Başbakan, Strazburg'ta temaslarda bulunuyor

Başbakan, Strazburg'ta temaslarda bulunuyor
banner32

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Başbakan Ersin Tatar, Strazburg’ta temaslarda bulunuyor. 
UBP’den yapılan açıklamaya göre, Tatar, UBP’nin de üye olduğu Avrupa Parlamentosu (AP) Muhafazakârlar ve Reformist Grubu'nun önde gelen isimlerinden Çek Parlamenter Jan Zahradil ile görüştü.
Görüşmede, Ulusal Birlik Partisi ile Avrupa Parlamentosu, Muhafazakârlar ve Reformist Grubu arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi üzerinde duruldu, ayrıca Avrupa’nın geleceği ve Kıbrıs konularında görüş alışverişinde bulunuldu.
Görüşmede, Ulusal Birlik Partisi ile Muhafazakârlar ve Reformistler Grubu arasındaki ilişkileri sürdüren UBP Genel Sekreteri Ersan Saner ile Dışişleri eski Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da hazır bulundu.
Çek Parlamenter Jan Zahardil görüşmenin başlangıcında yaptığı açıklamada, UBP Genel Başkanı’nı tanımaktan memnun olduğunu ifade etti.
Avrupa’nın geleceğinin ne olacağının derinlemesine tartışıldığı bir süreçten geçildiğini belirten Zahardil, böyle bir süreçte Kıbrıs Türk halkının görüşlerini dinlemekten mutlu olduğunu kaydetti.
UBP Genel Başkanı Başbakan Ersin Tatar ise yaptığı konuşmada, öncelikle Zahardil’e 2014 yılında hellimin patentinin alınması görüşmelerinde Kıbrıs Türk tarafının lehine yaptığı konuşmalardan dolayı teşekkür etmek istediğini belirtti.
Tatar, parti olarak Kıbrıs Türk Halkı’nın haklı davasını herkese anlatmak için proaktif bir siyaset izlemeyi kararlaştırmış bulunduklarını söyledi.
UBP’nin Avrupa Parlamentosu Muhafazakârlar ve Reformistler Grubu ile bağaların ve temasların gelişmesini istediklerini ifade eden Ersin Tatar, “Kıbrıs Türk Halkı’nın yeri Avrupa’dır. Bunu engelleyen ise Rum tarafının uzlaşmaz tutumu ve ona boyun eğilmesidir. Bunu değiştirmek lazım. Gayretlerimiz bu yönde devam edecektir” dedi.
Başbakan Ersin Tatar, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere bu akşam yerel saatle 19:45’te Londra’ya gitmek üzere Strazburg’dan ayrılacak. 
Başbakan Ersin Tatar,  İngiltere’de yaşayan Kıbrıs Türklerinin sivil toplum örgütleri ile bir araya gelecek. Ayrıca TC Londra Büyükelçisi ile de görüşecek olan Başbakan Tatar çeşitli ziyaret ve incelemelerde de bulunarak bir basın toplantısı da düzenleyecek.
Başbakan Ersin Tatar, Londra’daki temaslarını tamamlamasının ardından 30 Kasım Cumartesi günü yurda dönecek.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2019, 19:40
banner56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER