ÜÇLÜ ZİRVE GERÇEKLEŞTİ

 EAST MED PROJESİ’NE İMZALAR ATILDIRum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve İsrail Başbakanı Benjamin...

ÜÇLÜ ZİRVE GERÇEKLEŞTİ
banner32

 

EAST MED PROJESİ’NE İMZALAR ATILDI

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu arasında Rum Başkanlık Sarayı’nda üçlü zirve gerçekleştirildi. Zirvede Güney Kıbrıs-İsrail ve İsrail-Yunanistan arasında da bir dizi anlaşmaya imza konuLdu

Anastasiadis, Sipras ve Netanyahu’nun, East Med doğal gaz boru hattı projesi için 2018 yılı içerisinde anlaşma imzalanması amacıyla, kararlılıkla çalışma taahhütlerini yineledikleri belirtildi.

Üçlü zirvenin tamamlanmasının ardından, Anastasiadis, sipras ve Netanyahu’nun ortak bir basın toplantısı düzenlediğini belirten Rum haber kaynakları, Anastasiadis’in basın toplantısında yaptığı konuşmada, barış ve güvenlik için ortak bir vizyon olduğunu söylediğini iletti.

Üçlü zirvenin, çok önemli bir jeopolitik değere sahip olduğunu söylemenin abartı olmayacağını ifade eden Anastasiadis, işbirliklerinin etkili olacağını kesin olarak ifade etmek istediğini de söyledi.

East Med boru hattı konusunda ise, bunun işbirliğinin önemli bir bileşeni olduğunu dile getiren Rum lider, devamla “hem ülkeleri, hem de geniş bölge için benzersiz bir ortak menfaatler ağından” söz etti.

banner69
Anastasiadis’in Çipras ile Netanyahu’yu Kıbrıs sorunu hakkındaki son gelişmeler hakkında bilgilendirdiği de belirtilen haberde, Anastasiadis’in “müzakerelerin verimli olması için Türkiye’nin meydan okumalardan kaçınması gerektiğini” ileri sürdüğü de ifade edildi.

Haberde, Anastasiadis’in iki başbakana, Kıbrıs sorununda verdikleri destekten ötürü teşekkür ettiği de ifade edildi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu annesini kaybetmesinden ötürü Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’e başsağlığı dileğinde bulunarak, üzüntüsüne rağmen Rum liderin bu görüşmenin gerçekleştirilmesine katkısından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Netanyahu konuşmasında, iki ülke arasındaki yakın ilişkilere değindi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da konuşmasının başında, Anastasiadis’e başsağlığı diledi.

Üç ülke arasındaki stratejik işbirliğinin “ete kemiğe bürünmekte” olduğunu dile getiren Çipras, devamla “işbirliğini ve refahı güvenceye almak için güçlerimizi birleştirelim” ifadesini kullandı.

Akdeniz’in barış ve güvenlik denizi olması gerektiğini de dile getiren Çipras, Kıbrıs sorununda ise, müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin desteğini tekrarladı.

Türkiye konusunda ise Çipras, Ankara’nın komşularının egemenlik haklarına saygı duyması gerektiğini öne sürerek, bunun üç ülkenin tezini teşkil ettiğini de sözlerine ekledi.

Haberde, üçlü zirve çerçevesinde üç ülke arasında bazı anlaşmalar imzalandığı, aynı zamanda Güney Kıbrıs-İsrail ve İsrail-Yunanistan arasında da bir dizi anlaşmaya imza konulduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER