalışması yapıldığını kaydederek, Rum kayıpların yaklaşık yüzde ellisi ile Kıbrıslı Türk kayıpların yaklaşık yüzde 70’inin kimlik tespitinin yapıldığını kaydetti.

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER