Amcaoğlu açıkladı: "İnternete zam haberleri asılsızdır"

Amcaoğlu açıkladı: "İnternete zam haberleri asılsızdır"

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, sosyal paylaşım sitelerinde yer alan “internet ücretlerine yüzde 30 zam geliyor” iddialarının gerçek dışı olduğunu söyledi. 

Bakan Amcaoğlu, bu zor günlerde halkın mağdur edilmesinin söz konusu olmayacağına dikkat çektiği açıklamasında, “Yapmayı düşündüğümüz, GSM ve internet üzerinden aldığımız vergilerin kapsamını genişleterek, vergi oranlarını aşağıya çekmek ve halkı rahatlatmaktır” dedi.

Amcaoğlu, internet ücretlerine yüzde 30 zam yapılacağı iddialarını yazılı bir açıklama ile yanıtladı. 

banner69
Amcaoğlu, Özel Hizmetler İletişim Vergisi oranının yüzde 35 seviyesinde olduğunu hatırlatarak, bu vergilerin kapsamına internet servis sağlayıcısı (ISP) uygulamasını da katarak, oranı aşağıya çekmeyi hedeflediklerini anlattı. 

“CEP TELEFONU HİZMETLERİNDE % 5 İNDİRİM YAŞANABİLECEK”

Bakan Amcaoğlu, “GSM ses ve data vergilerinin kapsamını genişletiyoruz. Olay budur. Bunu yaparak, vergi oranını da düşürmüş olacağız ve örneğin cep telefonu hizmetlerinde şu anda oranı tam netleşmiş olmasa da yüzde 5’lik indirim yaşanabilecektir” dedi.

Bakan Amcaoğlu, çok zor günlerden geçildiği bugünlerde, bazı eleştirilerin haksız olduğuna değindi ve halkın ödeme gücünü zayıflatacak her türlü adımdan uzak durmaya çalıştıklarının bilinmesini istedi. 

banner71
YORUM EKLE
YORUMLAR
İnternet Servis Sağlayıcılar Birliği
İnternet Servis Sağlayıcılar Birliği - 1 yıl Önce

Bakanlarımızın farklı iletişim kanallarından yapmış oldukları açıklamalarda “İnternet” ve/veya “İnternet Ücretlerine” zam çalışması olmadığını söylüyorlar. Fakat Maliye Bakanımız’ın açıklamasında da açıkça belirtilmiş olduğu üzere Özel Hizmetler İletişim Vergisi kapsamına İnternet Servis Sağlayıcılarının da alınacağı söyleniyor.
Şu anda İnternet Servis Sağlayıcılarının sağladığı internet hizmeti için böyle bir vergi bulunmuyor. Bu da demek oluyor ki internet hizmetine bugüne kadar olmayan yeni bir vergi uygulaması olacak. Bir başka deyişle İnternet hizmetinin fiyatının üzerine kdv eklendiği gibi yeni ve hiç daha önce olmayan bir vergi daha eklenmiş olacak.
Üstüne üstlük bu verginin %30 olacağından bahsediliyor. Vergi olmayan bir hizmete vergi eklendiğinde o hizmet pahalılaşır.
Gün gelir de vergi uygulaması yapılırsa yanlış bir anlaşılmaya mahal vermemesi açısından buraya bir not düşelim.

SIRADAKİ HABER