Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetleri Güneyin gündeminde

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetleri Güneyin gündeminde
banner32

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hareketlerinin, pandemi öncesi döneme geri döndüğünü öne süren Rum basını, Türkiye’nin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in temaslarının gündeminin en üst sırasında olduğunu yazdı.

Fileleftheros gazetesi “Gerçekliğe Dönüş” başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün Almanya Başbakanı Angela Merkel’le uzun bir telefon görüşmesi yaptığını yazdı.

Telefon görüşmesinin, pandeminin etkileriyle başa çıkılmasına ilişkin olarak, AB’nin çok yıllık mali çerçevesi ve kurtarma fonuyla alakalı olduğunu yazan gazete, Anastasiadis’in telefon görüşmesinde Merkel’i, Türkiye’nin sözde Rum Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) ve geniş bölgedeki faaliyetleri hakkında bilgilendirdiğini de belirtti.

Gazete, Rum Yönetimi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya dayanarak, “Anastasiadis’in görüşmede Türkiye’nin yasadışı faaliyetlerinin olumsuz etkilerini, aynı zamanda istikrarsızlaştırıcı niteliğini ayrıntılı bir şekilde ortaya koyduğunu” aktardı.

Telefon görüşmesinde “iki lider arasında AB’nin oynaması gereken rol konusunda karşılıklı bir anlayış ortaya çıktığı, aynı zamanda AB’nin, kararlı bir şekilde faaliyet göstererek kararlarının hayata geçirilmesine ısrar ederek ve pratikte dayanışma göstererek, Türkiye’nin faaliyetlerini yakından takip etmeyi sürdürmesi gerekeceğinin ifade edildiği” de belirtildi.

Anastasiadis ile Merkel’in, Almanya’nın AB Konseyi Dönem Başkanlığı ışığında, iki ülkenin tüm aşamalarda yakın bir temas ve istişare içerisinde kalması hususunda anlaştıkları da vurgulandı.

HRİSTODULİDİS

Öte yandan, gazete, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in son dönemde gerçekleştirdiği tüm temaslarda “geniş bölgedeki Türk meydan okumaları konusunu gündeme getirdiğini” yazdı.

Konunun, MED7’nin AB konularından sorumlu bakanlarının dün telekonferans yönetimiyle gerçekleştirdiği toplantıda da ele alındığını kaydeden gazete, Rum Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayı kısaca şöyle aktardı;

“AB’nin yetkili bakanları, Doğu Akdeniz’deki endişe verici gelişmelerle ilgili olarak, Avrupa Konseyi’nin 2019 yılının Aralık ayındaki kararları ile AB’nin dışişleri bakanlarının geçtiğimiz Mayıs ayındaki açıklamasına olan bağlılıklarını yinelediler. Toplantının ardından yayımlanan ortak açıklamada, katılımcı ülkelerin Kıbrıs ve Yunanistan’a yönelik dayanışmasının yeniden teyit edildiği, aynı zamanda bölge ülkelerinin tümünün, Deniz Hukuku aynı zamanda AB’nin tüm üye devletlerinin egemenliği ve egemenlik hakları dahil olmak üzere, uluslararası hukuka saygı duymaları konusunda teşvik edildiği belirtildi. Ortak açıklamada, Akdeniz bölgesindeki barış, istikrar ve refahın, AB’nin tümünün geleceği ve çıkarları için temel bir unsur teşkil ettiği de vurgulandı.”

Alithia gazetesi ise haberinde, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in “OpenTv’ye” yaptığı açıklamalara yer verdi.

Açıklamasında “Türkiye’nin faaliyetlerinin sadece Kıbrıs Cumhuriyeti’nin değil, bölge devletlerinin tümünün aleyhinde olduğunu” öne süren Hristodulidis, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Ürdün Dışişleri Bakanıyla gerçekleştirdikleri telekonferans sırasında, Dendias’ın, Türkiye’nin Ege ve Meriç’teki faaliyetleriyle ilgili ayrıntılı bir bilgilendirmede bulunduğunu ifade etti.

“Ankara’nın geniş bölgedeki faaliyetlerinin, tüm devletlerde bölge devletlerinde endişe yarattığını” öne süren Hristodulidis, Almanya Dışişleri Bakanıyla bir görüşme yaptığını ve “(görüşmede) uluslararası hukukun temel ilkelerini tamamen ihlal etmekte olan bu faaliyetler, açıklamalar ve Türkiye’nin yaklaşımına ilişkin endişenin aşikar olduğunu” iddia etti.

Buna paralel olarak, Yunanistan’la aralarında sürekli bir temas bulunduğunu da dile getiren Hristodulidis “Sıcak bir olay yaşanması koşullarına ulaşılmaması için gerekli faaliyetlerin yapılmakta olduğunu” söyledi.

banner69
Hristodulidis, “Herkesin böyle bir gelişmenin olumsuzluğunun farkında olduğunu ve hiç kimsenin böyle bir gelişmeyi arzu etmediğini” de sözlerine ekledi.

Öte yandan, gazete, “Gerektiği Takdirde Türkiye’yle Askeri Çatışmaya Girmeye Dahi Hazırız” başlıklı haberinde, Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos’un “Star’ın ana haber bültenine” yaptığı açıklamaları aktardı.

Habere göre, açıklamasında, Yunanistan’ın, silahlı kuvvetlerinin önleyici gücünün artmasına önem verdiğini dile getiren Panayotopulos, gerektiği takdirde Türkiye’yle askeri çatışmaya gitmeye dahi hazır olduklarını ifade etti.

Haberde, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in “Türkiye’nin son zamanlardaki kışkırtıcı faaliyetleri konusunda” Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu başkanlarına mektuplar gönderdiğine de yer verildi.

KUSİOS’UN AÇIKLAMALARI

Fileleftheros gazetesine göre, Rum Hükümeti Sözcüsü Kiriakos Kusios ise dün Rum Haber Ajansı KİPE’ye yaptığı açıklamada “Türkiye’nin yayılmacı politikasında bir artış gözlemlendiğini” iddia etti.

“Türkiye’nin bu faaliyetlerinin göze çarptığını” öne süren Kusios, bunun Rum Hükümetini sürekli meşgul eden bir konu olduğunu dile getirdi.

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile tüm ülkelerdeki diplomatik misyonlarının diplomatik faaliyetlerine tanık olunduğunu dile getiren Kusios, tüm yetkili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunulduğunu, konuyu birçok ülkeyle ele aldıklarını ve birçok ülkenin konuyla ilgili tepkisinin görüldüğünü öne sürdü.

Kusios, açıklamasında, ABD’nin enerji konularından sorumlu dışişleri bakan yardımcısı Francis Fannon’un kısa zaman önceki tepkisine de atıfta bulunarak, bunun yeterince net olduğuna da işaret etti.

Kiriakos Kusios, Rum Yönetiminin diplomatik faaliyetlerinin sonuç verdiğini ancak bunun “yasadışı faaliyetlerde bulunması konusunda Türkiye’yi engellemediğini” iddia etti.

Kusios, Avrupa Birliği’nden, Doğu Akdeniz’de meydana gelenler konusunda daha aktif bir varlık göstermesini istediklerini de anımsattı.

Öte yandan Kusios, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in yakın zamanda İsrail’e gerçekleştireceği ziyaretin, hali hazırda iki ülke arasındaki iyi düzeydeki ilişkilerin daha da geliştirilmesini amaçladığını söyledi.

Kusios, ziyaret sırasında “Türkiye’nin bölgedeki istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerinin de ele alınacağını” sözlerine ekledi.

TÜRKİYE-LİBYA ANLAŞMASI RUM BASININDA

Öte yandan gazeteler, Libya'da Birleşmiş Milletlerin (BM) tanıdığı ve Türkiye'nin askeri destek verdiği Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin (UMH) Başbakanı Fayiz Es-Serrac’ın dün Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmeye ve iki liderin vardığı mutabakata da yer verdi.

Haber, Alithia’da “Erdoğan-Sarrac Anlaşması… Doğu Akdeniz’de Sondajlar”, Fileleftheros’ta “Türkiye Libya’yla da Sondajlar Yapılacağını İlan Etti”, Haravgi’de ise “Türkiye ve Libya Sondajlar İçin Anlaştılar” başlığıyla manşetten yer buldu.

banner71
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmet paşa
İsmet paşa - 11 ay Önce

Bunların hepsi Kafaları yemişler ...
Yunanistan GİRİT ve 12. Takım Adaları Haksız şekilde almış Ve Asker İle SİLAHLAR yerleştirmiş ...
Doğu Akdeniz oyunları... Burası Türkiye Yurdu ...
—- Geçemezsin DUR YOLCU —-

SIRADAKİ HABER