BRTK Müdüründen maç açıklaması

BRTK Müdüründen maç açıklaması
banner83
banner80

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) Müdürü Aysu Basri Akter “Peace and Sports Organisation” kapsamında gerçekleşen Nea Salamina ve Mağusa Türk Gücü dostluk maçı organizasyonu hakkında yazılı açıklama yaptı.

Akter “Bugün iki toplumu yakınlaştırmak için planlanan böylesi renkli ve önemli bir organizasyonun hem toplumlararası ilişkiler hem de basın özgürlüğü açısından bu kadar büyük bir başarısızlıkla sonuçlanması adına son derece üzgünüm” dedi.

“Peace and Sports Organisation” yani Barış ve Spor Organizasyonu’nun 2007 yılında kuruluşundan bu yana Monako Prensliği ve BM Barış Gücü (UNFICYP) tarafından desteklenen sivil bir örgüt olduğuna işaret eden Akter, örgütün dünyanın birçok sorunlu bölgesinde birçok önemli ve başarılı organizasyon yaptığına, savaş sonrası toplumları yakınlaştırarak yaralarının sarılmasına, sosyo ekonomik sorunların çözümü için katkı sağladığına işaret etti.

“Nea Salamina ve Mağusa Türk Gücü gibi iki önemli takımın bir dostluk maçı kapsamında karşılaşacak olması ise, şüphesiz ki bir spor organizasyonundan ziyade, son derece önemli bir haber değeri taşıyan da bir organizasyondu” diyen Akter “Liderlerin de burada bulunacak olması bu önemi ayrıca güçlendiren bir unsurdu ve on yıllardır yapılamayanın yapılması için son derece kıymetli bir katkıydı” ifadelerini kullandı.

“OLDUKÇA GENİŞ BİR EKİPLE TİTİZLİKLE HAZIRLANDIK”

Bu bilinçle canlı yayın organizasyonu yaptıklarını ve oldukça geniş bir ekiple titizlikle hazırlandıklarını dile getiren Akter şöyle devam etti:

banner69
“En başından organizasyon komitesinin bütün taraflarıyla yakın temasta olduk ve son derece de yakın bir ilgiyle karşılandık. 11 kişilik ekibimizin isim, görev, kimlik numaraları yanında, geçiş yapacak olan araç plakaları da taraflara bildirildi. Sigorta kapsamında olan canlı yayın aracımızın tüm bilgileri de buna dahildi. Ben bizzat, BM, Organizasyon ekibi ve Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği ile bu bilgileri teyit ettim.

Sabah 8.30’da merkezden hareket eden ekibimiz önce kısa bir bekletilmeyle karşılaştı ancak daha sonra bütün ekibin kartları dağıtılarak sorun çözüldü. Ancak canlı yayın aracımız bildirimi yapılmadığı gerekçesiyle sahaya yaklaştırılmadı. Sabah 9’dan saat 12’ye kadar devam eden bütün girişimlerimize rağmen de canlı yayın aracının yayın yapacağı yere yaklaşmasını sağlayamadık.

Bize verilen son bilgi, Rum Polis Genel Müdürlüğü tarafından kesin talimatla prosedür dışı kabul edilerek kaydı olmayan aracın sahaya yaklaştırılamayacağıydı.

Oysa biz canlı yayın yapacağımızı uydu frekans bilgilerimizle birlikte ilgili bütün taraflarla paylaşmış ve araç bilgilerinin de alındığını teyit etmiştik. Ancak ne yazık ki, kolaylıkla çözülebilecek bir konu çözülemedi ve yayın yapmamıza imkan sağlanamadı. Bu noktada da yine ilgili bütün taraflara bilgi vererek ekibimizi Pile’den geri çekmek zorunda kaldık.

Biz bugünkü canlı yayını planlarken her iki liderin de maçta olacağı düşüncesiyle planlamış olmamızsa rağmen Sayın Cumhurbaşkanı’nın kararı sonrasında da tamamen yayıncılık ilkeleri çerçevesinde bu yayını sürdürme sorumluluğuyla hareket ettik. Sayın Cumhurbaşkanı da son derece demokratik bir şekilde sadece süreci takip ederek bizden bilgi aldı. Sayın Cumhurbaşkanı’nın basın toplantısı BRT ekranlarından canlı olarak yayınlanırken de bizim sağ duyulu bekleyişimiz devam ediyordu.”

“BÖYLESİ BAŞARISIZ ORGANİZASYONLAR DOSTLUKLARA ZEMİN HAZIRLAMAK YERİNE GERGİNLİĞİ ARTIRABİLİYOR”

Sözlerine “Ne yazık ki böylesi başarısız organizasyonlar dostluklara zemin hazırlamak yerine gerginliği artırabiliyor. Kıbrıs sorununun çözümünü özendirmek yerine sorunun kendisini tekrar karşımıza çıkarıyor” diyerek devam eden Akter açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı:

“Bugün bu sorunun en mağdur taraflarından olan gençler ve çocukların mutlu yüzlerini seyircilerimize taşıyamadığımız için çok üzgünüm. Tarafların yaşananlar konusunda objektif bir değerlendirme yapıp, en kısa zamanda bunun telafisi için adım atmalarını temenni ediyorum.”

banner71
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER