Arıklı: "Güvercinlik, büyük organize sanayi bölgesi için ihaleye çıkılacak"

Arıklı: "Güvercinlik, büyük organize sanayi bölgesi için ihaleye çıkılacak"
banner83
banner80

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Genç TV’de yayınlanan Alternatif Programında Didem Gürses’in sorularını yanıtladı. 

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaptığı temaslara değinen Arıklı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile bir buçuk saate yakın bir görüşme gerçekleştirdiğini, Enerji ve Ticaret bakanları ile de görüştüğünü kaydetti. 

GÜVERCİNLİK, BÜYÜK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İÇİN İHALEYE ÇIKILAK 

İş dünyası ile de önemli görüşmeler yaptığını belirten Araklı, ülkemizde yatırımcıya ihtiyaç olduğunu, Güvercinlik, Büyük Organize Sanayi Bölgesi için ihaleye çıkılacağını, Yüz Milyon TL  kadar Anavatan Türkiye'nin kaynak ayırdığını, yıl sonuna kadar talep alımına başlanacağını, ihracata yönelik yatırım yapabilecek ciddi yatırımcıların gelmesini istediklerini belirtti. 

İKİ ADET JENERATÖR BİZE HEDİYE EDİLDİ 

Arıklı, KKTC’de yaşanan enerji problemini oradaki yetkililerin yakından bildiğini, uzun süredir fizibilite çalışmalarının Türkiye tarafından yapıldığını, bir protokol imzalandığını,  Kıb-Tek'in ihtiyaç duyduğu malzeme ve akaryakıt gibi ihtiyaçların karşılanacağını,  iki adet jeneratörün bize hediye edildiğini, önümüzdeki iki ay içinde kurulacağını kaydetti. 

Gazı temin etmek gerekiyor diyen Arıklı, depolama sistemiyle ilgili de çalışma yapmak gerektiğini ifade etti. 

Arıklı, Servet Vergisini konuşmadan önce Nereden Buldun Yasası'nın çıkarılması gerektiğini belirterek, "Yasayı çıkarırsak, ülke bütçesi 4-5 misli artacaktır. Devletsek vergi toplamasını bilmemiz lazım" dedi.

"NEREDEN BULDUN YASASINI ÇIKARMALIYIZ" 

Servet Vergisi’nin gündeme alınması gerektiği yönünde yapılan yorumları değerlendiren Arıklı, Servet Vergisi söylemlerinin tehlikeli olduğunu belirterek, “Önce bunun altını doldurmak lazım. Nereden Buldun Yasası’nın çıkarılması gerekiyor” dedi. 

"YASA ÇIKARILIRSA EKONOMİ BÜYÜR" 

Nereden Buldun Yasası’nın çıkarılması ile KKTC’nin bütçesinin 4-5 misli artabileceğini vurgulayan Arıklı, “5 – 10 milyon TL’lik villarda oturup, devlete 1500 TL vergi veriyolarlar. Bunları araştırmak zorundayız. İsterlerse 100 milyon TL’lik evde otursunlar ama nasıl kazandıkları ve kazandıklarının vergisini devlete ödeyip ödemediği noktası ortaya konmalıdır” diye konuştu. 

"DEVLETSEK VERGİ TOPLASINI BİLMEMİZ GEREK" 

“Devletsek vergi toplamasını bilmemiz lazım” diyen Arıklı, “Yoksa zenginlerin parasını konuşarak çene yormak züürtlerin işidir. Elzem olan ihtiyacımız yasayı çıkarmaktır. Bunu yaptığımız anda ekonomimiz büyüyecek” ifadelerini kullandı. 

"SANAL BETE YÖNELİK MALİYE BAKANLIĞI'NIN ÇALIŞMASI VAR" 

Kayıt altına alınamayan vergiler ve kaçakçılığın peşine düşmek gerektiğini kaydeden Arıklı, sanal bette milyarlarca liranın döndüğünü söleyerek, Maliye Bakanlığı’nın konuyla ilgili bir çalışma yaptığını belirtti, “Onu da zapturap altına alacağız, devletin ciddi bir geliri olacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2021, 21:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER