3 Aralık Dünya Engelliler Dayanışma Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Dayanışma Günü
banner94
banner90

AMCAOĞLU

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, engellilerin çağdaş toplumun gerektirdiği gibi bir yaşam sürmelerinin en önemli sorumlulukları olduğunu vurguladı.

Bakan Amcaoğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, engelli olmanın bir kusur olmadığını vurguladı, “Engel değil, destek olmak hükümetlerin asli görevidir” dedi.

Amcaoğlu’nun mesajı şöyle:

“Birleşmiş Milletler, engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının diğer bireylerle eşit ölçüde kullanılması amacıyla, 3 Aralık gününü "Dünya Engelliler Günü" olarak kabul etmiştir.

Engellilik bütün insanları ilgilendiren bir konudur. Çünkü bütün insanlar aynı zamanda birer engelli adayıdır.
 
Engelli kardeşlerimizin daha rahat ve çağdaş toplumun gerektirdiği gibi bir yaşam sürmeleri için çaba göstermek toplum olarak en önemli sorumluluklarımızdan biridir. 

Bu sorumluluğu yerine getirmek için Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı olarak elimizden gelen çabayı göstermeye çalıştık. Çeşitli toplantılar gerçekleştirdik, bazı okullarımızı yeniledik, bazılarına ek derslikler yaptık. 

Engelli olmak bir kusur değildir. Engel değil, destek olmak hükümetlerin asli görevidir. Bizler de özel öğrencilerimizi, eğitim sistemimizin ayrılmaz bir parçası olarak kabul ediyoruz. Onların hayatlarını iyileştirip kolaylaştıracak ve her adımda yanlarında olacak bir çaba içindeyiz. Çabamız devam edecektir.

banner91
Tüm öğrencilerimizi sorumluluk, empati, yardımlaşma ve dayanışma duygusuna sahip bireyler olarak yetiştirmek de görevimizdir. 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün engelli kardeşlerimizin sorunları konusunda toplumumuzun her kesiminde hassasiyetin artmasına vesile olmasını temenni ederim. 

Engelli kardeşlerimizin bu özel gününü kutlar, aileleriyle birlikte sağlıklı ömürler dilerim.”

KTÖS

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) özel gereksinimli bireyler için parasız, bilimsel, demokratik, nitelikli, eşit ve erişilebilir bir eğitim, laf değil, icraat istediğini belirtti.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle açıklama yapan KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, sendikanın yıllardır özel gereksinimli bireylerin eğitim ve diğer hakları için farkındalık oluşturmaya, hizmet içi kurslarla öğretmenlerin gelişimine katkı koymaya, yasa çalışmalarıyla sorunlara kalıcı çözüm bulmaya çalıştığını belirtti.

“Özel Gereksinimli Bireyler Eğitim Yasa Tasarısı”nın Meclis’ten geçirilmesi için ivedilik alınmadığını belirten Maviş, “Emeklerimizle hazırlanan bir yasa taslağı daha heba edildi” dedi.

Engellilere 3 Aralık’ta verilen sözlerin, ertesi gün unutulduğunu, fırsat eşitsizliğinin körüklendiğini, savunan Maviş, hükümetleri, “kamusal özel eğitim okullarına yeterli bütçe ayırmamakla, bu okulların ihtiyaçlarını hayırseverlerin karşılamasını izlemekle” suçladı.

İstihdam sorununun çözülmediğini, ihtiyaç olmasına rağmen yeterli özel eğitim öğretmeni kadrosu açılmadığını, gençlerin bekleme listesine hapsedildiğini söyleyen Burak Maviş, ülkede işsiz özel eğitim ve rehber öğretmenleri varken, bu yıl da Türkiye’den özel eğitim ve rehber öğretmeni getirildiğini savundu.

Maviş, “Önümüzdeki seçim sürecinde bu sorunlara çözüm getirecek önerileriniz olmasını umut ediyoruz” dedi.

banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER