20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajları

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajları
banner83
banner80

OĞUZ

Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Kurban Bayramı dolayısı ile mesaj yayımladı.

Oğuz, mesajında şunları kaydetti:

"Birlik ve beraberliğimizin önemli sembollerinden biri olan Kurban Bayramı, dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlnmesi için bir vesiledir. Dayanışmanın, sevgi, saygı ve muhabbetin temelidir. Her bayram olduğu gibi bu bayram da mazlumların ve ihtiyaçlıların yanında olmak bizim önemli görevlerimiz arasında yer almalıdır. Yardımlaşma ve yardıma muhtaç olanlara böylesine bir günde yardım etmek çok önemlidir. Bayram boyunca vatandaşlarımızdan temennimiz Covid-19 kurallarına azami şekilde uymaları ve bayram sürecini kendilerini ve sevdiklerini koruyarak sağlıklı bir şekilde geçirmeleridir.

Bu duygularla tüm İslam âleminin Kurban Bayram’ını kutlar; sevginizi ve sevinçlerinizi paylaşarak Kurban Bayramı’nı en güzel şekilde idrak etmenizi temenni ederim".

ARIKLI

Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı  Türk askerinin 47 yıl önce adaya çıkarma yapmasıyla Kıbrıslı Türklerin özgürlüğe kavuştuğunu belirtti.

Arıklı yayımladığı  Barış ve Özgürlük Bayramı mesajında,, "Bizler bugün barış ve huzur içerisinde yaşıyorsak, 20 Temmuz'da yapılan Barış Harekatı sayesindedir. Anavatan Türkiye olmasaydı, şimdi adada bir Türk yaşamını sürdürüyor olamazdı" ifadelerini kullandı.

EOKA'cıların adayı Yunanistan'a bağlama girişimlerinin engellendiğini, Yunan darbesi sonucunda adanın kan gölüne döndüğünü belirten Arıklı, "Bugünlerde Yunan darbesini EOKA katliamlarını görmeyenler de var. O dönem Türkiye olmasaydı, katliamlar devam edecekti" ifadesine yer verdi.

Arıklı “Kıbrıs Türkleri 47 yıldır Rumların keyfini ve  barış yönünde adım atmasını beklemiştir. Ama artık bu dönem bitmiştir. Kıbrıs Türk tarafı olarak kendi yazdığımız senaryoyu hayata geçireceğiz. Yeni senaryonun uzun adı egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözümdür. Bu 20 Temmuz’u ilk kez federasyon gölgesinin dışında kutluyoruz. Mutluyuz huzurluyuz.” ifadelerini kullandı.

AMCAOĞLU

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, “20 Temmuz 1974, Kıbrıs Türkü’nün bağımsızlığına ve özgürlüğüne kavuştuğu gündür” dedi.
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, Kıbrıs Türk halkının 47 yıl önce, yıllarca çektiği acılardan ve tutsaklıktan kurtulmanın büyük mutluluğunu yaşadığını kaydederek, Barış Harekatının Kıbrıs Türk halkına bağımsızlığı, özgürlüğü ve güvenliği armağan ettiğini belirtti.
Amcaoğlu, Kıbrıs Türkü’nün, Anavatan Türkiye’nin de desteği ile kendi devletini kurduğunu ve yaşatmakta da kararlı olduğunu vurguladı.
Amcaoğlu mesajında şunları kaydetti:
“Barışın, bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün sembolü 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Mutlu Barış Harekatı’nın 47’inci yıldönümünde, bugünlere gelmemizi sağlayan aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Kahraman gazilerimizi minnet duyguları ile selamlıyorum. Her zaman yanımızda olan Anavatan Türkiye’ye şükranlarımızı sunarken, tüm halkımızın 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı içten dileklerimle kutluyorum.”

ÇAVUŞOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk halkının bugünlere gelirken geçtiği zorlu süreç ve varlığını sürdürme mücadelesinin dünya tarafından artık görülmesi, insan haklarına aykırı olan ambargo ve izolasyonların kaldırılması gerektiğini belirtti.
Çavuşoğlu, 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekâtı’nın 47’inci yıldönümünü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Kıbrıs Türk halkının onurlu varoluş mücadelesinde bir dönüm noktasını teşkil eden Barış harekâtının,  Kıbrıs Türk halkına haklı, meşru ve bağımsız devlet aşamasına gelmesinin yolunu açtığını ifade etti.
Çavuşoğlu, mesajında şunları kaydetti:
“Kıbrıs Türk halkı toplumsal varlığını korumak için büyük mücadeleler vermiş, büyük acılar çekmiştir. Kıbrıs Türk halkının 1963-74 arasında verdiği varoluş mücadelesi, Barış harekâtıyla birlikte yeni bir safhaya geçmiş, kendi kendini yönetebileceği bir coğrafyada, güven içinde yaşayabilmesine vesile olmuştur.
47 yıldır halkımız, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Anadolu halkının maddi manevi desteğiyle, huzur ve güven içerisinde yaşayabilmekte, toplumsal gelişimini sürdürebilmekte, yarınlara umutla bakabilmektedir. Kıbrıs Türk halkının bugünlere gelirken geçtiği zorlu süreç ve varlığını sürdürme mücadelesi dünya tarafından artık görülmeli, insan haklarına aykırı olan ambargo ve izolasyonlar kaldırılmalıdır.
Bu duygu ve düşüncelerle Halkımızın Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutlar, başta Anavatan Türkiye olmak üzere, Kıbrıs Türk halkının bugünlere gelmesinde emek verenlere minnetlerimi sunar,  vatan uğruna  canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anar, gazilerimize en derin sevgi ve saygılarımı sunarım.”

SUCUOĞLU

 Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu Kurban Bayramı nedeniyle mesaj yayınladı.

“Bayramlar; birlik, beraberlik, kardeşlik, hoşgörü ve yardımlaşmanın pekişmesine, toplumsal dayanışmanın güçlenmesine katkı sunan; küskünlüklerin sona ermesine vesile olan müstesna zamanlardır” diyen Sucuoğlu, Milli birlik, bütünlük ve kardeşliğe ziyadesiyle ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde kırgınlıkları ve dargınlıkları bir kenara bırakarak sevgiyle, hoşgörüyle tam bir kaynaşma ve birliktelik ruhuyla hareket etmeli ve sürekli dayanışma içinde olmalıyız” ifadesini kullandı.

Pandeminedeniyle de uyarılarda bulunan Sucuoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de baş gösteren pandemi nedeniyle hassas bir süreçten geçmekteyiz.

 Pandemi süreci hayatımızın her alanında olduğu gibi Bayramlarımızın idrakinde de eski alışkanlıklarımızı bir kenara bırakmayı zorunlu kılmıştır. Bu salgını en az sıkıntıyla atlatabilmek ailemiz, yakınlarımız ve tüm halkımızın sağlığı, huzuru ve geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Bu süreçte vatandaşlarımızın salgınla mücadele kapsamında belirlenen tüm kurallara özellikle de Maske, Mesafe ve Hijyen kurallarına uyması sağlığımız açısından büyük önem arz etmektedir. Bu konuda göstereceğiniz duyarlılık ve içinde bulunduğumuz toplum sağlığı açısından üzerimize düşen sorumluluk bilinciyle hareket ederek Pandemi sürecini başarıyla atlatacağımıza yürekten inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, vatandaşlarımızın mübarek Kurban Bayramını en içten dileklerimle kutlar, tüm insanlık için barışa, kardeşliğe ve sevgiye vesile olmasını temenni eder, sevgi ve saygılarımı sunarım”.

SADIKOĞLU

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Kurban Bayramı ile 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı yayınladığı mesajla kutladı. Sadıkoğlu, mesajında ‘bu yıl çifte bayram, çifte mutluluk yaşıyoruz’ diyerek, pandeminin son bulduğu, yeniden bir arada kutlanabilecek, nice sağlıklı bayramlarda buluşmayı diledi.

