Arıklı’dan "Karma Evlilik Sorunu Çözüm Hareketi"ne destek

Arıklı’dan "Karma Evlilik Sorunu Çözüm Hareketi"ne destek
banner83
banner80

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, karma evliliklerden doğan çocukları "Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı" hakkını savunan Karma Evlilik Sorunu Çözüm Hareketi Genel Koordinatörü Suda Doğan ve Dış İlişkiler Üyesi Alihan Güneş ile görüştü.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Arıklı, "GKRY’nin her alanda olduğu gibi vatandaşlık konusunda da Türkiye alerjisine kapıldığını, bu nedenle yaptığı temelsiz ayırımcılık nedeniyle insan haklarını ihlal ettiğini" belirtti.

Arıklı, “Karma evliliklerden doğanların ebeveynleri KKTC’de evlenmiş ancak GKRY, KKTC’nin verdiği evlilik belgesini ‘sahte’ olarak nitelendiriyor. Her gün yüzlerce Kıbrıslı Türk, KKTC kimliğiyle güneye geçiyor, KKTC sürüş ehliyetiyle aracına seyrüsefer ve sigorta çıkartıyor. Bir çok işlem için KKTC’nin resmi belgesini kabul ediyorsun ancak sırf bu çocukların hakkı olan vatandaşlığı vermemek için evlilik belgesine ‘sahte’ diyorsun. Bu ikiyüzlülük değil de nedir?” şeklinde konuştu.

Erhan Arıklı “Bazı KKTC vatandaşlarının Türkiye’ye alınmamasını protesto edenler, Kıbrıs Rum tarafının sergilediği ırkçı yaklaşımı bir kez bile dillendirmedi. Bu durum onların samimiyetsizliklerini ortaya koyuyor” dedi.

Arıklı, Karma Evlilik Sorunu Çözüm Hareketi’ne çıktıkları bu yolda her türlü desteği vereceğini belirterek GKRY’nin bir an önce bu konuda sergilediği tavrı değiştirmeye davet etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER