Askerlik (değişiklik) yasa tasarısı halkın bilgisine sunuldu

Askerlik (değişiklik) yasa tasarısı halkın bilgisine sunuldu
banner78

Hükümetin, bedelli askerlik mükellefiyetlerinin yerine getirilmesinde kolaylık sağlanması amacıyla hazırladığı Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Resmi Gazete’de yayımlanarak halkın bilgisine sunuldu.
Bakanlar Kurulu’nun, koronavirüs salgını nedeniyle bedelli askerlik yükümlülerinin, askerlik hizmetlerinin yerine getirilmesi ve geriye kalan bedelli miktarın ödenmesine ilişkin ortaya çıkan ve/veya çıkacak ciddi sıkıntılara çözüm olarak hazırladığı tasarıyla ilgili görüş ve önerilerin, 7 gün içinde yazılı olarak Meclis Başkanlığı’na iletilmesi gerekiyor.
Genel gerekçesine göre tasarı, KKTC yurttaşı olup bedelli askerlik hakkını elde etmiş ve/veya 31 Aralık 2020 tarihine kadar elde edecek olanlara yönelik, bu hizmeti yerine getirme şartlarının yeniden düzenlenmesi gerekliliğiyle hazırlandı.
6 BİN STERLİN ÖDEMEYLE MÜKELLEFİYET YERİNE GETİRİLEBİLECEK
Dünyayı etkisi altına alan pandeminin 2020 sonuna kadar etkili olacağı ihtimalinden hareketle hastalığın yayılımını önlemek ve/veya birliklerdeki asker sayısını kontrol altında tutmak amacıyla mevcut Yasa'da düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu belirtilen tasarının genel gerekçesine göre, Yasa'nın 1 Ocak 2016’dan önce KKTC’den ayrılıp bir yabancı ülkeye giden ve 1 Ocak 2016’da saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya firar durumunda olan ve müracaat tarihine kadar da saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya firar durumunda bulunanlara ilişkin kurallarda da düzenlemeye gidiliyor. Bu durumdaki kişiler, 6 bin Sterlin ödeme yapmak suretiyle mükellefiyet hizmetlerini yerine getirebilecek.

banner69
1 Ocak 2016 yılından önce KKTC’den ayrılıp bir yabancı ülkeye giden ve 1 Ocak 2016’da saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya firar durumunda olan ve müracaat tarihine kadar da saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya firar durumunda bulunanlara ilişkin kurallarda da düzenleme getiren tasarıya göre, Askerlik Yasası uyarınca statüsü çıkmaza giren ve yurtdışında yaşayan kişiler başvurarak yasadan yararlanabilecek.
Tasarıda, Askerlik Yasası uyarınca Bedelli Askerlik hizmetinin ilk 15 günlük süresini yerine getirip, ikinci 15 günlük hizmet süresini tamamlamamış olanlara ilişkin de, hastalığın yayılım riskini azaltmak amacıyla düzenleye gidildi. 
YABANCI ÜLKEDE DOĞANLAR İÇİN BİN STERLİN 
İlaveten, esas Yasa'nın 14'üncü maddesi uyarınca hak kazanmış olanların, mükellefiyet şartlarında düzenleme yapılarak, mükellefiyet hizmetlerini yaptıkları 1000 Sterlin tutarındaki ödeme ile yerine getirmiş sayılmalarının düzenlenmesine yönelik değişiklik maddesi hazırlandı. Esas Yasa'da 3 bin sterlin olan bu meblağ azaltılarak Kıbrıs asıllı Türk anne veya babadan yabancı bir ülkede doğan ve doğduğu veya yerleştiği yabancı ülkede askerlik çağına kadar ikamet eden KKTC yurttaşları (Türkiye'de yerleşik çift uyruklu TC-KKTC hariç) ile 12 yaşını tamamladığı tarihten önce anne veya babası ile Kıbrıs'tan ayrılan ve gittiği yabancı ülkeye yerleşerek askerlik çağına kadar yurt dışında ikamet eden KKTC yurttaşları (Türkiye'de yerleşik çift uyruklu TC-KKTC hariç) kişilerin ülkeye dönüp askerlik mükellefiyetlerini yerine getirmelerinin kolaylaştırılması amaçlanıyor.
Tasarıdaki bu düzenlemelerle getirilecek uygulama, 2022’de son bulacak. Ancak kişilerin ülkeye dönüp askerlik mükellefiyetlerini yerine getirmelerini kolaylaştırma anlamında fayda sağladığının değerlendirilmesi durumunda, kalıcı bir düzenleme olarak esas yasaya dahil edilmesi gündeme gelebilecek.

banner71
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Bey
Ahmet Bey - 1 yıl Önce

KKTC-TC çifte vatandaşım. TC de bedelli olarak 19 gün fiilen kışlaya da girerek askerlik yaptım.7 sülalemin 5 i kıbrıslı.KKTC ye giremiyorum.Neden bir ingiliz kktc vatandaşına verilen hak bana verilmiyor? Ben Türkiye'de yaşıyorum , burda doğdum büyüdüm ancak her yıl ziyaretlerinde muhakkak bulunduğum KKTC de ki akrabalarıma şuan hasret yaşıyorum.Neden çifte standart uygulanıyor? Bu yaptığınız büyük bir ayıptır ve insan haklarına aykırıdır.Bir ağabeyim orada bedelli yaptı diğer ağabeyim geçici yasa ile burada askerlik yaptığı için orada yapmadı.Bütün ailem kıbrısa gidip gelebiliyor sadece ben giremiyorum.Annem öz be öz kıbrıslı akrabalarım da öyle. kktcde askerlik yapanlar türkiye de askerlik yapmıyor.Çünkü benim bu güzel ülkem kktcyi de kendi canından kanından sayıyor.Ama siz ingiliz vatandaşı bir kktcliye ingilizlerle kendinizi daha yakın sandığınız için zannediyorum, bu şansı hakkı verirken bizlere vermiyorsunuz.Yeter artık anneannemi istediğim zaman gidip görebilmek istiyorum.Umarım bu sessiz çığlık UBP ye eski günelerde de olduğu gibi yine oy vermeye gelebilmem için gece uykularınızı kaçırır da oraya iki satır daha birşeyler yazarsınız da biter bu hasret.Saygılar.

Mehmet Akadli
Mehmet Akadli - 1 yıl Önce

Kisa zamanda insAllah bu tasari yasallasir yurt disinda yasayan vatandaslarmiz bu vesileyle askerlik girevlerini bedelide olds yerlerine getirirler istedikleri zaman ulkelerine gidebilirler tatil yapabilirler Ulkemiz icinde Odenen miktarlar bir nebse Ilac olur

Osman
Osman - 1 yıl Önce

hirsizlar, yillardir her cikan yasada 2bin stg olan miktar 6bin stg oldu. Insanlar yoldan toplar parayi zaneder bu soyguncular..

SIRADAKİ HABER