NEOFİTU'DAN ÇAĞRI 'KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNE ODAKLANALIM'

 DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Kıbrıslı Türklere çağrıda bulundu. Doğal gaz kaynaklarından gelir elde edilmesi için daha çok uzun zamana ihtiyaç...

NEOFİTU'DAN ÇAĞRI 'KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNE ODAKLANALIM'
banner94
banner90

banner91
 

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Kıbrıslı Türklere çağrıda bulundu. Doğal gaz kaynaklarından gelir elde edilmesi için daha çok uzun zamana ihtiyaç olduğunu söyleyen Neofitu, “çözüme odaklanalım” dedi.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesinde bulunduğu varsayılan doğal gaz kaynaklarından gelir elde edilmesi için daha çok uzun zaman olduğunu, bu yüzden Kıbrıs sorununun çözümüne odaklanılması gerektiğini söyledi. Kıbrıslı Türklere bu konuda çağrı yapan Neofitu, “doğal gazdan elde edilecek gelirin halkın tamamına ait olduğunu ve doğal gazın Kıbrıs sorununun çözümü çabalarında tartışma konusu değil katalizör grevi görmesi gerektiğini” öne sürdü. Neofitu, ileri sürdükleri Türkiye’nin uluslararası hukuk dışı eylemlerini yakından izlediklerini de ifade etti. Kendilerinin hiç bir zaman Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Rum toplumuna ait olduğunu iddia etmediklerini savunan Neofitu, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin iki toplumlu olduğunu söyleid. Neofitu “Kıbrıslı Türk vatandaşlarımız da yürütme ve yasama erkelerine katılıyorlardı. 1964’te Kıbrıs Cumhuriyeti yapılarından ayrılmaya onlar karar verdiler” dedi.  Neofitu, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde doğal gaz bulunsa bile ilk gelirlerin elde edilmesinin sekiz veya dokuz yılı bulabileceğini de iddia etti. İki devletli çözüm konusuna da değinen ve bunu “siyasi bir ütopya” şeklinde değerlendiren Neofitu, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs’ın bölünmesini kalıcılaştırmaya hazır olmadığını ileri sürdü. Neofitu, “eğer küçük Kıbrıs iki devlete bölünmüş olursa Avrupa Birliği yarın Katalanlara ve Basklılara ne diyecek?” şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER