banner22

Neofitu-Kiprianu zıtlaşması kutuplaşma boyutunda

Neofitu-Kiprianu zıtlaşması kutuplaşma boyutunda
banner32

Avrupa Parlamentosu seçimi öncesinde Güney’in iki büyük partisi DİSİ ile AKEL arasındaki zıtlaşmanın artık bir kutuplaşma boyutu kazanmakta olduğuna dikkat çekildi.
Fileleftheros “Kutuplaşma İle ‘Oynuyorlar’… Niyazi’den ve MEB’den Amerikan Kanada Planına ve Gali Fikirlerine” başlıklı haberinde DİSİ Başkanı Averof Neofitu ile AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun dün Alfa TV’deki bir programda karşı karşıya geldiklerini ve “karşılıklı yaylım ateşine” devam ettiklerini yazdı.
Habere göre Neofitu, “Kıbrıslı Türklerin adaylığı konusunda ortaya koyduğu sorular konusunda kimseden özür dilemeyeceğini” belirterek, sorularının herhangi bir adaya değil AKEL’e yönelik olduğunu söyledi; “Kıbrıslı Türklerin adaylıkları Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımaları ve sahte devleti reddetmeleri mi demek oluyor?” sorusunda ısrar etti. Kiprianu ise “Niyazi Kızılyürek’in adaylığının  Kıbrıs Türk toplumunu temsil etmediğini, oy pusulasındaki varlığının Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türklerin bir arada var olabileceği mesajı vermek istediğini birçok kez söylediğini” hatırlattı.
Neofitu “Türkçenin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin resmi dili olduğunu çok iyi biliyorum. Konuyu gündeme getiren de Anastasiadis hükümetidir.  Ancak işgal bölgelerinde söylenen, bir Kıbrıslı Türk çıkarsa Avrupa Parlamentosu’ndaki konuşmaların Türkçe olacağı, yalandır. Niyazi’nin tezlerinden kuşkumuz yok, AKEL’in tezlerini soruyoruz” dedi.
 Daha önceki açıklamasında “Kızılyürek’in adaylığının Kıbrıs Türk toplumunu temsil etmediğini açıkça söylediğini” hatırlatan Kiprianu “Kıbrıslı Türkleri aptal mı sanıyor? Avrupa seçimlerine katılımlarının Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımak anlamına geldiğini anlamazlar mı?” sorusuyla cevap verdi.
Kiprianu devamla, DİSİ’nin Gali Fikirler Dizisi dönemindeki tavrına  ve Anastasiadis hükümetinin ve Kıbrıs sorunundaki durgunluğun ilk aylarında DİKO’nun çizgisini benimsediğine gönderme yaptı.
Kıbrıslı Türklerin adaylığı konusunda ısrar eden Neofitu “Niyazi Kızılyürek işgal bölgelerinde yaptığı kampanyanın aynısını neden özgür bölgelerde de yapmıyor? sorusunu yöneltti.  
Gazete haberinin “AKEL’den Şener Levent’e Cevap” başlığıyla ayırdığı bölümünde, AKEL’in, Kıbrıslı Türk aday Şener Levent’in gerek TV programlarında yaptığı açıklamalarda gerek köşe yazısında AKEL’i Kıbrıslı Türklerin oylarını kazanmaya çalışmakla suçlamasına ve oy vermeleri istenen aday seçilirse Türkiye’nin temsilcisi olacağına dair söylemlerine sert cevap verdiğini yazdı.
Habere göre AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu “Şener Levent’in tek kaygısı, Niyazi Kızılyürek’i suçlamak, AKEL’i suçlamak.  Şener Levent’in rolü ne, kendi adaylığının maksadı ne?” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER