Rum Hükümeti zirveden memnun

Rum Hükümeti zirveden memnun
banner32

Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasında “EastMed” doğal gaz projesi konusunda önceki gün İsrail’de gerçekleştirilen ve ABD’nin İsrail Büyükelçisi’nin de katıldığı zirve toplantısının sonuçları Güney Kıbrıs’ta farklı şekillerde yorumlandı.
Fileleftheros gazetesi, Rum Hükümeti adına dün açıklamada bulunan Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in, üçlü zirveden çıkan sonuçtan memnun olduklarını söylediğini, AKEL’in ise hükümeti “yanıltıcı izlenimler yaratmakla” suçladığını yazdı.
Habere göre Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis dünkü açıklamasında, Perşembe günü gerçekleştirilen zirvenin sonuçlarından memnun olduklarını ifade ederek, zirvede uzlaşıya varılan anlaşma metninin AB’ye gönderileceğini, AB’nin ise yorumda bulunmak için beş hafta süresi olduğunu vurguladı.
Hristodulidis, zirvenin bir diğer önemli sonucunun, üçlü işbirliklerini koordine edecek ve 1 Temmuz’da faaliyete geçecek daimi bir genel sekreterliğin kurulması taahhüdü olduğunu belirtirken ABD’nin zirveye katılmasının da ayrı bir öneme sahip olduğunu ve ABD’nin bu üçlü zirvenin enerji boyutunun güvenliğiyle yakından ilgilendiğini savundu.

banner69
AKEL’den ise dün yapılan açıklamada, Rum hükümetinin üçlü zirveye ilişkin kutlamalarının EastMed projesine dair yanıltıcı izlenimler yarattığı belirtildi.
Habere göre partinin açıklamasında, birçok üçlü zirve yapılmasına karşın İsrail’le enerji konusunda mevcut anlaşmazlıkların sürdüğü belirtilirken, devletlerin boru hatları döşemediklerini, ekonomik açıdan sürdürülebilir projeler olması durumunda özel şirketlerin bunları yapabilmesi için gerekli olan hukuki zemini hazırladıkları vurgusu yapıldı.
Açıklamada, İsrail’in Güney Kıbrıs’la doğal gaz kaynaklarının ortak kullanımına ilişkin anlaşmayı imzalamayı reddettiği ve “Afrodit” yatağının kullanımına ilişkin taleplerini sürdürdüğünün Anastasiadis hükümetince gizlenmeye çalışıldığı ifade edildi.
Alithia gazetesi ise konuya ilişkin haberinde, DİSİ adına açıklamada bulunan Başkan Vekili Levteris Hristoforu’nun, anlaşmadan duydukları memnuniyeti dile getirdiğini ve söz konusu zirve sonrasında Güney Kıbrıs’ın “dünya enerji haritasında yerini aldığını” söylediğini aktardı.

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER