3 Aralık Dünya Engelliler Dayanışma Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Dayanışma Günü
banner32

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu, 3 Aralık Dünya Engelliler Dayanışma Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenliyor.
Federasyon Başkanı Derviş Yücetürk tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, bu kapsamda yarın saat 10.30’da; K.T Engelliler Federasyonu’na bağlı K.T. Görmezler Derneği, K.T Zihinsel Engelliler Derneği, Engelli Aileleri Dayanışma Derneği, Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği ve Umut Otizm Dernekleri, Görmezler Derneği Mehmetali Tatlıyay Eğitim ve Kültür Salonu’nda engellilerin genel sorunlarını içeren basın toplantısı gerçekleştirecek.
Gün dolayısı ile engellilerin genel sorunlarını içeren 14 maddelik istem paketi mecliste bulunan milletvekilleri ve hükümet yetkililerine iletilecek. 
Aynı gün saat 11.00’de Lions Kulübü Yönetim Kurulu, Kıbrıs Türk Görmezler Derneği’ne ziyaret gerçekleştirecek. 
Açıklamaya göre, saat 16.00’da Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la görüşecek. 

SUCUOĞLU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, “Engellilerimizin dışlanmadan, soyutlanmadan, ötekileştirilmeden hayatın her alanına katılması, yalnızca devletin değil toplum olarak hepimizin ortak görevi olmalıdır” dedi.

Sucuoğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yaymnladı. Sucuoğlu, Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık gününün, engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve  farkındalığı arttırması açısından anlamlı bir tarih olduğuna işaret etti.

Engellilerin yaşadıkları sorunların yalnızca engellileri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren, teşhisten iyileştirmeye, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan sosyal hizmetlere kadar genel bir anlayışla ele alınması gereken toplumsal bir sorun olduğuna dikkat çeken Sucuoğlu, mesajında şunları kaydetti:

“Ülkemizde ve dünyada yaşanan pandemi nedeniyle hepimizin zor günlerden geçtiği bu şartlardan, şüphesiz özel gereksinimli bireylerimiz de olumsuz etkilenmektedir. Özel gereksinimli bireylerin yaşadığı sıkıntıları takip ve koordine etmekle görevli olan bakanlığımız, onların pandemi sürecini de rahatça atlatması için elinden gelen çabayı göstermekte; bir yandan Sosyal Hizmetler Dairesi aracılığıyla, sosyal rehabilitasyon gereksinimlerinin sağlanması için çalışmakta; öte yandan Çalışma Dairesi vasıtasıyla ekonomik yönden destek vermektedir.

İnsana insan olduğu için değer  verilen bir dünyada yaşamak hepimizin hakkıdır. Bu yıl pandemi nedeniyle, özel gereksinimli bireylerimizin bizden farklı olmadıklarını bilerek farkındalık yaratmak için düzenlediğimiz etkinliklerimizi yapamasak da, onlar için yalnızca bir gün değil yılın her günü çalışmaya ve bu duyarlılığı yaratmaya devam edeceğiz. Eğitimden istihdama, kültürden spora, hayatın her alanında birlikte aştığımız engeller, şüphesiz bizleri daha büyük hedeflere taşıyacaktır.

Bakanlığımıza bağlı Girne, Gazimağusa ve Güneşköy 18 yaş üstü rehabilitasyon merkezlerimize 2020 yılı içinde  80 özel gereksinimli gencimiz, pandemi nedeniyle  aralıklı şekilde devam etmiştir.  Kasım 2020 itibariyle,  4947 engelli vatandaşımız Bakanlığımıza bağlı Özel İstihdam Amirliği’nden nakdi yardım almıştır.

Temmuz ayında Engellileri Koruma,Rehabilite ve İstihdam Yasası’nda yapılan değişiklik ile kamuda çalışan engellilerimizin baremleri ile ilgili yaşadıkları sorunlar çözülmüş, ikinci üniversite bitiren  ya da yüksek lisans yapan engelli kamu görevlilerinin  barem artışı alması için önü açılmıştır.

2015 yılında temeli atılan ve bir türlü hayata geçirilemeyen, engelli bireylerin ve ailelerinin yıllardır özlemle beklediği Engelsiz Yaşam Evi’nin ikinci etabı için 23 Aralık’ta ihaleye çıkılarak, 2021 yılında Yaşam Evinin  hizmet vermesi planlanmaktadır. 32 özel gereksinimli gence yatılı yuva olacak bu merkezden ayrıca 100 özel gereksinimli bireyin gün içinde Rehabilitasyon Merkezi olarak faydalanması  amaçlanmaktadır. Bakanlığımız  bu çerçevede çalışmalarına hız kesmeden devam ederken, Engelsiz Yaşam Evi’nde yürütülecek olan hizmetlerin, özel gereksinimli gençlere kapsamlı ve çağdaş eğitim normlarına uygun bir şekilde verilmesi için,  yasal mevzuatla ilgili çalışmalarını da sürdürmektedir. Bu konuda, Sosyal Hizmetler Dairesi’nin Teşkilat Yasası’nda gerekli yasal düzenlemeler güncellenerek, ilgili mevzuatlar günün koşullarına yanıt verecek şekilde yeniden düzenlemiştir.

Engellilerimizin dışlanmadan, soyutlanmadan, ötekileştirilmeden hayatın her alanına katılması, yalnızca devletin değil  toplum olarak hepimizin ortak görevi olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle,  3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engelli yurttaşlarımızın yaşadıkları sıkıntıların çözüme kavuşmasını ve engelsiz yarınlara bir an önce ulaşmamızı diliyorum.”

BAYBARS

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, toplumsal farkındalığın artması ve temel insan hakları kapsamında, engelli vatandaşların, insan onuruna yakışır şekilde bu haklardan yararlanabilmesi için mücadelelerini ileriye taşımaya kararlı olduklarını vurguladı. 
İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. 
Baybars, Covid-19 salgını ile mücadelede sağlık hizmetleri başta olmak üzere birçok açıdan en çok etkilenen kesimin engelli kişiler olduğuna işaret etti. Dünya nüfusunun yüzde 15’inin engelli insanlardan oluştuğunu ifade eden Baybars, engelli hakları konusunda yapısal sorunlara karşı mücadelelerinin devam ettiğini kaydetti. 
Ülkede engelli hakları için çok önemli ve kararlı bir mücadele veren başta Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu ve tüm paydaşlarıyla zihinlerdeki olumsuz kalıpları kırmak, toplumsal farkındalığı artırmak için çalışmaya, dayanışmaya devam edeceklerini ifade eden Baybars, şöyle devam etti:  
“Engelli bireylerin toplumsal yaşamda daha fazla yer bulamamaları, çoğunlukla sahip oldukları dezavantajlı durumlardan değil, daha çok toplumsal bakış açları ve tutumlardan kaynaklanmaktadır. Bunun yanına çevresel ve fiziksel şartlardaki yetersizlikler de eklendiğinde esas engelin farkındalığı gelişmemiş toplumsal kültürler olduğunu  görüyoruz. Engelli bireylerin topluma entegre olmasının önündeki en büyük engelin farkındalığı zayıf bireylerin olumsuz zihin kalıplarından kaynaklandığını biliyoruz. 
Küresel bir insan hakkı olan ‘Engelli Hakları’ çerçevesinde engelli bireylerin sosyal, ekonomik ve siyasal yaşamda aktif olarak yer almaları, yaşam standartlarının yükseltilmesi, eğitim, sağlık, ulaşım, istihdam gibi olanaklardan eşit şekilde yararlanmalarını sağlamak ve güvence altına almak, bu yönde eksik olan yasal, idari düzenlemeleri ileriye taşımak hepimizin sorumluluğudur. Engelli bireylerin toplumsal yaşama dahil edilmesinin en temel koşulu öncelikle toplumsal zihniyet değişikliğinden geçmektedir. Bu sorumluluktan kaçmadan, toplumsal yaşamdaki en büyük engel olan zihin kalıplarını hep birlikte yıkmamız gerekmektedir. 
Engelli hakları konusunda toplumsal farkındalığımızın giderek artıyor olması ve toplumumuzun bu konuda gittikçe daha bilinçli, daha eğitimli bir seviyeye doğru ilerlemesi gelecek için umut vermektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yılın her günü, her saati dezavantajlı bireylerimize yardım edilmesi gereken kimseler olarak değil, engellilik haklarının bir insan hakkı olduğu temelinden hareketle, empati ve sevginin gücüyle zihin dünyamızın üzerindeki engelleri hep birlikte aşacağımıza inancım tamdır. 
Bu duygu ve düşüncelerle, engelli vatandaşlarımızın temel özgürlüklerden, insan haklarından tam ve eşit bir şekilde faydalandığı, insan olmaktan kaynaklı onurlarına yönelik hak ettikleri saygıyı gördükleri ve tüm engellerin ortadan kalktığı, toplumsal farkındalığımızın fark yarattığı, daha güzel günler temenni ediyor, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle engelsiz bir dünya için cesaret ve kararlılıklarıyla fark yaratan tüm engel tanımaz yürekleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”

YÜCETÜRK

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyon Başkanı Derviş Yücetürk, 3 Aralık Dünya Engelliler Dayanışma Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Engelli camiasını rahatsız eden sorunların başında iş ve aş meselesi geldiğini söyleyen Yücetürk “Gün dolayısı ile 2006 yılından beri kamuya tek bir engellinin istihdam edilememesinin hesabı hükümet edenlere sorulacaktır” dedi.

Açıklamasına “2010 yılında KKTC Meclisi’nde oy birliği ile geçen ama bugüne kadar tüzükleri bile yapılamayan tozlu raflarda bekleyen insan hakları bildirgesi yasasının hesabı sorulacaktır” şeklinde devam eden Yücetürk, 30 yıldan beri üzerinde çalışılan ancak sürekli kadük olan Özel Eğitim Yasasının Meclisten halen çıkarılamamasının hesabını da soracaklarını dile getirdi.

Yücetürk, 45 yıldır üzerinde özveri ile uğraş verdikleri Engelliler Dairesi’nin açılamamasının; 2014 yılında temeli atılan ama bugüne kadar tamamlanamayan engelsiz yaşam evi inşaatının; 2016’da İmar Yasası altında Engelli Standartları Tüzüğü’nün çıkarılmasına rağmen engellinin rahatça ulaşım, dolaşım ve erişimini sağlayacak alt yapılarda hiçbir gelişme sağlanamadığının; 1993 yılında yasalaşan Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam Yasası’nın 1994’te yapılan yasa tüzük değişikliği ile “engelliden çok hastalara ve madde bağımlılarına hizmet vermesinin” hesabının sorulacağını kaydetti.

“Ülkede yaşayan 6 bin engellinin sesi olarak ülkemizde var olan çeşitli sorunları dile getirmek için her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm Dünya ülkelerinde olduğu gibi Engellilerin Sosyal ve Ekonomik açısından var olan sorunlarını ilgili mercilere iletmeyi bir görev bileceğiz” diyen Yücetürk, gün dolayısıyla düzenleyecekleri basın toplantısında bu konulara değinileceğini de belirtti.

ATAOĞLU

Demokrat Parti DP) Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, engelliler için hayattaki en büyük engelin onları belirli günlerde gündeme taşıyan zihniyet olduğunu kaydetti.

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu 3 Aralık Dünya Engelliler  Günü mesajında,  engelli kişilerle sürekli iletişim halinde olunmasının önemli olduğunu,  engellilerin toplumda bütün fertler gibi temel hak ve özgürlüklere sahip olduklarını  vurguladı.

Engelleri ortadan kaldırmak, engellilerle ilgili bakış açısını değiştirmek, onları toplumda ve hayatın her alanında görmek için engelli olunmasına gerek olmadığını dile getiren Ataoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Engelli kardeşlerimizin hiç bir ayrım gözetilmeksizin sunulan imkanlardan yararlanabilmeleri için toplum olarak farkındalıklarımızı artırmalıyız.

