Keratit nedir? Keratit tedavisi nasıl yapılır?

Keratit,iris ve gözbebeğinin önünde yer alan saydam bir tabaka olan korneanın iltihabıdır. Enfeksiyon (iltihap)genellikle korneanın hasar görmesinden sonra gelişir. 

Çünkü mikroorganizmalar genellikle sağlıklı korneaya yerleşemezler.

Hem erişkinlerde hem de çocuklarda görülür.

RISK FAKTÖRLERİ NELERDİR? :

Kontakt lens bakımının kötü ve yetersiz olması, travmalar,kuru göz,kornea duyarlılığında azalma gibi göz yüzey hastalıkları,soğuk algınlığı,uçuk (herpes)ve diğer viral enfeksiyonlar,gözyaşı kanalı tıkanıklıkları, kortizonlu damlaların veya sistemik immünsüpresyon(bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar)kullanımı,kötü hijyen, yetersiz beslenme,alerjik göz hastalıkları keratite neden olabilir.

KERATİT ÇEŞİTLERİ NELERDİR ? :

Neden olan organizmaya göre 

bakteriyel,viral,fungal,amip(akantamoeba) keratiti olarak sınıflandırılabilir.

BELIRTILERİ VE  BULGULAR :

Keratitin şiddetine ve neden olan organizmaya göre belirtilerin sayısı ve şiddeti değişebilir. 

Hastalarda değişen derecelerde göz çevresinde ağrı,bulanık görme,gözlerde kızarıklık,hassasiyet,sulanma,çapaklanma ve ışığa duyarlılık olur.Korneada beyaz bir opasite (yuvarlağımsı görünüm)görülebilir.Batma ve yabancı cisim kaçmış gibi rahatsızlık izlenir.

TANI :

Detaylı bir hikaye alındıktan sonra hastanın görme keskinliği değerlendirilir.Daha sonra biyomikroskobik muayene ile göz yüzeyi değerlendirilir.Kornea yüzeyindeki bozukluğun değerlendirilmesi için floresein adı verilen bir boya kullanılabilir.Etkenin belirlenebilmesi için enfeksiyöz materyalden yayma ve kültür için örnek alınır ve laboratuvara gönderilir.

Kontakt lens kullanan hastalarda lens kabı ve lens solüsyonundan da örnek alınması etkenin belirlenebilmesi için önemlidir.

TEDAVİ :

Etkene yönelik olarak antibiyotikler,antifungal (mantarlara karşı kullanılan ilaçlar)damlalar veya antiviral göz pomadları kullanılır. Bakteriyel keratitte başlangıçta geniş spektrumlu antibiyotiklerle(fazla sayıda bakteriye etki edebilen antibiyotikler)tedaviye başlanır, etken kültür ile belirlendikten sonra tedavi değiştirilebilir.Hasta,enfeksiyon tedavi edilene kadar kontakt lens kullanmamalıdır.

Keratitli hastanın,görmeyi tehdit eden çok ağır enfeksiyonu varsa,hastanın tedaviye uyumu iyi değilse veya damlalarını uygun sıklıkta uygulayamayacak ise,sistemik (ağızdan ya da damar yoluyla)antibiyotik tedavisi gerekiyor ise hastaneye yatırılması uygun olur.

Keratit tedavisinde gecikme göz yüzeyinde (korneada)kalıcı leke ve görme kaybına yol açar.Kalıcı lekenin önlenmesi için erken tedavi çok önemlidir.Leke kalan durumlarda tedavide Excimer laser veya Kornea nakli (Keratoplasti) gerekebilir.

Sağlıklı günler dileğiyle.

Op.Dr.Ahmet Umay 

NICOSIA/CYPRUS 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayse yilmaz
Ayse yilmaz - 2 yıl Önce

Kizimda keratitden kalan bir hasar olustu Excimer lazerin faydasi olurmu

Zülfiye güzel
Zülfiye güzel - 3 yıl Önce

Merhaba 1 yıl önce şuanda 6.5 yaşında olan kızımda Keratitin çıktı.ama bakteriyel değil çizilme veya birşey batması sonucu oluştuğunu söyledi doktor. Küçük bir leke kaldı.ama Keratit bazen aktifleşiyor ve büyüyor.sürekli göz yaşı damlası kullanıyoruz. Ne yapabiliriz

Erol vergül
Erol vergül - 2 yıl Önce

Merhaba hocam kornea kereatit tedavi olmak istiyorum ücret ne kadar

Hamza demirkıran
Hamza demirkıran - 1 yıl Önce

Hocam bende bu rahatsızlık var size nasıl ulaşabiliriz mu aynane nerde

Nazmi
Nazmi - 1 yıl Önce

Bu tedavinin maliyeti nedir

Tedavi
Tedavi - 12 ay Önce

Merhaba, kişisel deneyimim sonucu yaptığım literatür çalışmalarından sonra eczaneden aldığım %10 povidon iyodur ( batikon vb) ve gözyaşı damlasını 1/4 batikon 3/4 gözyaşı damlası olarak karıştırıp sabah ve akşam 2 damla uyguladım. 3. Gün keratit kayboldu ve 5 gün içinde tamamen iyileştim. Uygulama biraz yakıyor gözü ve sonrasında göz damlası ile yıkayıp biraz buz koymak iyi geliyor.

Tedavi
Tedavi - 12 ay Önce

Merhaba, kişisel deneyimim sonucu yaptığım literatür çalışmalarından sonra eczaneden aldığım %10 povidon iyodur ( batikon vb) ve gözyaşı damlasını 1/4 batikon 3/4 gözyaşı damlası olarak karıştırıp sabah ve akşam 2 damla uyguladım. 3. Gün keratit kayboldu ve 5 gün içinde tamamen iyileştim. Uygulama biraz yakıyor gözü ve sonrasında göz damlası ile yıkayıp biraz buz koymak iyi geliyor.