Spehar: "Amaç Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi"

Spehar: "Amaç Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi"
banner80

Pazartesi günü UNFİCYP’in yeni komutanı Avustralyalı Tümgeneral Cheryl Pearce’i kabul eden BM Genel Sekreterinin Özel Temsilcisi ve Kıbrıs’ta BM Barış Gücü UNFİCYP Başkanı  Elizabeth Spehar, amacın Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi olduğunu söyledi.
 
UNFİCYP merkezinde gerçekleştirilen kabul töreni sırasında konuşan Spehar “UNFICYP’ten herkes, sizin katılımınızdan mutluluk duyuyor” dedi.
 
“Ortaya konulan hedeflerin başarılmasında oynayacağınız çok kritik bir rol var. Şu ana kadar barış gücü 180 km. boyunca tampon bölgede istikrarı korumak için çalışıyor. Kıbrıs’ta kalıcı bir barışın sağlanması bizim için hayati bir öneme sahip”.
 
“Amaç, Misyonun başladığı gündeki amaçla aynı olmaya devam ediyor. Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi vizyonu olan bu hedefi paylaştığımızı biliyorum”.  
 
Spehar ayrıca, barış gücünün adanın her iki tarafındaki temasları sırasında, karşılaştıkları duyarlı siyasi hava içinde çalıştıklarına da değindi.
 
UNFİCYP’in, BM tarihinde, sadece BM Genel Sekreterinin Özel Temsilcisi olan bir kadının liderliği altında olmakla kalmayarak, her iki önemli bölümünde de kadın lidere sahip, tek barış misyonu olduğunu vurguladı.  

banner69
 
“Oluşturacağınız örnekle BM barış gücünde kadınların daha yüksek rütbelerde hizmet vermelerini sağlamanızı umuyorum”.
 
UNFİCYP’in twitter sayfasında yer alana habere göre, Avustralya bayrağının göndere çekilmesi töreni sırasında, Avustralya’nın Kıbrıs Yüksek Komiseri Sam Beever de hazır bulundu.
 
Tümgeneral Pearce 6 Ekim 2018’de görevini tamamlayan Bangladeşli komutan Mohammad Humayun Kabir’in yerine atanmış bulunuyor.
 
Spehar yaptığı açıklamada Tümgeneral Pearce’ın Avusturalya Güvenlik Güçlerinde önemli bir askeri kariyere sahip olduğunu ve son dönemde Avusturalya Güvenlik Güçleri Akademisi Komutanı görevinde de bulunduğunu duyurdu.
 
Ayrıca Avustralya Ordusu Kurmay Başkanı olarak görev yaptı ve 2010’den 2012’ye kadar Özel Operasyonlar Destek Müdürü olarak hizmet verdi. Bunun yanı sıra, 2002’de Doğu Timor'daki BM Misyonunda askeri bir gözlemci oldu ve 2016’da NATO’nun bir parçası olarak Afganistan’da görev yaptı.
 
UNFİCYP Basın Sözcüsü Aleem Siddique KHA’ya yaptığı açıklamada “barış gücünde hizmet veren kadınların sayısının artması BM için önemli bir önceliktir. Pearce’ın atanmasıyla bu alanda ileride olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER