Amcaoğlu, devletin borç miktarını açıkladı

Amcaoğlu, devletin borç miktarını açıkladı
banner32

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, kamu giderlerinin karşılanması ve sorumluluklarında olan tüm ödemelerin aksatılmadan gerçekleştirilmesi için pandemi ile KKTC’nin tanıştığı 2020 yılı içerisinde 5 kez borçlanıldığını söyledi. 

Hükümette oldukları yaklaşık 20 aylık sürede aldıkları borçların birini ödediklerini, ötekini ise yarın ödeyeceklerini kaydeden Bakan Amcaoğlu, “Kamuoyunda bu konuyla ilgili bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak adına da söylemek istiyorum, yarından itibaren devletin borcu 165 milyon 500 bin TL kalacak” dedi.

banner69
Bakan Amcaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, “Sürekli borçlanılıyor” iddiasına yanıt vermek istediklerini belirtti ve “Kamu giderlerinin karşılanması amacıyla, 2020 yılı içerisinde 40 milyon TL, 71 milyon TL, 88 milyon TL, 31 milyon TL ve 46 milyon 500 bin TL olmak üzere beş kez borçlanma gerçekleştirilmiştir” dedi.

Bu beş borçlanmadan biri olan “40 milyon TL’lik borç, 5 Haziran’da ödenmiştir” diyen Bakan Amcaoğlu, “Yarın 71 milyon TL’lik borç da ödenmiş olacak ve geriye 165 milyon 500 bin TL’lik borç kalacak” dedi. 

Amcaoğlu, KKTC’nin 2020 yılında yeni tip koronavirüsle tanıştığını ve devletin gelirlerinin ciddi anlamda düştüğünü belirtirken, dünyada ekonomik durumu çok iyi olan neredeyse tüm devletlerin de zaman zaman çeşitli giderlerini karşılamak maksadıyla borçlandığını hatırlattı. 

Bakan Amcaoğlu, “Bakanlığımız, 2000’li yıllardan önce Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası’ndan alınmış ve ödenmemiş borçlar için 31 Ekim 2019 tarihinden başlayarak toplamda 321 milyon TL’lik de ayrı bir borç ödemesi yapmıştır” ifadelerine de yer verdi.

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER