banner22

Baf kasabasına gezi düzenlendi

Baf kasabasına gezi düzenlendi
banner32

Gazi Baf Dayanışma Derneği, Baf Türk Birliği ve Biz Baflıyız İnisiyatifleri öncülüğünde Baf kasabasına gezi düzenlendi.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, gerçekleştirilen organizasyona yaklaşık 350 civarında Baflı katılarak, göç ettikleri kasabadaki anılarını tazelediler.

Etkinlik çerçevesinde, Baf’ta 1960’lı yıllarda göçe zorlanıp Türk bölgesi haline gelen Mutallo’daki tarihi eserler ve manevi değeri yüksek yerler ziyaret edildi, 1950’li ve 1960‘lı yıllarda onlarca kez bombalanan Aşağı Baf bölgesinde yer alan Ulu Cami ziyaret edilerek şehit düşenler için dualar okundu.

Geziye tüm Kuzey Kıbrıs’ta ikamet eden Baflılar katılırken, Baflılar, Baf Şehitliğini, Baf Kurtuluş Lisesini, Baf Ülkü Yurdu Spor Kulubü binasını ve Baf kalesini de ziyaret etti.

Baf ziyareti esnasında basına açıklama yapan Gazi Baf Dayanışma Derneği Başkanı Türkay Tokel, gezinin amacının eski günleri yâd etmekle beraber geriden gelen Baf kökenli gençlere Baf’ı ve Baf kültürünü tanıtarak, Baflılığı yaşatmak olduğunu kaydetti.

Derneğin çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğini belirten Tokel, ilerde gerçekleştirilecek olan etkinliklere tüm Baf Kasabalılarının ve Baf’a bağlı köylerde ikamet etmişlerin katkı koymalarını da talep ettiklerini ifade etti.

banner33
YORUM EKLE
banner38
SIRADAKİ HABER

banner24

banner40

banner43

banner45

banner46

banner48

banner39

banner41

banner42

banner44

banner47

banner49

banner51