1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı

1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı
banner32

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Kıbrıs Türkünün, geçmişten bugüne bu topraklarda özgür, hür ve adil bir yaşam için mücadele veren, barış ve huzuru arayan bir halk olarak varlığını sürdürdüğünü söyledi.

Baybars, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Bugün, Kıbrıs'ta kimliğimizle, kültürümüzle var olduğumuz gerçeğinin  449’uncu, varoluş mücadelemizin en güçlü direnişini ortaya koyan Türk Mukavemet Teşkilatı’mızın 62’inci, adada barış ve huzurun teminatı olan Güvenlik Kuvvetleri’mizin 44’üncü kuruluş yıldönümünü kutluyoruz” dedi.

Kıbrıs Türkünün, tarih boyunca en zorlu dönemeçlerde her zaman birlik olmayı, dayanışmayı başarmış, onurlu ve mücadeleci bir halk olduğuna işaret  eden Baybars, “Kıbrıs Türk’ü, kimliğiyle, kültürüyle  bu topraklarda varlığını korumak için 449 yıldır onurlu bir mücadele vermektedir” ifadesini kullandı.

Baybars, bu haklı mücadelede bugün hayatta olmayan  şehitleri saygı ve rahmetle anarak, başta Mukavemetçi Mücahitler olmak üzere Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın tüm personelini kutladı.

OĞUZ

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı’nın, Kıbrıs Türk halkının adadaki varlığı için vermiş olduğu çetin mücadelenin önemli bir dönüm noktasını temsil etmekte olduğuna işaret etti.

Oğuz, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı mesajında şunları kaydetti:

“Kıbrıs’ın fethinin 449’uncu, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın 62’inci ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın 44’üncü kuruluş yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz.  

1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı,  Kıbrıs Türk halkının adadaki varlığı için vermiş olduğu çetin mücadelenin önemli bir dönüm noktasını temsil etmektedir. 

Kıbrıs Türk halkı uzun yıllar her türlü baskıya, haksızlığa ve acılara karşı mücadele ederek, direnmiş, toplumsal birliktelikle varlığını korumayı başarmış, mücadele sonucunda özgürce yaşadığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletine sahip olmuştur. Halkımız, bugün adada güven ve huzur içinde yaşamaktadır.   

Halkımızın 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı’nı kutlar, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anar, gazilerimize en derin sevgi ve saygılarımı sunarım.” 

ATAOĞLU

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, Kıbrıs Türk halkının  yaşadığı tüm zorluklara rağmen,  onurlu mücadeleden sonra  özgür, eşitlik temelinde, güvenli ve mutlu bir yaşama kavuştuğunu  belirtti.

banner69
Ataoğlu, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında “Her zorluğun altından kalkan halkımız, inanıyorum ki içinde bulunduğumuz bu zor günlerde de el birliği ile çalışarak ve dayanışmayı daha da ortaya koyarak güzel günlere kavuşacaktır.” ifadelerini kullandı.  

Toplumsal birlik ve beraberliği hiç kaybetmeden çalışmaya devam etmek gerektiğini belirten Ataoğlu, “Bu duygularla birlikte 1571’den beri süregelen zamanda onurlu mücadele veren, kahramanlarımıza sonsuz şükranlarımı sunarken, TMT’mizin 62’nci ve GKK’mızın 44’üncü kuruluş yıl dönümlerini kutluyorum.” ifadelerine yer verdi.

ÖZÇINAR

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs'taki varlığı ile ilgili ortaya koyduğu direnişin yıldönümü olan 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı'nı kutladıkları bu özel günde yaşanan acıların unutulmaması gerektiğini belirterek, Kıbrıs Türk Halkının varlığını korumak için büyük bedeller ödediğine dikkat çekti.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı ile ilgili mesajı yayımladı.

Özçınar mesajında şu ifadelere yer verdi:

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın (GKK) 44’üncü, efsanevi Türk Mukavemet Teşkilatı’nın 62’nci ve Kıbrıs’ın fethinin 449’uncu yıl dönümünü kutlamanın onur ve gururunu yaşıyoruz.
 

Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda eşit, özgür ve güven içinde yaşaması için verilen mücadelede, toprakları vatan yapan tüm Aziz Şehitlerimizi rahmetle anarken hayatta olan mücahit ve gazilere saygı ve şükranlarımı sunarım.”

DAÜ - ATAUM

Doğu Akdeniz Üniversitesi Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAÜ-ATAUM) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Turgay Bülent Göktürk, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı nedeniyle bir bildiri yayınladı. Yrd. Doç. Dr. Turgay Bülent Göktürk bildirisinde şu ifadelere yer verdi:

“Ağustos ayı, Türk milletinin, Türk tarihinin zafer ayıdır. Ağustos 1071’de Malazgirt’te Alparslan Anadolu’yu, Ağustos 1571’de Lala Mustafa Paşa Kıbrıs’ı fethetmiş, Ağustos 1922’de Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa, Büyük Taarruz sonucunda ulaştığı zaferle Anadolu’yu yeniden vatan yapmış, Ağustos 1974’te ise Kıbrıs’ta Mehmetçik ve Mücahit omuz omuza İkinci Barış Harekatı’yla Kıbrıs Türkü’ne özgürlük getirmiştir.

Bu zaferler içerisinde Kıbrıs Türkü için Kıbrıs’ın Fethi’nin ayrı bir yeri vardır. 449 yıl önce, Ağustos 1571’de Mağusa’nın fethedilmesi ile Kıbrıs’ta Türk hakimiyeti başlamıştır. 307 yıl süren Osmanlı Dönemi’nden sonra İngiliz Yönetimi ile zorlu bir sürece giren Kıbrıs Türkü, Rumların Enosis hedefi karşısında Varoluş Mücadelesi vermiştir. Bu mücadele sonunda da Bağımsız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) kurmuştur. Kıbrıs Türk Halkı, Kıbrıs’ta bağımsızlık, özgürlük ve güvenlik için kurduğu KKTC’de egemen bir halk olarak yaşamayı, toplumsal direnişle sağlamıştır. 62 yıl önce, 1958’de kurulan Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) da bu direnişi örgütlemiş ve gözünü kırpmadan icra etmiştir. Toplumsal direnişi başarıyla tamamlayan TMT, görevini 1976 yılında kurulan ve KKTC’nin varlığının teminatı olan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na (GKK) devretmiştir.

Kıbrıs Türk Halkı ve KKTC; geleceğe korkusuz, inançlı ve emin adımlarla ilerlemektedir. Bugünlere kolay gelinmediğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Büyük zorluklar ve mücadelelerle kurulan KKTC’yi ilelebet yaşatmak ve yüceltmek hepimizin görevidir.

Bu anlamlı günde; geçmişi asla unutmadan, geleceğimizin daha aydınlık ve daha güçlü olacağı kesin inancıyla Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın (GKK) 44’üncü, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın 62’nci ve Kıbrıs’ın fethinin 449’uncu Yıl Dönümü kapsamında 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramımızı kutlar, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetler anar, kahraman gazilerimize saygılarımızı sunarız.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2020, 16:02
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER