'AB'NİN DURUMU VE 2018 ÖNCELİKLERİ'

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği “Avrupa Birliği’nin Durumu ve 2018 Öncelikleri” konulu sunum gerçekleştirdi. Sunum...

'AB'NİN DURUMU VE 2018 ÖNCELİKLERİ'
banner80

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği “Avrupa Birliği’nin Durumu ve 2018 Öncelikleri” konulu sunum gerçekleştirdi. Sunum öncesi konuşan AB Koordinasyon Ofisi Temsilcisi Hüseyin Silman, Kıbrıslı Türklerin müktesebat dışında tutulduğunun ve AB’nin olanaklarından yararlanamadığının altını çizdi.

banner69
Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği “Avrupa Birliği’nin Durumu ve 2018 Öncelikleri” konulu sunum gerçekleştirerek, daha birleşik, daha güçlü ve daha demokratik bir Birlik için hazırlanan yol haritasının önemini vurguladı.

AB Koordinasyon Ofisi Temsilcisi Hüseyin Silman, Merit Lefkoşa Otel’de yer alan sunum öncesi yaptığı açılış konuşmasında, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in işaret ettiği üzere, Avrupalı liderlerin çok daha güçlü, işlevsel bir birlik kurmak istediklerini söyledi.

Silman, Kıbrıs gibi bölünmüş Avrupa ülkeleri bulunduğuna işaret ederek, bugün Kıbrıslı Türklerin müktesebat dışında tutulduğunun ve AB’nin olanaklarından yararlanamadığının altını çizdi.

Silman, Avrupa toprağında entegrasyonun henüz tamamlanamadığını, Kıbrıs’ın tümünün Avrupa toprağı olması halinde her şeyin farklı gelişmiş olacağını bildirdi.

Kıbrıslı Türklerin öncelikli düşüncesinin AB üyeliği olduğunu da vurgulayan Silman, ekonomik ve sosyal durumun iyileştirilmesi adına mali destek alan Kıbrıslı Türklerin bu sınırlı yardımlardan faydalanmaya çalıştıklarına dikkati çekti.

Kıbrıslı Türklerin şu an çevre sorunlarıyla daha iyi baş edebildiğini de söyleyen Silman, Kıbrıs Türk liderliğinin bütünlüklü bir çözüm için gerekli çabayı gösterdiğini ve AB’nin daha bütünleşik bir yapı olarak Adanın kuzey tarafını da gözden kaçırmaması gerektiğini belirtti.

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilcisi George Markopoulitis ise sunumu gerçekleştirirken, hem mutlu hem hüzünlü bir gün olduğuna işaret ederek, Jean-Cleaude Junker’in “Rüzgâr yeniden Avrupa’nın yelkenlerinde” sözlerine atıfta bulundu ve bir taraftan da 6 yıllık görevinin sona ermesinden ve Kıbrıs’tan ayrılacak olmasından dolayı üzüntülü olduğunu belirtti. Yunanistan’da Juncker adına Avrupa Komisyonu’nu temsil edeceğini söyleyen Markopoulitis, bir Avrupalı olarak kendi ülkesine katkı yapmanın sevindirici olacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER