Akıncı: "Sağlık kurulları kararlarını alıp uygularken siyasi etkiye tamamen kapalı olması gerek"

Akıncı: "Sağlık kurulları kararlarını alıp uygularken siyasi etkiye tamamen kapalı olması gerek"
banner32

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yasal zemini olan sağlık kurullarının kararlarını alıp uygularken siyasi etkiye tamamen kapalı olması gerektiğini vurguladı.
 
Toplum olarak yine zor günlerden geçildiğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, geçtiğimiz Mart ayında bir turist kafilesiyle ülkeye gelen Covid 19 vakalarının temaslılarını saptamanın biraz zaman aldığını ama ölümcül virüs toplum içerisine çok fazla yayılma imkanı bulmadan halledilebildiğini anımsattı. 
 
“O dönemde 4 can kaybettik, yoğun bakımda yatan hastalarımız da oldu ama günün sonunda iki ayı aşkın bir süre sıfır vakayla o dönemi kapatmayı başardık. Daha önce de defalarca söylediğim gibi bu salgın bitmemişti, bitmedi, devam ediyor” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı şöyle konuştu:
 
“Şimdi geldiğimiz noktada üzülerek ifade etmek durumundayım ki ne yazık ki geçen defakinden daha zor bir durumla karşı karşıyayız. 

banner69
 
Hükümetin almış olduğu kararları şu an eleştirmek istemiyorum, çünkü gün o gün değildir. Hükümet ne yazık ki ben dahil pek çok sağlık örgütüyle uzmanımızın yaptığı uyarılara yeterince kulak vermedi. 
 
Özellikle karantinasız girişler konusunda epey ses yükseldi, bu seslerden biri de benim sesimdi. Girişlerde karantina uygulanması konusunda çok ama çok geç karar alınabildi. Karar alınana kadar geçen sürede maalesef ülkemize pek çok pozitif vaka ithal edildi. Sıfır vaka noktasına gelinmişken, şimdi her taraftan pozitif vakaların çıkmaya başladığını büyük bir üzüntü ve kaygıyla izlemekteyiz. 
 
Vakaların sıfırlandığı dönemde sağlıkçılarımız, başta pandemi hastanesi olmak üzere altyapıdaki tüm eksikliklerin giderilmesi için yeterli zamanı kazandırmıştı. Vakaların sıfırlanması büyük bir imkan yaratmıştı ve sağlık sistemimizdeki eksikliklerin tamamlanması için çok daha hızlı bir şekilde hareket edilebilirdi. 
 
Sağlık sistemimizdeki eksikliklerin tamamlanması ve özellikle 1 Temmuz’da açılım süreci başl

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER