AVRUPA IRKÇILIĞA KARŞI EYLEM HAFTASI ÇERÇEVESİNDE ÇEŞİTLİLİK FESTİVALİ DÜZENLEDİ

Avrupa Komisyonu, Avrupa Irkçılığa Karşı Eylem Haftası çerçevesinde Bandabuliya’da Çeşitlilik Festivali düzenledi. LTB Başkanı Harmancı, şiddetsiz...

AVRUPA IRKÇILIĞA KARŞI EYLEM HAFTASI ÇERÇEVESİNDE ÇEŞİTLİLİK FESTİVALİ DÜZENLEDİ
banner83
banner80

Avrupa Komisyonu, Avrupa Irkçılığa Karşı Eylem Haftası çerçevesinde Bandabuliya’da Çeşitlilik Festivali düzenledi. LTB Başkanı Harmancı, şiddetsiz ve sömürüsüz bir dünya yaratmak için birlikte mücadele vermek gerektiğini kaydetti.

 

Avrupa Komisyonu, Avrupa Irkçılığa Karşı Eylem Haftası çerçevesinde Bandabuliya’da Çeşitlilik Festivali düzenledi. Çeşitli ülkelerin yiyeceklerinin sergilendiği stantların kurulduğu etkinlikte, kültürel gösteriler de sunuldu. Etkinlikte Mağusa Gençlik Merkezi, Akova Kadınlar Derneği, Fransız Kültür Derneği, Mülteci Hakları Derneği, Alman Kültür Derneği, Rus Dili Konuşanlar Dayanışma Derneği, Sivil Alan ve SOS Çocuk Köyü; Filistin, Pakistan, Afganistan ve Ukraynalı öğrenciler yer aldı.

AB Komisyonu adına Arttu Makiba açılışta yaptığı konuşmada, ırkçılık ve yabancı düşmanlığının AB’nin temel değer ve ilkelerine aykırı olduğunu, ancak son yıllarda ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve hoşgörüsüzlüğün hızlı bir şekilde artmakta ve yayılmakta olduğunu; şiddet ve nefreti körüklemek için internetin kullanıldığını kaydetti.

banner69
Avrupa Komisyonu ve diğer paydaşların bu zorluklara karşı etkin mücadele verilebilmesi konusunda yerel aktörlere yönelik rehberlik sağlayabilecek donanıma sahip olduğunu kaydeden Makiba, tedbirlerin etkili olabilmesi için birlikte çalışılması gerektiğini de vurguladı.

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı da, ırk ayrımcılığının ve nefretin çağın en önemli sıkıntılarından olduğunu, Lefkoşa’nın uzun yıllar pek çok kültürün birlikte huzur ve barış içerisinde var olduğu bir kent olduğunu ancak dünyayı etkisi altına alan ırkçılık ve yabancı düşmanlığının ülkemizi de etkilediğini söyledi.

Lefkoşa’nın “mottosunun” her rengin bir arada ve kardeşçe yaşadığı bir şehir olduğunu anımsatan Harmancı, şiddetsiz ve sömürüsüz bir dünya yaratmak için birlikte mücadele vermek gerektiğini kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner79
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER