Bakan Pilli, hastanedeki pozitif vakalarla ilgili açıklamalarda bulundu

Bakan Pilli, hastanedeki pozitif vakalarla ilgili açıklamalarda bulundu
banner32
banner76

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Hastanesi'nde saptanan pozitif vakalarla ilgili açıklamalarda bulundu. 

 Dr Ali Pilli hastanede çalışan ve daha önce pozitif koronavirüs saptanan işçi başı ile birebir temasta olan bir hastane çalışanının kendisini gizlediğini, hatta ailesini korumak için evine gitmeyerek günlerdir hastane içerisinde barındığını açıkladı. Bakan Pilli söz konusu şahsın sorumsuzca hastane içerisinde hem çalışanlar ile temas etmeye hem de görev yapmaya devam ettiğini söyledi.

banner69
 Pilli açıklamasına şu şekilde devam etti : 

Sözkonusu bu şahsın testi pozitif çıktıktan sonra kendi  temaslılarına müracaat etme çağrısında bulunmasının hiçbir anlamı yoktur.  Çünkü bu şahıs zaten günlerdir kendini gizlemiştir. Burada büyük bir suç vardır.  Bulaşıcı Hastalıklar Yasası'na göre söz konusu şahısla ilgili gereken yapılacak ve bu suç cezasız  kalmayacaktır. Bakanlığımızın temaslılarla ilgili kendilerini gizlememesi konusunda defalarca yaptığı çağrılara rağmen bir hastane çalışanımızın sorumluluğunu yerine getirmemiş olması ve halk sağlığını riske atması çok üzücüdür ve  cezasız kalmayacaktır.  Sağlık Bakanlığımız söz konusu çalışanla ilgili yasal soruşturmayı başlatmıştır.

Öte yandan Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi içerisinde gerekli tüm önlemler alınmış ve bu şahısla ilgili temaslı olan her kişi gözleme alınarak, testleri yapılmıştır.  Şu ana kadar söz konusu şahsın temaslarında pozitif bir vakaya rastlanmamıştır. 

Bu şahsın temaslı olabileceği düşünülen herkes, en küçük  bir ihtimal göz önüne  alınarak, geniş kapsamlı izoleye tabi tutulmuştur. Ayrıca Lefkoşa  Devlet Hastanesi'nde personel için  kart sistemine geçilmesi için  çalışmalar  başlatılmıştır, ziyaretçilerle ilgili  kısıtlamalar da üst düzeye  çıkarılmıştır. 

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2020, 18:13
banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER