Bakanlar Kurulu yarın toplanacak... Özersay: "Umarım tatminkar açıklamalar yapabiliriz"

Bakanlar Kurulu yarın toplanacak... Özersay: "Umarım tatminkar açıklamalar yapabiliriz"
banner32

Bakanlar Kurulu'nun yarın toplanacağı öğrenildi.

Covid 19 ile ilgili yaşanan gelişmelerin değerlendirilmesi beklenen Kurul toplantısında ülkede artan vaka sayılarına karşın yeni kararların alınabileceği belirtiliyor.

Bakanlar Kurulu Başbakan Ersin Tatar'ın başkanlığında yarın saat 09.30'da toplanacak.

Öte yandan kurul toplantısı öncesi Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, sosyla medya hesabından açklama yaparak şu değerlendirmede bulundu:

"Salgınla ilgili olarak önceleri Bakanlar Kurulu tüm süreci değerlendiren, karar alan ve uygulayan konumundayken bir süredir Bulaşıcı Hastalıklar Yasası altında yetki önemli ölçüde Sağlık Bakanlığına ve ilgili sağlık kuruluna geçmiş durumdadır. Öte yandan ülkemizde günlük vaka sayılarında ve türlerinde ortaya çıkan artışı da dikkate alarak bu konuları yarın Bakanlar Kurulunda masaya yatırmak kaçınılmaz oldu diye düşünüyorum. Bu bağlamda yarın Bakanlar Kurulunda başka şeyler yanında şu hususları ele alarak gereken kararları üretebileceğimize inanıyorum.

banner69
--Ülkeye gelen yolculara uygulanan testlere ilaveten ülke içinde yaygın rastgele (random) test uygulamasına geçilmesi;

--Test kapasitemiz de dikkate alınarak rastgele test uygulamasının hayata geçirilebilesi ve gelen yolculardan kaynaklanacak riski azaltabilmek için her gün gelen uçak ve gemi sayılarında bazı KISITLAMALARA gidilmesi. Buna uçakların doluluk oranlarına ve diğer rakamlara da bakılarak karar verilmesi;

--Çok sayıda kişinin bir araya geldiği tüm kalabalık etkinlikler konusunda ciddi tedbir alınması ve buraların denetiminde polisin belediyelerle birlikte çalışmasının sağlanması; (kalabalık eğlence mekanları ve seçim çalışmaları, etkinlikleri)

--Eğitimin hangi şartlarda başlayacağının Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarının görüşleri temelinde netleştirilmesi ve bu konuda kamuoyunun bilgilendirilmesi (ki zaten Eğitim Bakanlığı bu konuda yakında açıklama yapacağını açıklamıştı).

--Özellikle risk grubunda bulunan çalışanlarla ilgili olarak da daha önce olduğu gibi ilave tedbirler almamız gerekecek diye düşünüyorum.

Umarım yarınki Bakanlar Kurulu ertesinde bu ve benzeri diğer konularda kamuoyuna tatminkar açıklamalar yapabiliriz."

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2020, 23:27
banner71
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan gülen
Hasan gülen - 6 ay Önce

Her yer açık çalışıyor barlar alıveriş merkezleri sahiller daha nice iş yerleri ama kahve kirahathane gibi yerler de oyunun yasağı niye var bizim için ne düşünüyorsunuz yoksa bilmediğimiz bi konumu var

SIRADAKİ HABER