Engelli kardeşlerimiz yılda bir gün hatırlanmak değil, eşit bir yaşam hakkı istiyor. Birer engelli adayı olarak, engellilik konusunda daha sorumlu ve duyarlı olmalıyız.”

MEMUR SEN

 Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen), 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, resmi ve özel kurumlarda, yasa ile belirlenmiş engelli istihdamı kotalarına gerektiği gibi uyulmadığını savundu.

Memur-Sen Genel Başkanı Akın Manga, yayımladığı mesajda, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün unutulmaması gerektiğini belirterek, bugün sağlıklı olan bireylerin de gelecekte engelli adayları olabileceklerini ifade etti.

banner69
Engelli bireylerin günlük yaşamlarında var olan engellerin ortadan kaldırılmasında merkezi ve yerel yönetimlere büyük görevler düştüğünü hatırlatan Manga, ‘‘resmi ve özel kurumlarda, yasa ile belirlenmiş engelli istihdamı kotalarına, resmi ve özel sektörün, maalesef gerektiği gibi uymadıkları, acı bir gerçektir’' dedi.

Manga, ayrıca engelli bireylerin, birçok resmi ve özel işyerlerinde günlük hayatlarında ulaşımda da engellerle karşılaştığına tanık olduklarını ifade ederek, bu engellerin ortadan kaldırılması, engelli bireylerin günlük yaşamlarının kolaylaştırılması için, tüm kurumları gerekli hassasiyet ve duyarlılığı göstermeye davet etti.

ENGELLİLER DAYANIŞMA DERNEĞİ

Engelliler Dayanışma Derneği, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün kutlama söylemleri yerine başarı hikayeleriyle değerlendirilmesi, gerçek farkındalık çizgisinden kopmadan hareket edilmesi gerektiğini bildirdi.

Dernek Başkanı Ömer Suay yayımladığı mesajda, “Sorun ve engeller konuşulurken, çözüm ve yapılabilecekler de dillendirilmelidir ki her şey söylemden ibaret olmasın.” ifadelerini kullandı.

Engelliler Dayanışma Derneği olarak her şartta, her zeminde engelsiz bir ülke için mücadele ettiklerini belirten Suay, herkes için ulaşılabilir bir çevreye, herkes tarafından anlaşılan bir zemine, sağlık, eğitim ve türevli tüm özlük haklarının üst düzeyde olduğu bir anlayışa sahip olmanın, sosyal devlet olgusunun en temel prensiplerinden olduğunu kaydetti.

GÖRME ENGELLİLER İÇİN REHBER YOLLAR YAYGINLAŞTIRILIYOR

Suay, Kıbrıs Vakıflar İdaresi iş birliği ile Vakıflar’ın merkez binası ve çeşitli kamusal alanlar başta olmak üzere, sarı şerit olarak bilinen görme engelli rehber yollarının yaygınlaşması için önemli bir adım attıklarını da belirtti.

Yıllarca bu konuda farkındalık ve gündem oluşturmaya çalıştıklarını da kaydeden Suay, “Nihayet çabalarımız sonuç vermeye başladı ve bu konuda somut çalışmalara şahit oluyor, hatta bizzat içinde yer alarak ülkemizdeki önemli bir eksikliğin giderilmesi, diğer bir deyişle de bir engelin daha kaldırılması noktasında pozitif ve gerçekçi bir duruş ortaya koyabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Suay, 2021 yılı içerisinde sarı şeritlerin ülke genelinde yaygınlaşmasını dileyerek, “Biz sivil toplum olarak elimizden gelenin en iyisini ortaya koymaya gayret ediyoruz. İnanıyor ve ümit ediyorum ki bakanlıklarımız, dairelerimiz ve çeşitli kurumlarımızda bu mücadelemizi benimseyecek, el birliğiyle de bu süreci tamamlayabileceğiz.” dedi.

GÜNGÖRDÜ

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Güngördü, mesajında, engelli vatandaşlar için daha kolay, yaşanılır bir dünya yaratma, zorlukları en aza indirerek hayata tutunmaları ve en az engelsiz bireyler kadar eşit ve özgür olabilmelerini sağlamak gerektiğini vurguladı.

İnsanların, “engelli adayı” olma olasılığını unutmadan, birbirine saygı çerçevesinde yaklaşması gereğine işaret eden Güngördü, zihinsel ve bedensel farklılıkların hayatın içerisinde olmaya engel olmadığının bilincinde olmak gerektiğini kaydetti.

“Engelli Birimi” için çalışma başlattıklarını, 12 Haziran’da da ilk üye kaydı yapıldığını ifade eden Güngördü, kentte yaşayan engellileri kayıt altına alarak, engellilere yönelik hizmetleri daha kurumsal bir yapıda gerçekleştirmeye başladıklarını anlattı.

Güngördü, doktor ve hastane ihtiyaçları, ulaşım desteği, süt ve bez yardımı, giyim, okul ihtiyaçları, kurs ve sosyal aktivite, su faturasında indirim ve engelli haklarını destekleyici yardımda bulunduklarını kaydetti.

YENİ HİZMET BİNASI ENGELLİLERE UYGUN

Güngördü, birimin oluşturulmasıyla birlikte, engellilerin sosyal, eğitsel faaliyetlerinde katkıları artırmaya yönelik çalışmalar başlattıklarını kaydederek, bu vesile ile belediye sınırları içerisinde yaşayan engelli vatandaşlara da Sosyal İşler Şubesi’ne ulaşarak kayıt yaptırmaları yönünde çağrıda bulundu.

Öte yandan, Girne Belediyesi yeni hizmet binasının engellilere uygun tasarlandığına da dikkat çeken Güngördü, engellilere uygun vezne ve rampaların bulunduğunu, bunun kamu alanlarının engelli vatandaşlara uygunluğu açısından örnek teşkil ettiğini kaydetti.

“SOSYAL YAŞAM MERKEZİ İLE ENGELLİLERE EŞİT FIRSATLAR”

Güngördü, Girne eski belediye hizmet binasının Sosyal Yaşam Merkezi’ne dönüştürüldüğünü ve 18 Aralık saat 11.00’de açılmasının planlandığını ifade ederek, binanın engelli vatandaşların da kurs ve aktivitelere katılacağı şekilde tasarlandığını, engelli bireylerin sosyal yaşamları ve üretim konusunda destekleneceğini kaydetti.

Güngördü, engelli vatandaşların toplumda rol üstlenebilmeleri için olanaklar tanımanın önemine işaret ederek, “Onlara eşit fırsatlar yaratmalıyız. Engelli vatandaşlarımıza olan duyarlılığın artmasını temenni eder tüm engelli vatandaşlarımızı ve ailelerini sevgiyle kucaklar, saygılar sunarım” dedi.

SADIKOĞLU

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, “Asıl engelli olanlar kalp ve gönül gözü kapalı olanlardır.” dedi. 

Sadıkoğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Özel gereksinimli vatandaşların, bir gün değil her gün yanlarında olduklarını söyleyerek selam ve sevgilerini ileten İskele Belediye Başkanı, mesajında şunlara yer verdi: 

“Özel gereksinimli olduğu için hiç kimse toplumdan dışlanmamalı onlara sevgiyle kucak açılmalıdır. Bu yönde atılacak her adım, özel gereksinimli vatandaşlarımızın yaşamdan tat almalarını ve yaşama daha sıkı bağlanmalarını sağlayacaktır. 

Bizler de özel gereksinimli vatandaşlarımızın önündeki engellerin kaldırılması, kendilerinin ve ailelerinin yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yaşama sevincinin arttırılması için çalışıyor ve çalışmaya da devam ediyoruz. Nitekim onların sorunlarına sahip çıkmak, doğru ve kalıcı çözümler üretmek, mutlu bir yaşam sürmeleri için çaba göstermek, devlet ve toplum olarak en önemli sorumluluklarımızdan biridir” 

İskele Belediye Başkanı Sadıkoğlu, mesajının sonunda İskele Belediyesi’nde görevli aynı zamanda KKTC Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’nın kaptanı, başarılı sporcu Murat Ekşi başta olmak üzere özel gereksinimli tüm vatandaşlara sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat temennisinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2020, 18:38
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER