banner22

Bir haftada biri ölümlü 40 kaza

Bir haftada biri ölümlü 40 kaza
banner32

Polis Basın Subaylığı'ndan yapılan açıklamaya göre son bir haftada ülkede, biri ölümlü 40 trafik kazası yaşandı.

28 Eylül - 4 Ekim tarihlerini kapsayan sürede KKTC'de 40 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalardan 1’i ölümle, 13’ü yaralanmayla, 26’sı hasarla sonuçlandı. Ölümle neticelenen kazada 1 kişi yaşamını yitirirken, yaralanma ile neticelenen kazalarda 15 kişi yaralandı.

Dönem içindeki kazalardan 12’si süratli araç kullanmak, 11’i dikkatsiz sürüş yapmak, 6’sı kavşakta durmamak, 7’si yakın takip ve 4’ü diğer etkenlerden ötürü yaşandı.

Kazalarda toplam hasar miktarı 719 bin 550 TL oldu.  Kazaların 16’sı Lefkoşa’da, 6’sı Gazimağusa’da, 15’i Girne’de, 1’i Güzelyurt’ta, 2’si İskele’de yaşandı.

6 BİN 225 SÜRÜCÜ KONTROL EDİLDİ, 757’Sİ RAPOR EDİLDİ

28 Eylül - 4 Ekim tarihleri arasında, polis tarafından ülke genelinde yapılan trafik kontrollerinde, toplam 6 bin 225 araç sürücüsü kontrol edildi ve suç işlediği tespit edilen 757 araç sürücüsü hakkında ileri işleme gidildi.

SÜRAT VE CEP TELEFONUYLA KONUŞMA İLK SIRADA

Suçların dağılımı şöyle oldu:

“Sürat (213), seyir halindeyken cep telefonu ile konuşmak (181), trafik levha ve işaretlerine uymamak (81), seyrüsefer ruhsatsız araç kullanmak (51), sigortasız veya kapsamı dışında araç kullanmak (21), muayenesiz araç kullanmak (20), dikkatsiz sürüş (18), sürüş ehliyetsiz araç kullanmak (13), alkollü araç kullanmak (10), tehlikeli sürüş (8), "a" yol kullanma izinsiz araç kullanmak (5), "b" özel işletme izinsiz araç kullanmak (3), koruyucu miğfer başlıksız motosiklet kullanmak (3), tonajından fazla veya tehlikeli yük taşımak (2), trafik ışıklarına uymamak (2), ve diğer trafik suçları (126)”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandas
Vatandas - 2 hafta Önce

O kadar berbat bir trafik kulturumuz var ki bu rakamlar az bile.

-Cezalar caydirici degil: Alkollu araba kulllananin elinden ehliyetini al, bir ay tarfikten men et. Bir daha yaprsa ehliyet iptal, zorunlu egitim , sinav ve ardindan yeniden ehliyet alabilsin.

-Ehliyet kurslari ve sinavlari dandik: Suruculer dogru durust egitilmeden ehliyet aliyorlar. Kibritaki suruculeri Avrupadaki bir surucu sinavina soksan %95 i ehliyet alamaz. Kalitenin yukseltilmesi sart.

-Yollar, kavsakalr, isarteler vs butun alt yapi hem yanlis , bilincsiz bir sekilde tasarlanmis hem de bakimsizliktan dokuluyor. Kim ne akilla bu yollari levhalari, kavsaklari vs BUTUN ALTYAPIYI tasarlamis yapmis akil almiyor. Bircok yerde kazaya daveoye cikarir durumda.

-Kontrol yok: Cift sari cizgide duranlar mi istersin , kaldirima park edenler mi, kirmizi isikta gecenler mi, asiri hiz yapanlar mi, telefonda konusan mi, hic kimse kurallari takmiyor cunku yakalayan , cezalandiran yok.

-Torpil: Polsi yazsin istedigi cezayi amcama soylerim bir telefonla halleder.

-Trafikte olmamsi gereken araclar trafikte. Kim bunlara izin vermis, nasil kontrolden gecmisler akil almiyor.

bunlar bunun gibi daha bazi sebeplerden dolayi tarfik tam bir terror durumunda ve kolay kolat da duzelmez.

O yuzden bence bu sartlarda cok az kaza olmus ve cok az insan olmus o yuzden sansliymisiz diyerek sevinmeliyiz. Daha COOOK kazalar olacak cok insanlar olecek skatlanacak bu kafayla gidersek.

SIRADAKİ HABER