Başkan Sadıkoğlu, şöyle dedi:

“Bu yıl Temmuz ayı, Kıbrıs Türk Halkı için önemli iki bayramı içerisinde barındırıyor. Bunlardan biri Barış ve Özgürlüğümüzün sembolü, 20 Temmuz. Bir diğeri ise Kurban Bayramı. 

Anavatan Türkiye’nin etkin ve zamanında müdahalesiyle esaretten kurtulduğumuz gün olan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramımızı kutluyorum.  20 Temmuz, yarım asra yaklaşan yaşıyla bizlere gurur ve heyecan vermeye devam ediyor. Zira 20 Temmuz tarihi, Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin Kahraman Türk Ordusu’nun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak bizleri Rum’un insafına terk etmeyeceğini tüm dünyaya ilan ettiği gündür.

Harekât ile birlikte bizi karanlıktan aydınlığa çıkaran, özgürlüğümüze kavuşturan, dönemin Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş ve mücadele liderimiz Dr. Fazıl Küçük başta olmak üzere, bu uğurda canını hiçe sayan tüm şehitlerimize ve gazilerimize, Kıbrıs Türk Halkının haklı mücadelesini sonuna kadar sürdüren herkese minnettarız. Bu vesileyle şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de şükranlarımızı sunuyorum.”

İskele Belediye Başkanı mesajının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Biz Müslümanlar için önem teşkil eden Kurban Bayramı bu yıl 20 Temmuz’a denk geldi. Son iki yıldır pandeminin gölgesinde kutladığımız Kurban Bayramı’nın, hayırlara vesile olmasını diliyorum.  Sağlık Bakanlığı tarafından her gün açıklanan tablo gösteriyor ki, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını henüz bitmiş değil.  

Pandemi kurallarına uymayı sürdürmemizde büyük fayda var. Herkes kişisel tedbirini almayı sürdürmeli, mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulunulmamalı, kişisel temizliğimize özen göstermeli, maske kullanımına devam etmeliyiz. Uzman görüşlerin uyarılarını dikkate alıp, virüsün ne kadar tehlikeli olduğunu göz ardı etmemeliyiz. Hem kendi hem de sevdiklerimizin sağlığı için aramıza mesafe koymaya devam edelim. Lakin bu kurallara uyduğumuz takdirde güzel günler yakın. Bu vesileyle tüm halkımızın Kurban Bayramını kutluyor, Covid-19 salgınının son bulacağı, birbirimize kavuşacağımız sağlıklı nice güzel bayramlar geçirmeyi diliyorum.”

TMT MÜCAHİTLER DERNEĞİ

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, 53 yıldan beri sürdürülen görüşmelerden olumlu bir sonuç alınamamasının sebebinin Rumların  Enosis’te ısrar etmeleri olduğunu belirterek, “Barış için Kıbrıs Türk halkının varlığını ve özgürlüğünü sağlayan KKTC’nin yaşatılması gerçeği ortadadır” dedi.   

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Genel Başkanı Yılmaz Bora, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, “20 Temmuz 1974’de Anavatanımız Türk Silahlı Kuvvetleri, Uluslararası antlaşmalardan doğan meşru ve de barışçı müdahaleyi yapmamış olsa idi bugün Kıbrıs’ta, Girit Adası’nda olduğu gibi tek bir Türk kalmayacaktı” diyerek, Türkiye’nin 20 Temmuz 1974’de gerçekleştirdiği müdahalenin  haklı ve yerinde olduğunu kaydetti.

1959’dan başlayarak gelinen tarihi süreci aktaran Bora, Rum saldırılarına karşı Kıbrıs Türk halkının yılmadığını, yediden yetmişe herkesin ulusal direnişte yerini aldığını ve umutsuzluğa kapılmadığını anlattı.
      
Bora, “Bu direniş değil birkaç gün hafta veya ay değil 11 yıl devam etmesine rağmen Kıbrıs Türk halkı  ne Rum’a ne de BM Barış Gücü’nün tehditkâr taleplerine boyun eğmedi. Kadını, erkeği, yaşlısı ve genci ile birlikte bu direnişte başını dik tuttu. Anavatan Türkiye’ye ve de kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerine güvendi ve bu güveni boşa çıkmadı” dedi.

53 yıldan beri sürdürülen görüşmelerden olumlu bir sonuç alınamamasının sebebinin Rumların  Enosis’te ısrar etmeleri olduğunu belirten Bora, şunları kaydetti:

“Bilinmelidir ki Birleşik bir Kıbrıs’ın sahibi Kıbrıs Türk halkı olmayacaktır. Birleşik bir Kıbrıs’ın sahibi Avrupa yani AB ve sonuçta Yunanistan olacaktır. 53 yıldan beri sürdürülen görüşmelerden olumlu bir sonuç alınamamasının sebebi Rumların  Enosis’te ısrar etmelerindendir. Rum ve Yunan’ın ve onlara arka çıkan emperyalistlerin amacı bizleri Anavatanımızdan koparıp devletimizden vazgeçerek Birleşik bir Kıbrıs’ta Rum’a tabi olmamız hedeflenmektedir.  Bunun için canla başla çalıştıklarını ve ortak projelere destek verdiklerini ve bu amaç için psikolojik savaşı da başarılı bir şekilde sürdürmektedirler. 
      
Tüm bu nedenlerle başta öğretmenler olmak üzere KKTC aydınlarını Rum faşizmine karşı direnmeye; Kıbrıs’ın yaşanmış gerçeklerini gençlerimize ve halkımıza anlatmaya, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin maskesini düşürmeye, Kıbrıs Türklerinin aldatılarak içinden çıkılmaz bir tuzağa düşülmesini engellemeye davet ediyoruz.” 

Bora, barış için Kıbrıs Türk halkının varlığını ve özgürlüğünü sağlayan KKTC’nin yaşatılması gerçeğinin ortada olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Halkımızın yeniden tehlikeler karşısında olduğunu görüyor ve bu tehlikelere karşı uyarmakta ve halkımızı bu önemli yıl dönümünde haklı ve meşru devletimiz ile onu tanıyan ve kollayan Anavatanımıza dört elle sarılmaya davet ediyoruz. 
       
20 Temmuz Mutlu Barış Harekâtının 47’nci Yılında bizlere bugünleri, canları ve kanları ile armağan eden aziz şehitlerimiz ile gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor başta Büyük Türk Ulus’u ile yüksek iman gücüne sahip kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri’ne olan sarsılmaz inancımızı bir kez daha kıvançla yineliyoruz.”

HAK SEN

Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN) Başkanı Eren Büyükoğlu, yayınladığı mesajla başta çalışanlar olmak üzere tüm halkın bayramını kutladı.

Büyükoğlu, gerek pandemi, gerek TL’nin değer kaybı, gerekse zamlar yüzünden halkın bayramı sıkıntılarla karşıladığını, ancak buna rağmen bayramların insanların sevdikleriyle birlikte keyifle ve huzurla geçirdiği günler olduğunu kaydetti. 

Büyükoğlu, “Herkesin malumu olan sebepler ve hükümet edenlerin yanlış politikaları sonucunda, halkımız maalesef bu bayramı ideal koşullarda karşılamamaktadır. Ancak daha mutlu bayramlar için, mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

MEMUR SEN

Kıbrıs Türk Memur Sendikası (MEMUR-SEN);  Kıbrıs Türk halkının egemen,  kendi geleceğini belirleme evrensel hakkını kullanarak kurduğu, KKTC Devleti’ne sahip bir halk olduğunu belirtti.
MEMUR-SEN Başkanı Akın Manga 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı mesajında, üç maymunu oynamaya devam eden sözde uygar dünyanın hala daha Kıbrıs Türk halkının egemen varlığını yok saymaya, insanlık dışı ambargoları sürdürmeye, Kıbrıs sorununun 1974’te başladığı yalanına inanarak, Rumlarca 1963’te işgal edilen sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’ne Kıbrıs Türkü’nü  yamamaya çalıştığını kaydetti.
Manga, “Devlet sahibi siyasi eşit bir halkız. Bizimle egemen siyasi mutlak eşit bir halk olarak, yan yana yaşamak isterlerse, bu gerekçeleri kabul edeceklerdir. Aksi halde KKTC Devleti’nin tanınması talebiyle bizler yolumuza devam edeceğiz. “ifadelerini kullandı.
   Barış ve Özgürlük Bayramı2nın 47.yıl dönümünü ve Kurban Bayramı’nı  kutlayan Manga, Türkiye’ye olan sarsılmaz güvenlerini yineledi.  
Manga, var oluş mücadelesinde canlarını feda şehitleri rahmet, gazileri minnet ve şükranla andı.

EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ

Kıbrıs Türk Emekli Subaylar Derneği, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı ve Kurban Bayramı dolayısıyla açıklama yaptı.

Dernek açıklamasında, sistemli ve örgütlü bir tedhişle 1955 yılında tanışan Kıbrıs Türkünün, kurucu ortağı olduğu devletten üç yıl içerisinde dışlandığı, özellikle 1963 ve 1974 yılları arasında da özgürlüğünün kısıtlandığı, yokluklar içerisinde gettolarda yaşamaya mahkum edildiği anlatıldı ve şunlar kaydedildi:

“Bu zaman zarfında her türlü zulüm ve baskıya maruz kalan Kıbrıs Türk Halkı'na en temel hakkı olan yaşam hakkını fazla gören Rum ve Yunan ikilisinin Enosis hayallerine daha çabuk ulaşmak için Yunanistan'da yapılan faşist darbenin uzantısı olarak Başpiskopos Makarios'u da devirmek suretiyle yerine faşist Nikos Sampson'u getirerek kurguladığı karanlık oyunu Anavatan Türkiye ve kahraman TSK, garantörlük hak ve yetkilerini kullanarak 20 Temmuz 1974 sabahı icra ettiği Barış Harekatıyla engelleyerek bozmuştur.

Barış Harekatıyla Kıbrıs Türk varlığını korumak için varoluş ve direnişin sembolü olan Mücahitle Mehmetçiğin omuz omuza mücadelesi nihayete ulaşarak, çekilen acılar ve katliamları sonlandırmıştır.

Anavatan Türkiye Kıbrıs Türkü için her türlü maddi ve manevi fedakarlığı göstermekten hiçbir zaman kaçınmadığı gibi gereğinde can vermekten de kaçınmamıştır. Kıbrıs için bir dönüm noktası olan 20 Temmuz 1974'ün üzerinden bugün tam 47 yıl geçmiştir. Kıbrıs Türk'ü ve Anavatan'ın çözüm yönünde ortaya koyduğu iyi niyet ve irade Enosis hedefinden vaz geçmemiş olan Rum ve Yunanlılar tarafında karşılık bulmamıştır.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin etkin ve fiili garantisinden vazgeçmeyecek olan Kıbrıs Türk Halkının bağımsızlık ve özgürlüğüne kavuştuğu bu günde tarih sahnesinde özne olarak da yerini aldığı belirtilen açıklamada, “Türkiye Cumhuriyet’i Devleti ile Anadolu’daki Türk Halkı’nı temsil eden Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Barış ve Özgürlük Bayramında KKTC Meclisine hitabına katılmayarak protesto edenler Anadolu’daki kardeşlerimize karşı vefasızlık ve saygısızlık örneği sergileyerek yüce milletimizle olan bağlarımız ve haklarımıza halel getirirken, Enosis hedeflerine ulaşma gayretlerinden zerre taviz vermeyen Rum ve Yunanlıları da sevindirmektedirler” denildi.

Açıklamada şu ifadeler de yer aldı:

“Barış ve Özgürlük Bayramımız ile Mübarek Kurban Bayramını kutladığımız  bu mutlu günde hedefimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletini koruyarak, halkımızı güven ve refah içerisinde geleceğe taşımaktır.

Bu vesileyle halkımızın Barış ve Özgürlük Bayramını ile Kurban Bayramını kutlar, şehitlerimizi ve ebediyete uğurladığımız silah arkadaşlarımızı rahmetle, gazilerimizi saygıyla anarız.”

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2021, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER