banner22

Bandabuliya’da “Az kullan Yaratıcı Ol” etkinliği

Bandabuliya’da “Az kullan Yaratıcı Ol” etkinliği
banner30

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Lefkoşa İlçesi Okulları izcileri, Lefkoşa Bandabuliya’da “Az kullan Yaratıcı Ol” etkinliği düzenledi. Saat 09.00’daki etkinliğin açılışı Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı tarafından gerçekleştirildi. Meral Akıncı, burada yaptığı konuşmada izcilerin doğayla iç içe ve ahlaki gelişimini tamamlamış bireyler olduğuna dikkat çekti
Meral Akıncı şöyle konuştu: “İzcilik, doğa ile iç içe ve onu koruyup geliştirerek çocuk ve gençleri milliyet, örf, din, dil ayırımı yapmaksızın ruhsal, bedensel, zihinsel ve ahlaki açıdan geliştirmeyi amaçlayan bir eğitim programıdır ve üniformalı bir faaliyettir. İzcilik doğayı koruyup geliştirme ve kişilerin kendi imkan ve becerileriyle doğada hayatta kalmalarını sağlamayı amaçlar. İzciliğin felsefesi bedenen ve ruhen doğa ile uyum sağlayan gençlerin sağlıklı, zeki, cesur, vatansever ve insancıl bireyler olarak yetişmesidir. İzcilerin topluma ve dünyaya büyük katkıları vardır.

“DOĞA, BİZE DÜNYANIN DÖRT BİR TARAFINDAN FARKLI MESAJLAR VERİYOR”

Endüstrileşmenin artmasıyla doğaya atılan kimyasal maddeler yüzünden doğanın yapısının zarar görmekte ve çevrenin kirlenmekte olduğunu belirten Meral Akıncı, “Doğamızda bazı canlı türleri bu yüzden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Doğayı sevenler doğayı koruyanlar izcilerin felsefesiyle hareket etmeli ve doğamızı korumalıyız” dedi.
Ülkede yaşanan doğal tahribatlara ve çarpık yapılaşmaya da değinen Meral Akıncı, “Biz insanlar doğayla kavga ederken, doğa bizlere dünyanın dört bir tarafından farklı mesajlar vermeye devam ediyor” şeklinde konuştu. 
Cumhurbaşkanlığı bünyesinde yürütülen Temiz Düşün projesi kapsamında yapılan çalışmalardan da bahseden Meral Akıncı doğayı koruyup temiz tutmak ve yeşillendirmek için yapılan çalışmaların öneminde dikkat çekti. Meral Akıncı, yakın bir tarihte izcilerle bir araya geleceğini kaydetti. Etkinlik kapsamında izcilerin atık materyaller kullanarak oluşturduğu serginin açılışı da gerçekleşti.

YORUM EKLE
banner21
SIRADAKİ HABER

banner24

banner25