Başbakan, Ramazan nedeniyle görüşmelerde bulundu

Başbakan, Ramazan nedeniyle görüşmelerde bulundu
banner32

Başbakan Ersin Tatar, başlayan Ramazan ayında yapılabilecek çalışmalar hakkında görüşmeler yapmak üzere Vakıflar İdaresi, Din İşleri Başkanlığı ve Kızılay yetkililerini kabul etti.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, Tatar kabulde yaptığı konuşmada, Ramazan ayının hayırlara vesile olması temennisinde bulundu. Başbakan Tatar, Kovid-19 nedeniyle zor günlerden geçildiğini, halkın bir takım ihtiyaçlarını, hassasiyetlerini yerine getirmek için birlikte çalışılması gerektiğine vurgu yaptı.  

Bakanlar Kurulu, Koronavirüs salgınından dolayı Ramazan ayı süresince toplu ibadet ve etkinliklerin yasakladığını da hatırlatan Başbakan Tatar  bu ay süresince  iftar yemeklerinin düzenlenemeyeceğini ancak yiyecek yardımı ve katkıların bu ay da artarak devam edeceğini söyledi.
  
Salgın ortamının devam ettiği süre içinde Vakıflar İdaresi, Din İşleri Başkanlığı ve Kızılay ın çok güzel işler yaptığını kaydederek yetkilileri kutladı.  Başbakan Tatar, maneviyatı ve öz değerleri ile toplumsal mücadele içerisinde çok önemli başarıları olan Kıbrıs Türk halkının böyle bir ortamda da birlik, beraberlik ve toplumsal dayanışma ruhu ile güzel işler yaptığını kaydetti.  

Hayırsever vatandaşlara da teşekkür eden Başbakan Tatar, Başbakanlık'ta oluşturulan Afet ve Acil Durum Koordinasyon Komitesi  organizesiyle yardım paketlerinin dağıtıldığını kaydetti. 

Başbakan Tatar, “Bu zor bir çalışmadır çünkü doğru yerlere gitmelidir. Bizim belirlediğimiz kriterler çerçevesinde geliri olmayan, ihtiyaçlı insanlarımıza bu yardımların ulaşması için çalışmalar yürütülüyor” dedi.  

Hükümetin aldığı karar doğrultusunda, toplu temasın olmaması adına iftar yemeklerinin yapılmayacağını hatırlatan Başbakan Tatar, iftar yemekleri yerine insanlara dağıtılan gıda yardım paketlerinin hayırsever vatandaşların katkısı ile daha yaygın bir şekilde dağıtılabilineceğini kaydetti. 

Kızılay üzerinden yapılan tüm yardımların bu maksat için kullanılacağını belirten Başbakan Tatar, Kızılay, Vakıflar İdaresi ve Din İşleri Başkanlığı’nın diyaloğunun ihtiyaçların doğru adrese gitmesi anlamında önemli olduğunu ifade etti. 

banner69
KKTC Kızılay Başkanı Esat Altay da Covid – 19 sürecinde gıda yardımları için Başbakanlık Acil Afet Durum Koordinasyon Komitesi yönetimi altında oluşturulan Gıda Yardım Komitesi aracılığı ile çalışmalar yapıldığını kaydetti. 

22 bin başvuru yapıldığını söyleyen Altay, belirtilen kriterlere göre elemesi yapıldıktan sonra 6 bölgeden 13 bin 500 vatandaşın gıda yardımı almaya hak kazandığını ifade etti. 

Çalışmaların devam ettiğini belirten Altay, bağışçılardan destek beklediklerini söyledi. 

Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını dileyen Din İşleri Başkanı Talip Atalay ise el birliği ile tüm zorlukların aşılacağını söyledi. 

Ramazanda hayır işlerinin artırılması çağrısı yapan Atalay, “sadece Müslümanlar için değil Gayri Müslüm de olsa aç olan bizim komşumuz iken vebalinin bizim üzerimizde olduğunu asla unutmamalıyız” dedi. 

Vakıflar İdaresi Başkanı İbrahim Benter de Koronavirüs salgınının başladığı günden bugünü kadar 800 bin TL’lik yardım yaptıklarını belirtti.  Hastahane için beş ambulans hibe ettiklerini, hastanenin tamiri için de bağışta bulunduklarını da hatırlatan Benter , bu dönemde de  Başbakanın talimatlarıyla yardım ve katkılarını artırarak  devam edeceklerini kaydetti.  

Başbakan Tatar’ın desteği ile 20 bin gıda paketi dağıttıklarını kaydeden Benter, vakıfların topluma yardım yapmak için kurulduğunu, 449 yıldır da buna devam ettiğini hatırlattı. 

Benter, Ramazan ayının hayırlara vesile olması temennisinde de  bulundu. 

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER