Rum Meclis Başkanı Atina'da temaslar yapacak

Rum Meclis Başkanı Atina'da temaslar yapacak
banner94

Rum Meclis Başkanı Annita Dimitriu’nun, resmi temaslarda bulunmak amacıyla yarın Atina’ya gideceği belirtildi. 
Fileleftheros gazetesi “Biraz Gecikmeli Olarak Atina’da” başlıklı haberinde Annita Dimitriu’nun meclis başkanlığı görevini devraldığı günden itibaren amacının ilk resmi ziyaretini Atina’ya gerçekleştirmek olduğunu ancak zaman darlığı, araya yaz ayının girmesi ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in BM Genel Kurul toplantısı için yurt dışında olması nedeniyle bu ziyaretin gerçekleştirilemediğine dikkati çekti. 
Rum Meclis Başkanı Annita Dimitriu’nun, Yunanistan Meclis Başkanı’nın davetlisi olarak  resmi temaslarda bulunmak için yarın Atina’ya gideceğini yazan gazete Dimitriu’nun Yunanistan Cumhurbaşkanı Ekaterini Sakellaropulu, Başbakan Kiriakos Miçotakis ve Yunan mevkidaşı tarafından kabul edileceğini belirtti. 
Habere göre Dimitriu, Yunanistan Başpiskoposu İeronimos, Yunan meclisindeki siyasi parti temsilcileri ve Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile de görüşecek.

banner91
DİMİTRİU-DUDA GÖRÜŞMESİ 
Fileleftheros gazetesi aynı haberinin içerisinde, Rum Meclis Başkanı Anna Dimitriu’nun dün Güney Kıbrıs’ta bulunan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile bir araya geldiğini yazdı.
Habere göre Dimitriu, Kıbrıs sorununun çözümünde ilkelere dayanan tezlere verdiği destekten dolayı Polonya’ya teşekkürlerini sundu.
Dimitriu görüşme sırasında Türkiye’nin, kapalı Maraş bölgesindeki faaliyetlerini de şikayet ederken Kıbrıs Rum tarafının müzakerelere yeniden başlaması konusunda hazır olduğunu yineledi. 
Polonya Cumhurbaşkanı Duda ise ülkesinin ilkelere dayalı tezlerini teyit ederken ülkesinin,  uluslararası hukuka saygı duyulmasına verdiği önemi de dile getirdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER