AKPA toplantısında futbol topu ile ambargo tepkisi

AKPA toplantısında futbol topu ile ambargo tepkisi
banner83
banner80

8-12 Nisan 2019 tarihleri arasında Fransa’nın Strazburg şehrinde gerçekleştirilen Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi (AKPA), Genel Kurul toplantılarına Cumhuriyet Meclisini temsilen, CTP Güzelyurt Milletvekili Armağan Candan ve UBP Gazimağusa Milletvekili Hamza Ersan Saner katılıyor.

10 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirilen, AKPA Genel Kurul toplantısına katılan Candan ve Saner, “Nefret Söyleminin ve Davranışlarının Spor Konusunda Durması” konulu raporun sunumunu takip ettiler.

Raporun sunumunun ardından Genel Kurula hitap eden CTP Milletvekili Armağan Candan, her konuda yapılan ayrımcılığın insanlık açısından yaralayıcı bir unsur olduğunu, ırkçılık, yabancılara karşı yapılan ayrımcılık, dünyada İslam düşmanlığının durması gerekliliğine işaret ederek özellikle spor konusunda yapılan ayrımcılığın kabul edilemez olduğunu vurguladı.

banner69
Elinde ftbol topu ile konuşma yapan Candan, spor aktivitelerinin insanları birleştirmede çok güçlü bir araç olduğuna dikkat çekerek, sporun ruhu gereği çeşitliliğin uyum içerisinde hareket edebilmesinde çok önemli bir unsur olduğunu belirtti. Candan, Kıbrıslı Türklerin uluslararası spor aktivitelerinden dışlandığını, Kıbrıslı Türk sporcuların Olimpiyat Oyunlarına katılamadığını hatırlatarak, Avrupa ailesi içinde yer alan Kıbrıslı Türklerin bu şekilde ayrımcılığa uğraması ve dışlanmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

CTP Milletvekili Armağan Candan sportif faaliyetlerin siyasi statülere kurban edilemeyecek kadar önemli olduğunu belirterek, UEFA, FIFA ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi gibi uluslararası kuruluşlara seslenerek, Kıbrıslı Türklere uygulanan bu ayrımcılığın ve dışlanmanın son bulması için formüller üretmesi çağrısı yaptı.

Candan, sporun birleştirici bir unsur olduğunu ancak, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk Futbol Kulüplerinin dostluk maçı bile yapamamasının üzüntü verici olduğuna dikkat çekti.

Candan geçtiğimiz Mart ayı içerisinde “Peace and Sport” kuruluşu tarafından Kıbrıs’ta gerçekleştirilen Mağusa Türk Gücü ve Nea Salamina takımları arasındaki karşılaşmanın gelecek için güzel bir örnek oluşturduğunu vurguladı.

Candan Kıbrıslı Türk ve Rum liderlere de spor konusunda iki toplumlu bir teknik komite kurarak bu konuda adım atmaları yönünde çağrıda bulundu.

banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER