AKINCI –ERHÜRMAN GÖRÜŞMESİ

 “BİR YOL AYRIMINA GELDİĞİMİZ AÇIK VE NETTİR"Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 16 Nisan’daki liderler buluşmasının herkesin ayrı ayrı yollara...

AKINCI –ERHÜRMAN GÖRÜŞMESİ
banner83
banner80

 “BİR YOL AYRIMINA GELDİĞİMİZ AÇIK VE NETTİR"

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 16 Nisan’daki liderler buluşmasının herkesin ayrı ayrı yollara mı gideceği yoksa birlikte mi yürüneceğini görme açısından önemli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Tufan Erhürman, haftalık olağan görüşmelerini yaptı…

Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından Başbakan Erhürman açıklama yapmazken, Cumhurbaşkanı Akıncı, 16 Nisan’da yapılacak yemeği değerlendirdi… Anastasiadis ile 16 Nisan’daki buluşmanın tamamen bir niyet araştırması olduğunu, bunun müzakerelerin yeniden başlangıcı olmadığını ifade eden Akıncı, Rum hükümet sözcüsünün ikinci ve üçüncü buluşma olasılığından söz ettiğini, böyle bir anlaşmanın söz konusu olmadığını, amacın 10 aydır bir araya gelmemenin yarattığı sıkıntıların aşılması olduğunu söyledi.Rum liderle yapacakları görüşmeyi “tamamen bir niyet araştırması çerçevesinde bir araya geliş” olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı, yemeğin müzakerelerin başlangıç buluşması olarak görmemek gerektiğini söyledi

banner69
.Akıncı, süreçte bir sıkıntı bulunduğunu, bunu aşmak istediklerini ifade ederek, bu çerçevede de diyaloğun önemli olduğunu anlattı.

 Akıncı, “Buluşma hakkında daha gerçekleşmeden bir takım önyargı geliştirmek gerekmez. Ne olduğundan küçük gösterme ne de gereğinden fazla anlam yüklemek gerekir. Yol ayrımındayız. Bu ayrımda hangi yola sapacağız. Birlikte yürünecek yolumuz var mıdır yoksa ayrı ayrı yollara mı gideceğiz. Bu görüşmenin anlamı budur” dedi.

Kıbrıs Rum Lider Anastasiadis’in, bir anlaşmada Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğini kabul etmeye hazır olduklarını ancak sayısal eşitliklerini kabul etmenin mümkün olmadığı yöndeki açıklamaları hakkında ise Akıncı, Kıbrıs Türkünün hiçbir dönemde siyasi eşitlik dışında sayısal eşitlik talebinde bulunmadığını, ancak müzakerelerde federal bir anlaşmada yer alacak senatoda (20 Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum olacak şekilde) ve başkanlar kurulunda (bir Kıbrılı Türk ve Bir Kıbrıslı Rum Başkan ve Başkan yardımcısı görevlerini alacak şekilde) ve Kamu Hizmetleri Komisyonunda sayısal eşitliğin kabul edildiğini kaydetti.

“KONU DÖNÜŞÜMLÜ BAŞKANLIKTA DÜĞÜMLENMİŞTİR”

Sayısal eşitliğin olmadığı kurullarda sadece basit çoğunlukla karar alınamayacağını, kararlarda en az bir Kıbrıslı Türk üyenin de onayının alınması hususunda da mutabakat bulunduğunu, 7 Kıbrıslı Rum ve 4 Kıbrıslı Türk’ün yer alacağı bakanlar kurulunda karar alınabilmesi için bir Kıbrıslı Türk üyenin onayının gerekeceğini ifade eden Akıncı, “Ancak sıkıntı bunun ötesindedir, konu sayısal anlamda bir eşitlik talebi değildir, konu dönüşümlü başkanlıkta düğümlenmiştir. Dönüşümlü başkanlık konusunda Anastasiadis henüz toplumuna açık ve net bir mesaj veremedi” dedi. Bir anlaşma için olmazsa olmazlardan birinin de ikiye bir oranında (iki yıl Kıbrıslı Rum bir yıl Kıbrıslı Türk) dönüşümlü başkanlık olduğunu kaydeden Akıncı, bunun Rum toplumuna izah edebilmesi gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı olarak, Kıbrıs Türk toplumuna bir anlaşma durumunda oluşacak her durumu topluma anlattıklarını kaydeden Akıncı, Kıbrıs Rum yönetimi liderinin de dönüşümlü başkanlığın bir anlaşmanın olmazsa olmazı olacağını toplumuna söylemesini temenni ettiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER