1 Eylül Dünya Barış Günü’nünde mesajlar

1 Eylül Dünya Barış Günü’nünde mesajlar
banner78

ÖZYİĞİT

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, tüm halkların barış içinde yaşayacağı, kardeşliğin, dostluğun hakim olduğu bir Kıbrıs ve dünya özleminde olduklarını belirtti. 

TDP Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 1 Eylül’ün ‘barış günü’ olarak kabul edilmesinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen, dünyada çatışma ve şiddetin durmadığını, acı, gözyaşı ve ölümlerin sürdüğünü belirten Özyiğit, milyonlarca insanın yaşam endişesi içinde olduğunu, göç yollarına düştüğünü, binlercesinin ise şiddet ve savaş nedeniyle yaşamını yitirdiğini kaydetti. 

Özyiğit, dünyanın acı, gözyaşı ve şiddete değil, sevgiye, barışa, huzura ve bu yönde mücadeleye ihtiyacı olduğunu vurguladı. 

“KALICI BARIŞA ULAŞANA DEK…” 

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nün bu yıl da  pandemi koşullarında ve kalıcı barışa ulaşılamayan bir ortamda kutlandığını belirterek, Kıbrıs’ta sürdürülebilir ve kalıcı çözüm yönündeki mücadelelerinin bıkmadan, usanmadan süreceğini vurguladı.   

banner69
2 devletli çözüm modelinin bugünkü konjonktürde geçerliliği olmadığını, dahası çözümsüzlüğe hizmet ederek ayrılığı pekiştirdiğini ileri süren Özyiğit, Kıbrıs’ta en gerçekçi ve makul çözüm modelinin halen federasyon olduğunu iddia etti.  

Yanlış politikada ısrarın Kıbrıs Türkü’ne zarar vermekten başka bir işe yaramayacağı uyarısında bulunan Özyiğit, yapılması gerekenin; Berlin zirvesinde ortaya çıkan metin temelinde, 11 Şubat 2014 tarihli belge ve 30 Haziran tarihli Guterres çerçevesi temelinde müzakerelere başlamak olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının kalıcı barış içinde, eşitlik ve refahı paylaşacağı bir dünyayı hak ettiğini belirten ve tüm barışseverlerin, barış gönüllülerinin bu yöndeki mücadelesinin her zamankinden çok daha önemli ve anlamlı olduğunu vurgulayan Özyiğit, tüm insanlığa savaşların, şiddetin olmadığı barış dolu bir gelecek diledi.

YKP

 Yeni Kıbrıs Partisi Sekretaryası, 1 Eylül’de bir kez daha işgallere ve savaşlara karşı, barışın, insanlığın geleceği için tek seçenek olduğunu vurgulayarak, barış ve küresel adalet için mücadelenin yükseltilmesi çağrısı yaptı. 
YKP Sekretaryası 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, bölgenin savaş, silahlı çatışma ve yeni askeri müdahalelerin ve işgallerin sürekli yaşandığı coğrafya konumunda bulunduğunu savunarak, “Kıbrıs’taki İngiliz üslerinin kullanımından, TC’nin İHA ve SİHA’larından ve diğer yabancı ülkelerin askeri faaliyetlerinden dolayı bizler de maalesef bölgede süren savaşların ve çatışmaların parçasıyız” ifadelerine yer verdi.  
Bir yandan iklim değişikliğine karşı mücadele edip, karbon salınımının azaltılmasını dile getirirken, diğer yandan daha çok karbon salınımı için yeni doğal gaz kaynaklarının elde edilmesi amacıyla ellerin tetikte olunmasının mantığı olmadığına dikkat çekilen mesajda, dünyanın mevcut kaynaklarının herkes için yeterli olduğu, bu koşullarda daha fazla doğal gaz rezervine ihtiyaç olmadığı, bunun için savaş çıkarılmasının da mantığı olmadığı vurgulandı.  
Mesajda şu ifadelere yer verildi: 
“Böylesi koşullarda bulunduğumuz coğrafyada anti-militarist, savaş ve işgal karşıtı mücadelenin önemli olduğunun altını bir kez daha çizeriz. 
Yeni Kıbrıs Partisi, bu nedenle adanın tamamen askersizleştirilmesi ve tüm militarist yapıların tamamen ortadan kaldırılması için, bölgedeki işgallere ve savaşlara karşı yıllardır sürdürdüğü barış mücadelesini devam ettirmekte kararlıdır.
Yeni Kıbrıs Partisi, Kıbrıs çözüm sürecinde garantiler gibi askeri seçeneklerin gerçekten sorunları çözmeyeceğini yeniden vurgular ve hatırlatır… Unutmayalım en etkin güvenlik ve garanti vicdanlarımızdır’…”

TÜRKSEN

Türk-Sen, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutladı.  
Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, yazılı açıklamasında, gerek ülkede gerekse dünyanın birçok ülkesinde barışa doğru hızla ilerleyen birçok ülke olduğunu ifade ederek, “Ülkemize ve dünyaya barış gelmesini diler, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutlarız” dedi.  
Özellikle Kıbrıs’ta yıllardır sürdürülen iki toplumlu görüşmelerin bir an önce sonuçlandırılarak, her iki toplumun kabul edebileceği ve yasayabilir bir barışa ulaşılması konusunda desteklerinin tam olduğunu ifade eden Bıçaklı, “Türk-Sen olarak bizler ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ ilkesine bağlı olarak görüşme sürecine desteğimiz ve katkımız tamdır ve  bu sürece daha önce olduğu gibi bundan sonrada katkı koymaya devam edeceğiz.  1 Eylül Dünya Barış Günü Kutlu Olsun.” İfadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2021, 13:30
banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER